Yeni yüzer güneş santrali

-
Aa
+
a
a
a

Keban Baraj Gölü’ne kurulan 1 MW’lık Kuzova Yüzer Güneş Enerjisi Santrali’nin gelecek ay elektrik üretimine başlaması planlanıyor.

Gezegenin Geleceği: 03 Haziran 2024
 

Gezegenin Geleceği: 03 Haziran 2024

podcast servisi: iTunes / RSS

Keban Baraj Gölü’ne kurulan 1 MW’lık Kuzova Yüzer Güneş Enerjisi Santrali’nin gelecek ay elektrik üretimine başlaması planlanıyor. Devlet Su İşleri 9. Bölge Müdürlüğü’nce, Keban Baraj Gölü kıyısında bulunan yedi köyde 47 bin 830 dekarlık araziyi sulamak için kullanılan Kuzova Pompaj Sulama Tesisi’nin yanına, daha önce 2 MW kapasiteli Güneş Enerji Santrali (GES) kurmuştu. Bu yatırıma ek, yenilenebilir güneş enerjisinden faydalanmak ve çiftçilerin arazilerini sulamak için kullandığı elektrikte maliyeti azaltmak amacıyla bir yenisi daha eklendi. Eklenen yüzer güneş santralinde yıllık 1 milyon 806 bin kWh enerji elde edilmesi hedefleniyor.

1. Uluslarası Türetim Ekonomisi Konferansı sona erdi

Türetim Ekonomisi Derneği ve Kadir Has Üniversitesi’nin birlikte gerçekleştirdiği 1. Uluslarası Türetim Ekonomisi Konferansı’nın son günü geçen Cumaydı. Katılımcı bir süreçle, ‘Ekolojik ve Sosyal açıdan adil bir ekonomi için geleceği birlikte inşa etmek’ hakkında bir ortak yol haritası çizildi. Son oturumda, sivil toplum alanından katılımcıların katkıları ile ekolojik ve sosyal açıdan adil bir ekonominin kurulması için mevcutta iyi yapılanlar, bundan sonrasında yapılmak istenenler üzerine konuşuldu. Büyüme ekonomisi, kar maksimizasyonu ve içinde bulunduğumuz kapitalist sisteme karşı dünyada türetim ekonomisi dahil en az 120 değişik ekonomi akımı gelişmiş durumda ve bu nedenle, bu hareketlerin birleşmesi ve güç birliği yapması gerekiyor.

5 Haziran Dünya Çevre Günü

İzmir’de 5 Haziran Çarşamba Dünya Çevre Günü, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenleyeceği farkındalık etkinlikleri ile kutlanacak. Doğanın ve çevrenin korunması için temizliğin, geri dönüşümün ve yenilenebilir enerji kullanımının öne çıkacağı etkinlikler bir hafta sürecek. ‘Çevre dostu seçimler yapalım, doğanın dengesini koruyalım’ sloganı ile 3 - 7 Haziran tarihleri arasında yapılacak etkinlikler kapsamında, atık pil toplama kampanyası, kıyı ve deniz temizliği, tiyatro, resim yarışması, çocuklar için eğitim gezileri ve atıksız yaşam atölyeleri olacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin her yıl düzenlediği Atık Pil Toplama Kampanyası, 3 Haziran saat 09.30’da Kültürpark’ta başlayacak. Belediyeler, okullar ve muhtarlıkların yanı sıra bireysel olarak da getirilen atık piller, 5 Haziran’a kadar Celal Atik Spor Salonu ile 2 No’lu Hol arasında oluşturulan stantlardan teslim alınacak. Aynı gün 10.00 ile 12.00 saatleri arasında ‘Birlikte Temizliyoruz Projesi’ kapsamında İtfaiye Aks Dalış Ekibi Pasaport ile Konak İskeleleri arasında deniz temizliği yapılacak, denize atılan çöpler sergilenecek. Aynı şekilde 4 Haziran’da 11.00 ile 13.00 arasında Mordoğan Kocakum Plajı’nda Karaburun Belediyesi ile deniz temizliği yapılacak. 6 Haziran’da 09.30 ile 11.30 saatleri arasında Mehmetçik İlkokulu öğrencilerinin katılımıyla İnciraltı Kent Ormanı’nda kıyı temizliği olacak. 5 Haziran saat 14.00’da Kültürpark İzmir Sanat’ta masallarla dönüşümün anlatıldığı Büyülü Kuş adlı tiyatro oyunu gösterilecek. 6 Haziran’da İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde bu yıl beşincisi düzenlenen ‘Rüzgar ve Güneş, Temiz Enerji ile Bütünleş’ isimli resim yarışmasında dereceye giren çocuklara ödülleri verilecek. 7 Haziran saat 14.00’da Urla Dam’da konserler, geri dönüşüm odaklı atölyeler, atık malzemelerden müzik aleti tasarımı, atıksız yaşam drama atölyesi, geleceğe ‘dönüşüm’ sanal gerçeklik oyunu gibi farkındalık etkinlikleri yapılacak. Aynı gün, Pako Sokak Hayvanları Sosyal Yaşam Kampüsü’nde sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla deniz kirliliği, deniz canlıları, Mavi Bayrak, küresel iklim değişikliği konularında ‘Evimiz Deniz’ atölye çalışması düzenlenecek. Ayrıca hafta boyunca öğrenciler için İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (İZSU) Genel Müdürlüğü ‘İZSU Okullarda Projesi’ kapsamında su tasarrufunu ve kuraklıkla mücadelenin önemini anlatacak. Temiz içme suyunun evlere ulaşma serüvenini aktarmak için de Görece İçme Suyu Arıtma Tesisi’ne gezi düzenlenecek.

Yeni küresel iklim finansmanı üzerine pazarlık

Gelişmiş ülkelerin iklim değişikliğiyle mücadele amacıyla yoksul ülkelere vermeyi taahhüt ettiği 100 milyar dolarlık yardım hedefine ulaşıldı ancak hedef iki yıl gecikti. İklim değişikliğinden en fazla etkilenen ülkeler söz konusu finansman hedefinin yukarıya çekilmesini talep ediyor. 2009’da gelişmiş ülkeler 2020’den itibaren iklim değişikliği kaynaklı gittikçe kötü bir hal alan felaketler için daha yoksul ülkelere 100 milyar dolar aktaracaklarına dair söz vermişlerdi. OECD’nin yeni raporuna göre, bu ülkeler, 2022’de ilk defa hedeflerine ulaşarak diğer ülkelere 115,9 milyar dolar aktardı. Ancak 100 milyar dolar gelişmekte olan ülkelerin iklim hedeflerine ulaşabilmeleri ve toplumlarını aşırı hava olaylarından koruyup temiz enerjiye yatırım yapabilmeleri için gereken trilyonlarca dolardan kat be kat daha az bir miktar. Kasım ayında Azerbaycan’ın başkenti Bakü’nün ev sahipliğinde düzenlenecek Birleşmiş Milletler COP29 Konferansı’nda ülkeler, 2025 sonrası için 100 milyar dolarlık hedefin yerine yeni bir küresel iklim finansmanı üzerine pazarlık