Utku Perktaş

-
Aa
+
a
a
a
""
18 Temmuz 2024
Antroposen Sohbetler'de Utku Perktaş, küresel ısınmanın gölgesinde çocukların karşı karşıya kaldığı sorunları UNICEF raporundan hareketle dile getirmeye çalışıyor, konuyu Roots and Shoots Türkiye ve Eğitim Reformu Girişimi'nden Burcu Meltem Arık ile konuşuyor.
""
02 Temmuz 2024
Antroposen Sohbetler'de Utku Perktaş, Türkiye'nin tehdit altındaki kuşları üzerine bilgi veriyor.
""
11 Haziran 2024
Antroposen Sohbetler'de Utku Perktaş, Açık Bilinç programının yapımcısı Güven Güzeldere ile yapay zekanın hayatımıza girmesiyle birlikte nasıl bir süreçten geçildiğine dair soruları cevaplamaya çalışıyor.
""
04 Haziran 2024
Antroposen Sohbetler'de Utku Perktaş, son buzul maksimumu ve günümüzde gördüğümüz biyoçeşitlilik desenlerinin son buzul maksimumu sonrası Avrupa'da nasıl ortaya çıktığını ele alıyor.
""
28 Mayıs 2024
Antroposen Sohbetler'de Utku Perktaş, Dr. Pedram Türkoğlu ile evrimsel biyolojinin ışığında kuşlarla dinozorlar arasındaki ilişkiyi tartışıyor.
""
22 Mayıs 2024
Antroposen Sohbetler'de Utku Perktaş, 22 Mayıs Dünya Biyoçeşitlilik Günü vesilesiyle biyoçeşitliliğin korunması ve gelecek nesiller üzerine konuşuyor.
""
14 Mayıs 2024
Antroposen Sohbetler'de Utku Perktaş, Doğa Koruma Merkezi Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Yıldıray Lise ile bambaşka bir perspektifte doğa koruma ile çocuk kitaplarını bir araya getiriyor.
""
08 Mayıs 2024
Antroposen Sohbetler'de Utku Perktaş, Sovyet biyolog Trofim Lysenko örneğinden hareketle ideolojinin nesnel bilimin önüne geçtiğinde neler olabileceğine değiniyor.
""
30 Nisan 2024
Antroposen Sohbetler'de Utku Perktaş, Kapadokya Üniversitesi Öğretim Üyesi Sinan Akıllı ile antroposen kavramına insan ve hayvan ilişkileri üzerinden değerlendiriyor.
""
24 Nisan 2024
Antroposen Sohbetler'de Utku Perktaş, 'Küresel Orman Kayıpları' başlığıyla alarm veren orman kaybı trendlerinden ve Türkiye’nin durumu üzerine değerlendirmeler yapıyor.
""
16 Nisan 2024
Antroposen Sohbetler'de Utku Perktaş, düşün insanı ve yazar Gündüz Vassaf ile yazı üzerine derinlemesine bir yolculuğa çıkıyor, yazmanın zorluklarını, değerini irdeleyerek yazmanın yetersizliklerine de vurgu yapıyor.
""
02 Nisan 2024
Antroposen Sohbetler'de Utku Perktaş, yazar Buket Uzuner ile bir araya gelerek 'yazmak neden değerli bir eylem?' sorusu üzerine konuşuyor.
""
12 Mart 2024
Antroposen Sohbetler'de Utku Perktaş, ekosistemlerin sağlığı ve insanların gıda güvenliği açısından büyük önem taşıyan, antroposenin sembollerinden biri olan arılar üzerine küresel ısınmanın etkilerini detaylandırıyor.
""
05 Mart 2024
Antroposen Sohbetler’de Utku Perktaş, arkeolog ve yazar Prof. Dr. İsmail Gezgin ile "Uygarlaşan İştah: Atalarımız Nasıl Besleniyordu? Karnını Doyuran Canlıdan Gözü Doymayan İnsana" adlı kitabından hareketle son 10 bin yıl içindeki beslenme alışkanlıklarımızdaki değişim üzerine konuşuyor.
""
20 Şubat 2024
Antroposen Sohbetler'de Utku Perktaş, Yuvam Dünya Yönetim Kurulu Başkanı Kıvılcım Pınar Kocabıyık ile ekibi ile birlikte katıldığı son COP toplantısı COP28 hakkında konuşuyor.
