Uluslararası vandalizm

İklimAcil!
-
Aa
+
a
a
a

Greta Thunberg’in tasvir edildiği sokak sanatı eserlerine yapılan saldırılardan bir seçki sunuyoruz.

Fotoğraf: Sputnik

(Bianet),

Cehalet ile siyasetin, yalan haber ve popülizm ile karıştırılmasıyla hedef alınan iklim mücadelesine Greta Thunberg temsilleri üzerinden vandallığa varan saldırılar dünyanın dört bir tarafından ortaya çıkmaya başladı.

Grevci genç aktivistlerin ortaya çıkığı sokaklardaki modern sanat eserlerine yapılan saldırılar hem Türkiye’de hem de yurtdışında altı farklı anlamlarla doldurulmaya çalışarak vuku buluyor.

Vandalizm 1: Birmingham 

İlk saldırı geçtiğimiz Eylül'de İngiltere’nin Birmingham şehrinde meydana geldi.

Sanatçı Muhammed 'Aerosol' Ali tarafından Acorns Çocuk Bakımevi’nin yanındaki kavşak üzerindeki bir duvara yapılan eserin üstüne siyah boya atıldı.

Çalışmasını karanlıkta ve herhangi bir imza olmadan yapan sanatçının kimliği hakkında çeşitli dedikodular çıkmış fakat Birmingham Müzesi ve Sanat Galerisi'nin mütevelli heyetinde de yer alan Ali'nin bu eseri yaratıcısı olduğu öğrenilmişti.

Kimliği belirsiz kişiler tarafından vandal saldırıya uğrayan eser hakkında konuşan sanatçı şu ifadeleri kullandı:

“Moral bozucu ve olmasaydı daha iyi olurdu. Ama sokakta duvara resim çiziyorsan hedef alınma ihtimalini de göz önünde bulundurman gerekir. Herkes yaratılan eseri beğenecek diye bir şey yok. Sokak sanatı kısa ömürlü ve gelip geçicidir.”

Vandalizm 2: Rutland

Geçtiğimiz Eylül'de, gençlerin önderliğindeki küresel iklim grevinden hemen önce, LaRoe ismili sanatçı, Amerika Birleşik Devletleri'nin Vermont eyaletinde yer alan Rutland şehrindeki Vermont Çiftçi Gıda Merkezi'nin binalarından birinin üzerine İsveç iklim aktivisti Greta Thunberg'inin bir portresi çizdi. LaRoe’nun 8 metrelik 16 yaşında cüretkar karakterli, mavi gözlü, sarı örgülü saçlı tasviri tamamlaması yaklaşık ‘üç veya dört gününü’ aldı.

Eser tamamlanmasından sadece bir kaç gün sonra saldırıya uğradı.

Sanatçı LaRoe, Rutland’daki saldırganların muhtemelen çocuk olduğunu düşündüğünü ifade ederek şu açıklamayı yaptı. "Greta insanları iklim krizi ile yüz yüze getirdi ve yaptıkları için yetişkinlere çağrı yapıyor… Söylediğinin gerçekliğini kabul etmek yerine, onu cezalandırıyorlar. Bilmiyorum - belki bazı insanlar onun mesajını beğenmiyor.”

La Roe saldırıdan sonra eseri aynı duvar üzerinde tekrar icra etti.

Vandalizm 3: Edmonton

Greta Thunberg’in Kanada’nın Alberta eyaletinin başkenti Edmonton’daki duvar resmi ‘ona hayatını nasıl yaşayacağı konusunda ders vermeyi bırakmasını’ söyleyen genç bir vandal tarafından tahrip edildi.

Geçtiğimiz Cuma günü Edmonton’da iklim grevine katılan Greta konuşma yaptığı sırada yerel bir sanatçı olan AJA Louden tarafından şehrin diğer ucundaki bir duvara murali yapıldı.

Sputnik’in haberine göre, CBS’in bir-iki gün sonra duvar resmini çektiği bir sırada, adı James Bagnell olarak açıklanan bir kişi, tam da Greta’nın yüzüne denk gelen kısmın üzerini çizerek, “Yalanı bırak, Burası bir petrol ülkesi” ifadelerini yazdı.

Şovuna kameralar önünde devam eden genç vandal Bagnell, “Burası Alberta. Burası bir petrol ülkesi. Babam petrol sektöründe çalışıyor. Buraya gelip bize işlerimizi nasıl yürüteceğimizi, ailelerimize nasıl bakacağımızı, sofraya nasıl yemek koyacağımızı söyleyen yabancılara ihtiyacımız yok” dedi.

Bu saldırını akabinde,  Greta’nın gözlerinin siyaha boyandığını ve resmin üzerine Fransızca ‘sürtük’ yazıldığını ve ‘Provokatör ajan Kanada’dan defol’ ifadesi de eklendiği bir başka saldırı daha yaşandı.

Louden, eserinin tahrip edilmesi sebebiyle üzgün olmadığını söyleyerek, “Ben de bu portreyi başka birinin sanatı üzerine çizdim. Birinin de benimkinin üzerini kapatması beni üzmedi. Bu portreyi çizme amaçlarımdan biri de konuşmanın önünü açmaktı” dedi.

Vandalizm 4: İstanbul

Greta'nın figürü Portekizli mural sanatçıları Mr. Dheo ve Pariz One tarafından geçtiğimiz ay Kadıköy Göztepe’deki Mustafa Mazharbey sokakta bulunan bir binanın duvarına resmedilmişti.

Yeşil Gazete’nin aktardığı üzere, Thunberg’in Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi’nde iklim anlaşmasına uymadığı için şikayet ettiği ülkeler arasında Türkiye‘nin bulunmasına (ki bu iddianın doğru olmadığı ortaya çıktı) ve dünya çapında başlattığı ‘Gelecek için Cumalar (Friday’s for Future)’ hareketinin ‘Friday’s for Future Rojava’ tarafından düzenlenen eylemini geçtiğimiz Mayıs'ta Twitter’da paylaşmasına tepki gösteren Vatan Partisi Kadıköy İlçe Teşkilatı üyeleri, Kadıköy’de bulunan duvar resmini kapattı. Kapatılan duvar resminin üzerine iki yıl önce PKK saldırısında hayatını kaybeden 15 yaşındaki Eren Bülbül’ün pankartını astı.

Vatan Partisi Kadıköy İlçe Başkanı Osman Erbil, daha önce Greta Thunberg’in resminin silinmesini istediklerini söylediği konuşmasında, Haziran'daki seçimlerde yüzde 0,4 oy aldıkları Kadıköy Belediyesi'nin bu taleplerine cevap vermeyince, “Görev Vatan Partisi’ne kaldı” ifadelerini kullandı.