Evrim Altuğ

-
Aa
+
a
a
a
Melchior Lorck-Kanuni Sultan Süleyman Portresi, 1562
26 Şubat 2024
Yazar Evrim Altuğ, akademisyen ve sanatçı Ferhat Özgür ile SMK - Danimarka Ulusal Müzesi'nde yer alan 'Melchior Lorck: Geçişte Bir Sanatçı' sergisi için ürettiği 'Extemporary Sevenhills of Istanbul' başlıklı yeni video işi üzerine söyleşiyor.
İslomania sergisinden Koi Balığı
10 Ekim 2023
Fotoğraf sanatçısı Manuel Çıtak, DEPO İstanbul’da yer alan ilk kişisel sergisi ‘islomania’ için Serdar Darendeliler eşliğiyle Açık Dergi'ye konuk olmuştu. Onu vefatının ardından saygıyla anıyoruz.
22 Eylül 2023
Art Unlimited X Açık Radyo işbirliğiyle: ödüllü yazar, akademisyen ve gazeteci Nedim Gürsel, sanat eleştirmeni, yazar ve radyocu Evrim Altuğ'la İzlenimcilik'in 150. yılında bir araya geliyor. 
Gönül Nuhoğlu'nun keçi başı figürleri barındıran “No man’s land” yerleştirmesinden bir görüntü
12 Temmuz 2023
Feshane Artİstanbul’da 27 Haziran'da açıldıktan sonra üç kere saldırıya uğrayan Ortadan Başlamak sergisini koordinatörü Feyyaz Yaman anlatıyor.
01 Haziran 2023
Evrim Altuğ’un kaleme aldığı Türkiye’nin Sanat Hafızası, yarım asırdır Türkiye’nin ve dünyanın kültür sanat gündeminin nabzını tutan Milliyet Sanat’ın Türkiye ve dünyayla birlikte geçirdiği biçimsel, içeriksel ve editoryal dönüşümü özetliyor. 
Bakunin Barikatı
16 Eylül 2022

Son dönemde Venedik, Üsküp, Cleveland ve Ohio'daki sanat projeleriyle adını duyuran Ahmet Öğüt'le bu sene katılımcısı olduğu İstanbul Bienali'ni, Venedik'te yaşananları ve bir müzakere alanı olarak bienalleri konuşuyoruz.

Refik Anadol işlerinden birinin önünde.
28 Temmuz 2022

Refik Anadol, günümüz sanat dünyasının en ‘parlak yıldızlarından’ birisi. Son on yılda ürettiği çalışmalarını listelemek bile güç.

Fulya Erdemci
19 Temmuz 2022
Küratör ve yazar Fulya Erdemci'nin vefatının ardından Evrim Altuğ'un Gazete Duvar için kaleme aldığı yazıyı paylaşıyoruz.
‘Sınırdaki Modern Antik Kent’ - beton kompozisyon
01 Temmuz 2022
Çok disiplinli görsel sanatçı Mike Berg ile söyleşi.
Evrim Altuğ (solda) ve Etgar Keret (sağda) Pera Müzesi oditoryumu koltuklarının üstündeler.
09 Haziran 2022
Dünyaca ünlü yazar ve sinemacı Etgar Keret'le hafıza, zaman, acı, empati ve kötülük üzerine söyleşi. Yazılı versiyon okunurluk gözetilerek geliştirilmiştir. Sesli versiyonu ise iki bölüm halinde dinleyebilirsiniz.
hockney resimlerinin önünde
19 Mayıs 2022

Sakıp Sabancı Müzesi, 20. ve 21. yüzyılın en ilham verici sanatçılarından David Hockney’nin "Baharın Gelişi, Normandiya, 2020" sergisine ev sahipliği yapıyor. Evrim Altuğ müze direktörü Dr. Nazan Ölçer'e mikrofon uzatıyor.

