Kamu Düzeni ve Bêrû: Teatra Jiyana Nu ile söyleşi

-
Aa
+
a
a
a

Teatra Jiyana Nû ekibinden Rugeş Kırıcı ve Nazmi Kahraman ile gösterimi yasaklanan Kürtçe tiyatro oyunu ‘Bêrû’yu ve yasağı konuşuyoruz.

Teatra Jiyana Nu sahnede
Tezahür: 21 Ekim 2020
 

Tezahür: 21 Ekim 2020

podcast servisi: iTunes / RSS

Sezon Minimal kapsamında kapılarını ödeneksiz-özel tiyatrolara açan Şehir Tiyatroları'nın programına 106 yıl sonra ilk defa bir Kürtçe oyunun dahil edildiğini duyunca heyecanlanmış, bu uygulamanın desteklenip genişletilmesi gerektiğini Açık Dergi'de sizlere aktarmıştık. 

Teatra Jiyana Nu'nun Dario Fo uyarlaması, Şehir Tiyatroları'na bağlı Gaziosmanpaşa Sahnesi'nde izleyiciyle buluşamadan polis tarafından engellendi ve kaymakamlık temsilin kamu düzenini bozacağına hükmetti. 

Uzunca bir süredir sahnelenen, Kürtçe versiyonu daha önce defaatle izleyiciyle buluşmuş, Türkçe çevirisi de keza uzun zamandır izleyici karşısında olan oyunun neden ve niçin kamu huzurunu bozacağını tam olarak kestiremesek de - yasaklamanın ardından kurumsal ve bireysel pek çok tepkinin yükseldiğini görmenin sevindirici olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte tüm bunlar Kürtçe kültüre yönelik çok bildiğimiz devletçi uygulamaların devamlılığının da göstergesi. 

Hukuki süreçle birlikte, kimi soruların cevap bulacağı temennisi ile Tezahür'de Teatra Jiyana Nu ile bir araya geliyoruz.