Açık Dergi

-
Aa
+
a
a
a
27 Haziran 2013
Açık Dergi'de avukat Gonca Yılmaz ile Taksim Yayalaştırma Projesi'ne karşı açılan davayı konuştuk. Gonca Hanım'dan Mayıs 2012'de açılan davanın öncesinden bu güne geçen süreci dinledik ve 26 Haziran 2013 tarihinde yapılan duruşma hakkında bilgi aldık.
25 Haziran 2013
"Direniş" temalı 21. LGBT Onur Haftası 24-30 Haziran tarihleri arasında yapılıyor. Konuklarımız Boysan Yakar ve Sedef Çakmak ile, Gezi Parkı süreciyle görünürlüğü artan LGBT mücadelesini, 4. Trans Onur Yürüyüşü'nü ve tüm hafta boyunca yapılacak etkinlikleri konuştuk:
21 Eylül 2012
Geçtiğimiz Pazar, Tarlabaşı'ndaki Çukur Mahalle'de Streetart festivalinin dördüncüsü düzenlendi.
18 Haziran 2012
Sulukule'de "Osmanlı Evleri" yapımının kamu yararına ve tarihi/kültürel varlıkları koruma kanununa aykırı olduğuna dair 3 farklı bilirkişi raporunun ardından, 4 yıllık Sulukule davası, yürütmeyi durdurma kararı ile sonuçlandı. Bu karara rağmen inşaat durmadı.
13 Nisan 2012
Künt 12 Nisan Perşembe günü Açık Radyo stüdyolarında Açık Dergi'nin konuğuydu.
12 Nisan 2012
Belçika'da yaşayan yönetmen Bülent Öztürk'le, İstanbul Film Festivali kapsamında bugün ilk gösterimi yapılacak 'Beklemek' belgeselini Açık Dergi'de konuştuk.
11 Temmuz 2007
35. İstanbul Müzik Festivali için İstanbul'a gelen İranlı müzisyen Davod Azad Açık Dergi'nin konuğuydu. Mevlânâ, Bach, Sufizm ve müzik hakkında sohbet ettik.
21 Haziran 2007
Açık Radyo Kitapları'nın ilki olan, Kate Evans'ın yazdığı, Özlem Dalkıran'ın Türkçe'ye çevirdiği Acayip Havalar hakkında, Ömer Madra ile bir söyleşi.
19 Haziran 2007
"Barbarları Beklerken Edward Said'i Anıyoruz" konferansı için İstanbul'da bulunan Lübnanlı yazar Elias Khoury Açık Dergi'nin konuğuydu.
13 Haziran 2007
"Barbarları Beklerken, Edward Said'i Anıyoruz" konferansı için İstanbul'da bulunan Mariam Said'le, Edward Said'in fikirleri, kişiliği ve yaşamı üzerine bir sohbet.
12 Temmuz 2006
Osmanlı Bankası Müzesi 'Aradığınız Kişiye Şu An Ulaşılamıyor, Türkiye'de Hayat Tarzı Temsilleri 1980-2005' başlıklı sergisiyle son 25 yılda üretilen ve tüketilen hayat tarzlarını gözler önüne seriyor. Sergi 17 Eylül'e kadar gezilebilir. Serginin küratörlerinden Zafer Yenal konuğumuzdu.
11 Temmuz 2006
Sanat dünyasının olimpiyatı olarak kabul edilen Art Basel'in bu yıl otuz yedincisi yapıldı. Ressam Kezban Arca Batıbeki ve Galerist'in kurucusu Murat Plevneli izlenimlerini bizimle paylaştılar.
13 Haziran 2006
Müzisyen Engin Gürkey Açık Dergi'nin konuğuydu. Kendisiyle son albümü World of Percusion, Tünel'deki Gürkey Perküsyon Atölyesi ve vurmalı çalgılar hakkında sohbet ettik.
02 Mayıs 2006
Şaman Dünya Müziği Günleri kapsamında, 11 Mart 2006 tarihinde, İstanbul'da bir konser veren Cheikh Lô, 10 Mart'ta Açık Dergi'nin konuğuydu. Volkan Balkan kendisiyle, dünya müziği ve Afrika konusunda sohbet etmişti. Gecikmeli olarak yayınlıyoruz.
03 Mart 2006
Ayşe Tütüncü Açık Dergi'nin konuğuydu. Oğuz Büyükberber ve Yahya Dai ile kurdukları üçlünün Panayır adlı yeni albümü hakkında konuştuk.
27 Şubat 2006
5. Sokak Tiyatrosu'ndan Mustafa Avkıran, İstanbul'da kurulması planlanan yeni bir çağdaş sanatlar gösteri merkezinden, Garaj İstanbul projesinden söz ediyor.