Arter'in performans alanı Karbon'da "patlamış küp"
26 Mart 2022

Bill Fontana’nın İstanbul Boğazı’nın çeşitli noktalarıyla, Şerefiye ve Yerebatan sarnıçlarında gerçekleştirdiği video ve ses kayıtlarını temel alan İo’nun Yeni Sesi işi Arter'de ziyarete açıldı. Açık Dergi'de Evrim Altuğ'un yönetiminde ve Art Unlimited işbirliğiyle Fontana ile serginin küratörü Melih Fereli konuğumuz.

İpek Duben'in işlerinde sıkça kullandığı kendi beden imgelerinden esinle adlandırılan "Ten, Beden, Ben" sergisinden bir otoportre.
20 Aralık 2021

İpek Duben’in kırk yılı aşan pratiğini yansıtmak üzere hazırlanan en kapsamlı sergisi SALT Beyoğlu’nda gerçekleştiriliyor.

Kültür ve sanat alanından sivil toplum kuruluşlarını, sanatçıları, inisiyatifleri ve aktivistleri desteklemek için CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı başlıyor.
24 Haziran 2021

Kültür ve sanat alanından sivil toplum kuruluşlarını, sanatçıları, inisiyatifleri ve aktivistleri desteklemek için CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı başlıyor. Evrim Altuğ, Goethe-Institut Istanbul’dan proje direktörü Ayşe Utku Erarslan'la Açık Dergi'de bir araya geliyor.

Günter Grass Haus'ta sergilenen Balkon fotoğraflarından 'petrol gemisi'
04 Aralık 2020

Orhan Pamuk’un ‘Turuncu’ İstanbul gecelerine farklı semtlere çıktığı yürüyüşler üzerinden belgesel bir değer kattığı yüzlerce kare, Yapı Kredi Yayınları ve Steidl Yayınevi etiketiyle Turuncu başlıklı özel bir kitapla raflardaki yerini aldı.  

11 Ekim 2020

Latince’deki ‘Imago Mundi’ tabirini, kurduğu aynı adlı vakfa adayan sanat tutkunu ve koleksiyoner Luciano Benetton Evrim Altuğ'un sorularını yanıtlıyor. 

27 Ağustos 2020

Çinli aktivist ve sanatçı Ai Weiwei’nin 20 Ağustos’tan bu yana internet üzerinden izlenip satın alınabilen yeni filmi CoroNation, Çin’in Wuhan kentinde başlayan salgının ilk dört ayını, görülmemiş bir bakış açısı ile dünyaya ihbar ediyor. 

neanderteller
27 Ağustos 2020

Evrim Altuğ Açık Dergi için Caner Kerimoğlu'yla Neandertaller Konuşur Muydu? başlıklı çalışmasını konuşuyor. 

Saira Wasim, Sessiz Talep
19 Ağustos 2020

Minyatür 2.0 sergisi, Pera Müzesi’nde 40’ı aşkın yapıtı 14 uluslararası imza ile buluşturuyor. 17 Ocak’a dek süren sergi, Doğu’nun yüzyılları aşan minyatür üretim anlayışını, 21’nci yüzyıl sanatının ifade özgürlüğü ve yorum çeşitliliği ile yeniden ele alıyor. Sergiyle eş zamanlı olarak Vakıfbank Kültür Yayınları’nca basılan Gözün Menzili kitabı ise, konuya felsefi, sanat tarihsel ve kültürel boyutlarıyla bakış için, bir alternatif niteliğinde  

müzede sahne basın buluşması
08 Ağustos 2020

Sabancı Vakfı desteği ile bu yıl dördüncüsü yapılan ‘Müzede Sahne’ Sabancı Müzesi Gösteri Sanatları Günleri etkinliği, pandemi süreciyle yükselen endişe verici şiddet ve haksızlığı, müze bahçesinde buluşan tiyatrocuların yükselen sesi ile gündeme taşıyor. 5 Ağustos’taki sunumunda çarpıcı mesajların verildiği etkinliğe katılan sanatçılar, katkı ve düşüncelerini, Açık Radyo’yla paylaştı. 

