XR Londra: İklim için gözaltına

İklimAcil!
-
Aa
+
a
a
a

Extinction Rebellion (Yokoluş İsyanı - XR) uluslarası isyan günleri kapsamında Londra’da kendilerini gözaltına alan insanlardan bir kesit...

Fotoğraf: The Guardian

Savaş tamtamlarının gürültüsü her yanda büyük bir kakafoni yaratsa da, dünya üzerindeki savaşların nedeni ve sebebi olan iklim krizinin gündemi de yoğun bir şekilde devam ediyor.

Bu hafta Havaya Bağlı Her Şey’de Extinction Rebellion (Yokoluş İsyanı - XR)  uluslarası isyan günleri kapsamında Londra’da kendilerini gözaltına alan insanlardan bir kesit var. 

Extinction Rebellion hareketinin isyan günleri devam ediyor.

Bu haftanın başında Pol aldığı bir kararla Londra XR eylemlerinin yasaklandığı ilk şehir olarak tarihe geçti.

Ama ne fayda…

Artık uyarıda da bulunmadan, zaman zaman gösterdikleri agresif tutumlarıyla Londra polisi civardan gelen takviye kuvvetlerin de desteği ile kurulan kampları bozmakla uğraşırken, şehrin ve dünyanın dört bir tarafında eylemler yaratıcı ve barışcıl bir şekilde devam ediyor.

Londra’da 1600’ün üzerinde yurttaş bu krize “kriz” denilmesi için yaptıkları gösterilerde gözaltına altına alınmış durumda.

Euronews’in aktardığı üzere, Yokoluş İsyanı hareketinin öncü isimlerinden Gail Bradbrook, ülkenin en büyük kentlerini birbirine bağlayacak hızlı tren projesini protesto etmek için Ulaştırma Bakanlığı binasının önündeydi. Elindeki küçük çekiç ve tornavidayla binanın girişine tırmanarak camlarını kırmaya çalışan Bradbrook polisin müdahalesiyle aşağı indirildi ve gözaltına alındı.

Dün barışçıl bir brokoli londra polisi tarafından gözaltına alındı. Barışçıl ve yaratıcı eylem suç değildir. Brokolileri rahat bırakın, barışa bir şans tanıyın. #ExtinctionRebellion#broccoli#InternationalRebellion#yokolusiyani#givepeaceachancehttps://t.co/DNRfJabnCT

— Yokoluş İsyanı (@yokolus_isyani) October 15, 2019

XR ile eşzamanlı devam eden Animal Rebellion’ın (Hayvan İsyanı) etkinlikleri sırasında brokoli kıyafeti içindeki vegan bir aktivist 'Give peas a chance!' (Bezelyelere bir şans verin) sloganının atarken yine polis tarafından gözaltına alındı. 

İstedi, dedi ve yaptı... Ödüllü yazar ve gazeteci George Monbiot Trafalgar Meydan’nda gözaltında alındı! #everybodynow@GeorgeMonbiot#yokolusiyani#ExtinctionRebellionhttps://t.co/vcl8F4HiRK

— Yokoluş İsyanı (@yokolus_isyani) October 16, 2019

İsyanı başladığı günlerden beri takip eden kişilerinden biri olan gazeteci ve yazar Bill Monbiot da bu hafta XR eylemleri sırasında gözaltına alınanlar arasındaydı. Monibot gözaltına alınmadan önce kaleme aldığı, “Bugün Gözaltına Alınmayı hedefliyorum. Bu iklim protestocularının elindeki tek gerçek güç” başlıklı makalesinde bunu neden yaptığını açıkladı.

"We are in a period of enormous catastrophic breakdown and if it takes an arrest to try and find ways of helping to galvanise public opinion then it is certainly worth being arrested.", @JeffreyNewman, Rabbi.