""
13 Şubat 2024
Antroposen Sohbetler'de Utku Perktaş, Nature Communications dergisinde yayımlanan bir makaleden yola çıkarak kuş türlerinin bilinmeyen kayıpları üzerine konuşuyor.
""
23 Ocak 2024
Antroposen Sohbetler'de Utku Perktaş, Atlas dergisinin 30. yılını kutlamak ve derginin evrim sürecini değerlendirmek üzere derginin editörü Özlem Numanoğlu ile bir araya geliyor.
""
16 Ocak 2024
Antroposen Sohbetler'de 100 bölüm geride kaldı.
""
09 Ocak 2024
Antroposen Sohbetler'de Utku Perktaş, ClientEarth'ün yönetim kurulu üyesi ve hukukçu Gönenç Gürkaynak ile COP28, iklim adaleti ve çevre hukuku üzerine konuşuyor.
""
27 Aralık 2023
Antroposen Sohbetler'de Utku Perktaş, Tuğba Tekerek ile "Taşra Üniversiteleri - AK Parti’nin Arka Kampüsü” adlı kitabı üzerinden akademik arenadaki erozyonu konuşuyor.
""
19 Aralık 2023
Antroposen Sohbetler'de Utku Perktaş, sulak alanların önemine değinirken aynı zamanda yakın zaman önce kaybettiğimiz, ülkemizde doğa korumanın öncülerinden biri olan Tansu Gürpınar'ı da anıyor.
""
12 Aralık 2023
Utku Perktaş Antroposen Sohbetler'de, Bilim Akademisi tarafından yayımlanan "Sahada: Cumhuriyetin Harcında Bilim ve Kadınlar” isimli kitabı, Bilim Akademisi, Sarkaç Sosyal Bilimler editörü Müsemma Sabancıoğlu ve İstanbul Üniversitesi Bilim Tarihi Bölümü öğretim üyesi Gönenç Göçmengil ile konuşuyor.
""
05 Aralık 2023
Sirke sineği, diğer ismiyle meyve sineği, Antroposen dönemi şekillendiren iklim ve biyoçeşitlilik krizlerini anlamak için model organizma olarak kullanılabilir mi? Konuğumuz Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölümünden Dr. Banu Şebnem Önder'le bu soru etrafında sirke sineğini tanıyarak bugüne kadar yapılan çalışmalar üzerinden bir değerlendirme yapıyoruz.
""
05 Aralık 2023
Antroposen Sohbetler'de Utku Perktaş, iklim krizinin etkisiyle 20. yüzyılın başından bu yana Türkiye'deki buzulların erimesi üzerine konuşuyor.
""
29 Kasım 2023
Antroposen Sohbetler'de Utku Perktaş, Focus Vakfı'ndan Muhsin Doğan ile bilimsel yöntem ve bilimin tarihi üzerine konuşuyor.
""
28 Kasım 2023
Antroposen Sohbetler'de Utku Perktaş, sosyolog ve akademisyen Doç. Dr. Ayça Gelgeç Bakacak ile toplumsal cinsiyet eşitliği ile iklim değişimi arasındaki ilişki üzerine konuşuyor.
""
22 Kasım 2023
Utku Perktaş Antroposen Sohbetler'de, iklim krizi ve küresel ısınma terimlerini merkeze koyarak David Wallace-Wells'in "Yaşanmaz Bir Dünya" adlı kitabı üzerine konuşuyor.
""
15 Kasım 2023
Antroposen Sohbetler'de Utku Perktaş, İstanbul Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Çağatay Tarhan ile çevrimini yaptığı Charles Darwin'in "Türlerin Kökeni" adlı kitabı üzerine konuşuyor.
""
07 Kasım 2023
Utku Perktaş, Antroposen Sohbetler'de biyoçeşitliliğin ne olduğunu ve karşı karşıya kaldığı tehditlere değiniyor.
""
30 Ekim 2023
Utku Perktaş, Antroposen Sohbetler'de doğayı koruma çabalarının önemini 'Full Circle' belgeseli örneğini göstererek, belgeselin yapımcılığını üstlenen Anne Via McCollough ile söyleşiyor.