Sidar Duman

-
Aa
+
a
a
a
İkarus'un Düşüşü (1558)
09 Eylül 2022
Mars’a yerleşme planlarının yapıldığı bu yıllarda hâlâ mitolojiye gerek var mı?
360Derece TAD tarafından yeniden inşa edilen Uluburun II
23 Temmuz 2022
Müzelerde, camekanların ardında gördüğünüz objeler bizlerle konuşmaz, hikayelerini anlatamazlar. Önlerinde yazan iki satırlık bilgi de onları diğerlerinden farklı kılmaya, aramızda bir bağ kurmaya ve hafızamızda yer etmeye genelde yetmez. Deneysel arkeoloji bu boşluğu doldurmaya taliptir.
Kaynak: Universal History Archive/UIG/Getty Images
31 Mayıs 2022
Diğer pek çok sorun gibi pandemi de sadece bugünün konusu değildir. Köklerini, Akdeniz'de ufak bir seyir yaparak bulmamız mümkün. Peki nasıl başladı tüm bu pandemi hikayesi, birlikte bakıyoruz.
Savaş halindeki gemiler
01 Mart 2022

Bu hafta Akdeniz'de Pusulasız gezmenin kitabını yazmış olan korsanları düşünelim...

26 Ocak 2022

"Göçmen" ve "sığınmacı", sanki birbirleri yerine kullanılan iki kavram olmuş Türkçede. İnsanlık başladığından beri kullanılan göç kavramı, hâlâ güncel… Akdeniz'de Pusulasız'ın bu bölümünde göçmen ve sığınmacı kavramlarını biraz daha doğru şekilde kullanmayı deniyoruz.

mağara resimleri
10 Ocak 2022

Tarih yazı ile mi başladı, başlamak zorundaydı? Akdeniz'de Pusulasız'ın bu programında tarih ve bellek kavramlarını sorguluyoruz.

Kon-Tiki illüstrasyonu
21 Aralık 2021

Akdeniz ortak bilinci etrafında deneysel arkeolojiyi konuştuk. Günümüzde hâlâ benimsediğimiz tarihsel Akdeniz öğeleri var mı?

Odysseus gemide bağlıyken bir resim
07 Aralık 2021

3300 yıl önce yapılan ve Homeros sayesinde neredeyse tüm detaylarını bildiğimiz bir deniz yolculuğuna davetlisiniz. Arınma, kendini bulma, toplum baskısından kurtulmayı bir de anti kahramanımız Odysseus'dan dinliyoruz.