Akbelen’de kesim izni yok!

-
Aa
+
a
a
a

Çevre ve Ekoloji Avukatları, Akbelen’de şirkete verilen 'ağaç kesim izin' süresinin Aralık 2021’de dolduğunu açıkladı.

Gezegenin Geleceği: 01 Ağustos 2023
 

Gezegenin Geleceği: 01 Ağustos 2023

podcast servisi: iTunes / RSS

Çevre ve Ekoloji Avukatları, Akbelen’de şirkete verilen ‘ağaç kesim izin’ süresinin Aralık 2021’de dolduğunu açıkladı. Akbelen Ormanı’nda gerçekleştirilen orman tıraşlama işleminin hukuka ayırı olduğu Çevre ve Ekoloji Hareketi Avukatları (ÇEHAV) tarafından açığa çıkarıldı. Şirketin, Akbelen Ormanı’ndaki kesim izni 28 Aralık 2021’de süresi doldu ve izin yenilenmedi. ÇEHAV’ın Twitter’dan yaptığı açıklamada, “28/11/2020 tarih ve 1644218 sayılı Olur ile 780 bin 639,53 metrekarelik ormanlık alanda dava orman kesin izni, 28.12.2021 tarihinde bitti,” denildi. Akbelen Ormanı’nda kesim izin süresinin 2021’de bitmiş olmasına karşın, davalı idarenin orman kesin izninin uzatılmasına dair bir işlemi tesis etmediğinin ifade edildiği açıklamada, Orman Genel Müdürlüğü’nün, 7 Ekim 2021’de firma tarafından süre uzatım başvurusunun yapıldığını iddia ettiği ancak süre uzatım başvurusu yapılan tarihte, dava konusu olan idari işlem hakkında yürütmeyi durdurma kararı olduğu belirtildi. Yapılan açıklamada, başvuru tarihinde yürütmesi durdurulmuş, o an itibariyle hukuken bir varlığı bulunmayan orman kesin izninin süresini uzatmanın hukuken mümkün olmaması neden gösterilerek, “Kesimin başladığı 24 Temmuz 2023 tarihinden bugüne kadarki tüm kesimler, kolluğun tüm müdahaleleri, tüm yakalama ve gözaltına alma işlemleri ve buna dayalı olarak verilen tüm sulh ceza hakimliği kararları hukuksuz,” denildi. ÇEHAV yapılan açıklamanın sonunda, “Kesim derhal durdurulmalı, jandarma ve polis sahayı terk etmeli ve hukuka aykırı işlemlerin tüm sorumluları hakkında derhal soruşturma başlatılmalı,” dedi.

“Kelimenin tam anlamıyla cinayet”

Akbelen Ormanı’nı ziyaret eden CHP’li Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara, Yeniköy-Kemerköy Termik Santralı’nın kömür sahasının genişletilmesi için Akbelen’de yapılan orman kıyımına dair açıklamalarda bulundu. Kara, “Halihazırda geri dönüşü olmayan büyük zararlar verildi. Daha fazla geleceğimizden çalmalarına izin vermeyeceğiz. Ormanlarını korumak için Akbelen’de olan herkesle dayanışma halinde olacağız,” dedi. Akbelen’de yapılan orman tıraşlamasını ‘ekokırım’ olarak tanımlayan Nermin Yıldırım Kara, “Ne uğruna bizim geleceğimizi yok ettiklerini ve bu bilinçli kötülüğü neden yaptıklarını vurgulamamız gerekiyor. Basına da yansıdığı üzere, bugüne kadar Akbelen’deki ekokırımdan da sorumlu olan şirketin her projesine ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değil’ ya da ‘ÇED olumlu’ kararları verilmiş,” diyerek açıklamasına başlayan CHP’li Milletvekili, şirketin geçmiş projelerine değinerek sözlerine devam etti, “Çevre Bakanlığı bir tane bile projesini reddedememiş ve 52 projesini onaylamış. Reddedememiş diyorum çünkü ortada rasyonellikle yazılmış raporlar ya da işlemler yok. Birilerinin çıkarı uğruna kapı kulu gibi davranılıyor. Kamudan aldıkları yüklü ihalelerle, yurttaşın cebinden çaldıklarıyla zengin edildi bu şirketler. Lakin ne karınları doyuyor ne de hırsları tükeniyor. Toprağımız, havamız, suyumuz, yaşam alanlarımız ve ormanlarımız bu şirketler tarafından sarıldı ve kuşatıldı. Bu harami tutum karşısında direnen yurttaşlar, kolluk kuvvetleri kullanılarak darp ediliyor ve gözaltına alınıyor. Şirketin biraz daha ihya olması için ağaca, toprağa ve insana her türlü zulmü reva görüyorlar.” Yaşanmakta olan küresel iklim krizinde ormansızlaşmanın da büyük bir rol oynadığının altını çizen Hatay Milletvekili, ormanları ortadan kaldırmanın ‘kelimenin tam anlamıyla cinayet’ olduğunu ve bu cinayetin bir an önce durdurulmasını istediğini söyledi.