This is the fight of our lives for our lives:https://t.co/TTeW7PdVrSpic.twitter.com/8vfrcFI3A9

— Extinction Rebellion ⌛️ (@ExtinctionR) October 16, 2019

Monbiot’dan bir gün önce de, 77 yaşındaki, Finchley Reform Synagogu rabbisi Jeffrey Newman da iklim krizine dikkat çekmek ve karar alıcıların harekete geçmesini sağlamak için kendini gözaltına aldıran sivil yurttaşlar kervanına katıldı.

Newman bunu neden yaptığını şu sözlerle açıklıyordu: “Muazzam bir felaketi içinde barındıran çöküş dönemindeyiz ve eğer tutuklanmak kamuoyunu hareketlendirmeye yardımcı olacak yollardan biri olarak deneniyorsa, kesinlikle tutuklanmaya değer.

 “Söylemek istediğim şeyin diğer tarafı da şu; Yokoluş İsyanı aktivizmdir. Ancak altında bir toplumun insanlarla işbirliği yaptığında daha iyi çalışabileceğini göstermekle ilgili olan yeni bir yapılanma da var.” 

Mother ‘nurse-in’ outside Google HQ this morning. They blocked the entrance for 30 mins to protest against Google’s funding of climate deniers pic.twitter.com/WnPTG7IKOT

— Jessica Murray (@JournoJess_) October 16, 2019

İngiltere’de Google’ın ana binası önünde toplanan XR grubunun yeni anneleri de, binanın kapısının önünde, şirketi iklim inkarcılarını fonlamasını protesto etmek için “nurse-in” adı verilen bir emzirme eylemi gerçekleştirdi. 

XR-Gençliği de binanın diğer kapısının üstüne tırmanarak, “Youtube, iklim inkarını durdur!” mesajını barındıran bir afiş açtı. 1.9 milyar kullanıcıya hitap eden video platformunu ‘yanlış bilgiler’ veren ve dolayısıyla oldukça tehlikeli olan iklim inkarcılarının içeriklerine yer vermemesi istendi. (Bu konu önemli. Zira, ABD’de yapılan son bir araştırmaya göre, ülkedeki ergenlerin yarısından fazlasının haberleri youtube üzerinden aldığı ortaya çıktı.) 

Queen Victoria heykeli önünde biraraya gelen Dedeler ve Nineler de torunları ile birlikte şarkılar ve sloganlar eşliğinde, Buckingham sarayına doğru iklim adaleti talep etti.

Shocking moment angry commuters drag two #ExtinctionRebellion protestors off the top of a train in Canning Town and attack them. pic.twitter.com/EZAMa9tT2t

— Mahatir Pasha (@mahatir_pasha) October 17, 2019

London City Havalimanında uçağın üzerine çıkılarak yapılan eylemin ardından, bu sefer eylemlerin hedefinde Londra metrosu vardı. iki isyancı, konsensüs sağlamanmamasına rağmen Canning Town’daki metro istasyonunda bir treninin üzerine çıkarak sabah saatlerinde ulaşımı durdu. Yoksul kesimlerdeki işçilerin hayatını zorlaştıran bu eylem sonrası şiddete varan bir arbede de yaşandı.  

XR bu tatsız gelişme sonrasında üyeleri arasında yaptığı ankette %70 oranında bu eylemin desteklenmediğini The Guardian Gazetesi’ne bildirdi. Ayrıca kendi sitesinde yaptığı açıklamada, Salı günün açıklanan bu eylemin XR’ın doğasına, mekansallığına ve zamanlamasına tezat oluşturduğu söylenerek uzun bir özeleştiri verildi.  

XR’ın Uluslarası İsyan günlerinin sonuna geliniyor. İstanbul’daki Yokoluş isyancıları da bu bol hareketli haftayı Pazar günü saat 16:00’da Beşiktaş’taki Abbasağa Parkı’nda düzenleyeceği yok eden ve yok edilen türler temalı kostüm partisi ile uğurluyor. Kostümlü kostümsüz herkesi davet ediyor.