George Monbiot

-
Aa
+
a
a
a
""
07 Mart 2024
Her yıl artarak ısınan ve kuraklaşan gezegenimizde hükümetler kapıda bekleyen kaçınılmaz krizi bilerek göz ardı ediyorlar.
""
29 Ocak 2024
Gazeteci, yazar, film yapımcısı ve aktivist George Monbiot’un yazısını The Guardian gazetesi, okur ve destekçileri ile yeni yıl öncesinde paylaşıyor.
Fotoğraf: Bloomberg/Getty Images
01 Ağustos 2023
İklim krizinin derinliğine dair ciddi yeni uyarılara rağmen, plütokratlar kârlarını korumak için mücadele ediyor ve Başbakanımız da onların safında.
Kingsley Nebechi, The Guardian
21 Temmuz 2023
George Monbiot'nun 15.07.2023 tarihinde The Guardian'da yayımlanan metnini Özge Atılgan'ın çevirisiyle paylaşıyoruz.
14 Aralık 2022
George Monbiot’nun 09.12.2022 tarihinde The Guardian’da yayımlanan yazısının çevirisini sizlerle paylaşıyoruz.
21 Kasım 2022
İklim krizi karşısında dünya liderlerinin aldıkları tutum ve gerçekleştirmedikleri vaatler üzerine George Monbiot tarafından yazılmış ve The Guardian’da yayımlanmış metnin çevirisini sizlerle paylaşıyoruz.
30 Eylül 2022
George Monbiot tarafından The Guardian için kaleme alınan yazı, Şenol Karakaş'ın çevirisi ve Tuna Emren'in editörlüğüyle marksist.org'da yayımlanmıştır.
Fotoğraf: TSIORY ANDRIANTSOARANA/WFP
29 Eylül 2022
Asya Robins tarafından George Monbiot ile gerçekleştirilen söyleşi 29 Eylül 2022 tarihinde BBC Türkçe’de yayımlanmıştır.
05 Ağustos 2021

George Monbiot’nun Double Down News’un YouTube kanalında yayınlanan videosunu Türkçe metniyle birlikte yayınlıyoruz.

05 Ağustos 2020

Boris Johnson'ın “normale dönüş”ü, gezegenin sağlığı pahasına daha çok tüketimcilik demek- buna karşı direnmeliyiz.

07 Nisan 2020

Sonunda balon patladı, peki şimdi insanlığın karşısındaki diğer tehditler ile ilgilenecek miyiz?

20 Şubat 2020

“Sonlu bir gezegende sonsuz büyüme, felakete reçete yazmaktır.”

02 Ekim 2018

Ortalıkta daha çok bisiklet olabilir ama aynı zamanda daha çok uçak da olacak. Gezegene yönelik tehdidin ölçeği hakkında hâlâ inkârcılık yapmaktayız.

01 Ağustos 2018

Torunlarımız görürse ürkerler diye korktuğumuz o yaratıklar havaya uçup gittiler: kötümserlerin bile öngördüğünden daha hızlı olup bitti bu.

06 Şubat 2018

Her yeni nesil çevre erozyonunu normalleştiriyor ve hassas ekosistemleri birer birer kaybediyoruz. Benden genç çok fazla insan artık tarlalarda beyaz mantarları, sonbahar ekinoksunda nehirlerin içinde yılan balıklarını görmenin ya da bir zamanlar bütün ısırgan otlarının tırtıllara ev sahipliği yaptığının normal olduğunu bilmiyor. Kuşların şakımayı bıraktığı bir zaman diliminde insanların yataktan kalkıp kahvaltı ettikten sonra herhangi bir şeyin değiştiğini farketmeksizin işlerine gimek üzere yola koyulabilecekleri bir ânı düşünebiliyorum artık.

27 Aralık 2017

Brexit, milyarderlerin demokrasiyi ayaklarının altında çiğnemesi, gelecek ekonomik çöküş, ABD’nin haydut başkanı; bunların hiçbiri beni geceleri uykumdan etmiyor. Umursamadığımdan da değil, hepsi de pekâlâ umurumda. Sadece aklımda daha büyük bir soru var. Peki bu yiyecekler nereden gelecek?

20 Ocak 2017

Amerika’yı Yeniden Beklemeye Almak. (Make America Wait Again). Donald Trump’ın enerji politikası işte buna varıyor.  Bütün saatleri durdurun, teknoloji devrimini askıya alın, fosil yakıtlardan temiz enerjiye geçiş sürecini elden geldiğince erteletin.

30 Kasım 2016

Trump’tan iklim değişikliğine, bu çokbaşlı kriz, çöküşümüzü haber veriyor. Eğer siyasi alternatiflere kapılar kapatılırsa, öbür kıyıya sağ salim çıkma umudumuz da yok.

22 Mayıs 2014
Anlaşılan o ki, zenginleştikçe ve daha çok tükettikçe, daha ben-merkezci oluyor ve başkalarının yaşamlarına daha duyarsız hale geliyoruz. Bu daireyi nasıl kırar da hayal dünyasına dalmış olanları uyandırabiliriz? Yaşayan gezegeni seven herkesin baş etmesi gereken soru bu işte.
27 Ocak 2014
İnsan özgür doğmuş, ama her yerde mağazalar zincirine vurulmuştur. Seçimler konusundaki iktidarsızlığımızın bizi çok geçmeden nasıl zorbalığın tahakkümüne götüreceğini görmek hiç de zor değil.
21 Ocak 2014
Kanımca gazeteciliğin amacı, gücü ve iktidarı hesap vermeye zorlamaktır. Ama gazetecilik ezici çoğunlukla, güce meydan okuyanlara karşı gücü desteklemekte kullanılır. Çoğu medya grubu, çok varlıklı kişilere ya da şirketlere ait.
30 Ekim 2013
Apple'ın yeni iPhone'ları piyasaya çıktığı için heyecanlı mısınız? Bir tane edinmeye mi karar verdiniz? Ne satın alacağınız hakkında bir fikriniz var mı?
30 Mart 2011
Japan's disaster would weigh more heavily if there were less harmful alternatives. Atomic power is part of the mix
16 Aralık 2010
The internet is a remarkable gift, which has granted us one of the greatest democratic opportunities since universal suffrage. We're in danger of losing this global commons as it comes under assault from an army of trolls and flacks, many of them covertly organised or trained.
03 Kasım 2010
The so-called summit in Japan won't stop anyone trashing the planet. Only economic risks seem to make governments act
21 Ekim 2010
As the summit begins, I've finally got round to reading the draft declaration on biodiversity* the governments meeting at Nagoya in Japan will discuss.
28 Eylül 2010
The collapse of the talks at Copenhagen took away all momentum for change and the lobbyists are back in control. So what next?
25 Ağustos 2010
Talking has so far done nothing to protect the world's biodiversity. So we're launching a new campaign to get governments to act.
24 Ağustos 2010
How good planning can make us slimmer, fitter, safer and less lonely.
25 Haziran 2010
İsterseniz benim katı yürekli bir alçak olduğumu söyleyin, ama sempati talep eden kurumsal yatırımcıların şimdi BP'yi dava açmakla tehdit etmesini anlamakta gerçekten güçlük çekiyorum.