21 Şubat 2006
Dünya Karikatüründen Seçmeler sergisi sürüyor. Sergi hakkında konuşmak üzere Tan Oral Açık Dergi'nin konuğuydu.
10 Şubat 2006
Bugünlerde "Şefkat Yorgunluğu" başlıklı sergisini Garanti Galeri'de, Venedik Bienali için yaptığı "Absent Presence" projesini ise Galerist'te izleyebileceğimiz Hüseyin Çağlayan Açık Dergi'nin konuğuydu.
02 Şubat 2006
Açık Radyo'nun bu yıl ikincisi yapılan program yarışması ve Açık Alan hakkında sohbet etmek üzere, Sona Ertekin, Utkan Çınar, Saliha Yavuz, Özgün Çalışkan, Hakan Sakarya, Emre Bağdatoğlu ve Deniz Demirtaş Açık Dergi'nin konuğuydu.
25 Ocak 2006
Bu yıl 1-16 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek olan Uluslararası İstanbul Film Festivali 25. yılını kutluyor. Festival'in yönetmen yardımcısı Azize Tan ile Ulusal Yarışma jürisinden yapımcı ve yönetmen yardımcısı Leyla Özalp Açık Dergi'nin konuğuydu..
25 Ocak 2006
İstanbul Modern'in ikinci kalıcı koleksiyon sergisi "Kesişen Zamanlar"ın küratörlüğünü Levent Çalıkoğlu ile birlikte yapan Haşim Nur Gürel ve Ali Akay Açık Dergi'nin konuğuydu.
14 Ocak 2006
Karikatürist İzel Rozental ve tarihçi Hande Solakoğlu Açık Dergi'nin konuğuydular. Kasım ayında katıldıkları, Kudüs'te yapılan ve başlığı "Dünya Barışı" olan Dünya Basın Karikatürcüleri Konferansı hakkında sohbet ettik.
27 Aralık 2005
Aziz Nesin'in 90. yaşı vesilesiyle, oğlu, Nesin Vakfı'nın yöneticisi, Ali Nesin konuğumuzdu. Aziz Nesin'den, ifade hürriyetinden, Nesin Vakfı'ndan konuştuk.
21 Aralık 2005
"Git Zaman Gel Zaman, Fonograf-Gramofon-Taş Plak" adlı kitabıyla Uluslararası Ses Kayıt Koleksiyonları Birliği'nin verdiği, dünya müziği kayıtları alanında en iyi araştırma ödülünü kazanan ve Açık Radyo'da yayınlanan Sadânüvis adlı programın yapımcısı Cemal Ünlü, Açık Dergi'nin konuğuydu.
16 Kasım 2005
Doğu Karadeniz'de Kırsal Mimari adlı kitaba fotoğrafları ile dahil olan Ali Konyalı ile bir sohbet: "Bu yapılar, sadece insanın doğa şartlarından korunmasına yönelik mekânlar değil, soyların devam ettiği, belki de doğaya, yeşile, ışığa, şükürlerin sunulduğu mekânlar."
24 Ekim 2005
Garanti Galeri'de devam eden "Ses-Mekân" adlı serginin küratörü Aykut Köksal Açık Dergi'nin konuğuydu:"Mekânsal müzik, sadece sesin mekân içindeki yerini değil, sesle dinleyicinin ilişkisini ve dinleyicinin mekân içindeki yerini de bir parametre olarak müziğe dahil eden müzik demek."
14 Ekim 2005
Belki hemen algılayamıyorsunuz ama iki ayrı dünya birleşiyor ve bir uzun nefes içinde öyle bir bütünleşme oluyor ki siz onu bir olarak algılıyorsunuz. Halbuki o iki dünya büyük bir çarpışmadan sonra birleşiyor ve güzel olanı bunu sizin bilmemeniz.
07 Ekim 2005
5 Ekim'de başlayan Akbank Caz Festivali hakkında konuşmak üzere, Seda Binbaşgil Açık Dergi'nin konuğuydu: "Cazın değişik türlerinde isimleri bir araya toplaması açısından Akbank Caz Festivali'nin önemi çok büyük."
21 Eylül 2005
2001 ve 2002 yıllarında 5 sayı çıktıktan sonra yayın hayatına ara veren VS dergisinin 6 sayısı çıktı. VS'den Ulus Atayurt ve Saydam Beyazıt konuğumuzdu: "Bağımsız dergi dediğiniz şey bir tür Don Kişot'luk."
14 Eylül 2005
Oyuncu ve yazar Cüneyt Uzunlar Açık Dergi'nin konuğuydu: "Anti kahrmanlarım var benim. Ejderha ile savaşa gidiyorlar. Yaptıkları şey ejderhayı yenmek değil, iktidara geçmek. Aslında iktidar ilişkilerini fantastik yapı içerisinde yeniden sorguluyorum."