Cengiz Çekil: 21.08.1945-10.11.2015
14 Temmuz 2020

SALT’ın yeni yayını Cengiz Çekil: 21.08.1945-10.11.2015 ve beraberinde basılı ve sanal ortamda sunulan Cengiz Çekil Okulu kitaplarını, emeği geçen isimlerle konuştuk. Yayınlar, 1970’ler sonrası Türkiye’de sanat pratiğini öğrenci, sanatçı ve eğitimci rolleriyle etkileyen Çekil’in hayatı ve çok yönlü çalışmalarına, toplu bir bakış getiriyor  

20 Mayıs 2020

Özgür Taburoğlu, pandemi sonrası üzerine konuşurken, insanlığın unutkanlık, ılımlı otokrasi ve yeryüzü ile dünya arasında yeni bir yaşam alanı kurmak gibi farklı olasılıklar ile baş başa kalabileceğini aktarıyor.

26 Kasım 2019

İsviçreli fotoğrafçı, ressam ve enstalasyon sanatçısı Michel Comte ile Dirimart'ta yer alan Işık IV sergisi vesilesiyle bir araya geldik.

27 Ağustos 2019

Heybeliada tarihi Ruhban Okulu'nda açılan 'Derin Akıntı' sergisi 22 Eylül'e dek Alper Aydın, Sibel Horada ve Hera Büyüktaşçıyan'ın yapıtlarını buluşturuyor. Açılışına AB Büyükelçisi Christian Berger'in de katıldığı sergi vesilesiyle, Adalar Denizle Yaşam ve Spor Kulübü'nün WWF ödülü'ne değer görülen, Türkiye'nin ilk mercan nakliyesi ve ekim projesi 'ADAMER' de, video ve fotoğraflar eşliğinde, kamuoyu ile paylaşılıyor. Evrim Altuğ'un kaleminden, Açık Dergi'de ve burada sizlerle paylaşıyoruz.

12 Temmuz 2019

Açık Radyo'da Rahmi Öğdül ve Evrim Altuğ Yolgeçen programında, Fransız filozof ve müzikolog Peter Szendy'nin Tür

04 Temmuz 2019

'Komplo Teorileri' kitabıyla gündemde olan akademisyen Kerem Karaosmanoğlu, Açık Radyo 94.9 Yolgeçen programının konuğu oldu. 

10 Haziran 2019

Yolgeçen programında bu hafta Salt Beyoğlu'nda gösterilen 'Aslına Sadık Kalınmıştır' sergisinin iki "aktris"i; küratör Amira Akbıyıkoğlu ve çağdaş sanatın önemli isimlerinden Handan Börüteçene konuğumuzdu.

07 Haziran 2019

Yolgeçen'in bu haftaki konukları, 'Mavi Güneş 69' projesiyle 45’liklerini yayımlayan Esma ve Murat Ertel’di.

24 Nisan 2019

19 Ocak 2007’de Hrant Dink’in öldürülmesiyle toplumsal hafızada özel bir yer edinen İstanbul Şişli’deki Sebat Apartmanı’ndaki Agos gazetesinin eski çalışma ofisi bir hafıza mekânına dönüştürülüyor.  23,5 Hrant Dink Hafıza Mekânı ismini Hrant Dink’in 23 Nisan 1996’da Agos’ta yayımlanan 23,5 Nisan başlıklı köşe yazısından alıyor.

08 Ocak 2019

İlhan Berk’in 100. doğum yıldönümü için hazırlanan, “Şiir Her Yerdedir - İlhan Berk 100 Yaşında” sergisi, son iki haftasında. Açık Dergi’de hem bunu hatırlatmak hem de Türkçe şiirin uçbeyinin doğumunun 100. yılını kutsamak için daha önce hiç yayınlanmamış bir İlhan Berk kaydı sunuyoruz size.