Uzungöl‘ün etrafına şimdi de millet bahçesi inşa edilecek

Türkiye’nin ve Karadeniz Bölgesi’nin dünyaca ünlü turizm merkeziyken çevresindeki aşırı yapılaşmalarla tahrip edilen Trabzon‘daki Uzungöl‘ün etrafına şimdi de millet bahçesi inşa edilecek. Konuyla ilgili Cumhurbaşkanı kararı gereği, Uzungöl’ün hemen yanındaki iki parsel için acele kamulaştırma yapılacak. Acele kamulaştırmayı da Çaykara Belediyesi yapacak. TOKİ geçen yıl Uzungöl Millet Bahçesi ile bahçeye ait sosyal donatı inşaatları, altyapı ve çevre düzenlemesi işi için ihale ilanına çıkmıştı. Söz konusu millet bahçesi, 95 bin 241 metrekare alan üzerine kurulacak. Projenin bu yıl içerisinde tamamlanması hedefleniyor.

Sıcak dalgaları daha şiddetli, uzun ve sık

Sıcak dalgaları, iklim değişikliğiyle birlikte daha şiddetli, uzun ve sık hale geldi. İklim değişikliğinin hava olaylarını ne şekilde etkilediğini inceleyen bilim insanlarının oluşturduğu World Weather Attribution’ın 25 Temmuz’da yayımladığı bir analiz, Temmuz ayında Kuzey Amerika, Avrupa ve Çin’de gözlenen aşırı sıcakların, iklim değişikliği nedeniyle olağandışı olaylar olmaktan çıkıp, ‘çok daha olası’ hale geldiğini gösteriyor. “Detection and regional analysis of heatwave characteristics in Istanbul” başlıklı yeni bir araştırma ise, sıcak dalgalarının İstanbul’un farklı ilçelerinde ne şekilde deneyimlendiğini ortaya koyuyor. Araştırmanın birinci yazarı, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Doktora Öğrencisi Merve Yılmaz, sıcak dalgalarının olumsuz etkilerine hazırlıklı olmak ve artan sıcaklıklara uyum sağlamaya yönelik eylem planları geliştirebilmek için bölgesel sıcak dalgası eşiklerinin belirlenmesi gibi bazı bilgilere ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Araştırmaya göre, ‘sıcak hava dalgası yaşanıyor’ diyebilmek için gerekli sıcaklık seviyelerinin yani sıcak dalgası uyarı eşiklerinin en düşük olduğu ilçeler Çatalca, Silivri ve Arnavutköy. Benzer şekilde, İstanbul Boğazı’nın kuzey kıyılarında yer alan Sarıyer ve Beykoz ilçelerinde de eşik sıcaklıkların diğer bölgelere kıyasla düşük olduğu gözlemlendi.