Burçin Altınsay

-
Aa
+
a
a
a
""
22 Nisan 2024
Kültürel Miras ve Koruma: Kim İçin? Ne İçin?'de Asu Aksoy ve Burçin Altınsay, ICOMOS'un önümüzdeki üç yıl boyunca afetler ve çatışmalara odaklanarak, 2024'ün teması Venedik Tüzüğü merceğinden afetler ve çatışmalara göz atıyoruz.
""
02 Nisan 2024
Kültürel Miras Ve Koruma: Kim İçin? Ne İçin?'de Asu Aksoy ve Burçin Altınsay, Haydarpaşa Dayanışması’ndan Tugay Kartal ve Ayça Yüksel ile Haydarpaşa Dayanışması’nın İstanbul'daki tarihi Haydarpaşa Tren Garı'nın korunması ve kullanılması için verdiği mücadeleyi ve aldıkları Costa Carras Gümüş Ödülü’nün önemini konuşuyorlar.
05 Şubat 2024
Kültürel Miras Ve Koruma: Kim İçin? Ne İçin'de Asu Aksoy ve Burçin Altınsay, 'Tehlike Altındaki 7 Kültürel Miras Alanı' listesine depremde Hatay’da tahrip olmuş iki kültür varlığının dahil edilmesini 6 Şubat depremlerinin yıldönümünde Europa Nostra Türkiye'den Yiğit Ozar, Demir Kapı adaylığı konusunda Tuğçe Tezer, Aziz Georgios Kilisesi adaylığı konusunda kilisenin rahibi Yuvannah Abdullah Papasoğlu ve Sarılar Mahallesi Derneği'nden Yusuf İlyas Yılmazoğlu ile bir araya geliyorlar.
""
19 Ocak 2024
Kültürel Miras Ve Koruma: Kim İçin? Ne İçin?'de, Europa Nostra Türkiye/Bizim Avrupa Derneği 2018 dönemi başkanı, bugün ise başkan yardımcısı olan Burçin Altınsay ile 13 Ocak’ta düzenlenen Büyükada Rum Yetimhanesi İzleme Toplantısı’nı ele alıyoruz.
02 Ocak 2024
Kültürel Miras ve Koruma: Kimin İçin Ne İçin'de Asu Aksoy ve Burçin Altınsay, 2023'ün kültürel miras gündemini değerlendiriyor.
""
21 Aralık 2023
Kültürel Miras Ve Koruma: Kim İçin? Ne İçin'de Asu Aksoy ve Burçin Altınsay, 6 Şubat sonrası en büyük hasarı alan Antakya'nın yeni Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ve Uygulama Planının şehrin tarihi dokusuna vereceği zarar üzerine konuşuyorlar.
23 Ocak 2023
Prof. Dr. Cemal Kafadar’la Yedikule Bostanları'nın önemini ve kültürel miras olarak değerini konuştuk.
Kapadokya'da inşaat makinaları
22 Eylül 2022
Ortahisar-Göreme karayolu inşaatı jeolojik, doğal ve kültürel değerleriyle evrensel öneme sahip Kapadokya alanında tüm itirazlara rağmen devam ediyor.
Ankara Tenis Kulübü binası
02 Ağustos 2022
İçinde bulunduğu Spor Kompleksi’nin ilk ve önemli bir yapısı olan 19 Mayıs Stadyumunun yıkılmasının ardından sıra Tenis Kulübü'nde mi? Prof. Dr. Lale Özgenel ile konuştuk.
07 Kasım 2021

“Kültürel Miras ve Koruma: Kim için? Ne için? programımızın 18 Ekim tarihli kaydında Assos’ta yaşayan kent hakları aktivisti Cem Tüzün ile “kaya ıslahı” adı altında yapılan uygulamanın detaylarını konuştuk.

25 Ekim 2021

Arkeolog Mehmet Özdoğan ile Şanlıurfa Neolitik Çağ Araştırmaları Projesi’ndeki 'Taş tepeler' kazısı bulgularını ve neolitik tanımlarının nasıl değiştiğini konuştuk.

12 Ekim 2021

Bu hafta programımıza 2008 yılından bu yana Kıbrıs’ta faaliyetlerini yürütmekte olan iki taraflı Kültürel Miras Teknik Komitesi eş başkanı Ali Tuncay konuk oldu. 

22 Ocak 2021

Kültürel Kültürel Miras ve Koruma: Kimin için? Ne İçin? programının 28 Aralık 2020 tarihli nüshasında konuğumuz Behiç Ak’la İstanbul’un vapurlarını konuştuk.

07 Ocak 2021

Konuğumuz Doç. Dr. Gül Köksal ile şehrimizde sürmekte olan ”büyük” projelerden biri, Haliç Tersanelerinde yapılmak istenen dönüşüm üzerine konuştuk. 

02 Aralık 2020

20. yüzyıl kültür mirasının korunması bağlamında Ankara’nın bir kültür mirası alanı olan Saraçoğlu Mahallesi’nde “yenileme, canlandırma ve yaşatarak koruma” başlığı ile yapılan müdahaleleri ve mahallede yaşanmakta olan süreci konuştuk. 

09 Kasım 2020

İlk programımızda rekonstrüksiyon kavramı üzerine konuştuk. “Bir kültür varlığını, bir yapıyı yeniden yapmak” anlamına gelen bu kavram, koruma yaklaşımının tam ters ucunda yer alıyor. Bugünlerde rekonstrüksiyonu yapılmak üzere yıkıma uğrayan kültürel varlık haberleri ile sıklıkla karşılaşıyoruz.