Utku Perktaş

-
Aa
+
a
a
a
""
20 Şubat 2024
Antroposen Sohbetler'de Utku Perktaş, Yuvam Dünya Yönetim Kurulu Başkanı Kıvılcım Pınar Kocabıyık ile ekibi ile birlikte katıldığı son COP toplantısı COP28 hakkında konuşuyor.
""
13 Şubat 2024
Antroposen Sohbetler'de Utku Perktaş, Nature Communications dergisinde yayımlanan bir makaleden yola çıkarak kuş türlerinin bilinmeyen kayıpları üzerine konuşuyor.
""
23 Ocak 2024
Antroposen Sohbetler'de Utku Perktaş, Atlas dergisinin 30. yılını kutlamak ve derginin evrim sürecini değerlendirmek üzere derginin editörü Özlem Numanoğlu ile bir araya geliyor.
""
16 Ocak 2024
Antroposen Sohbetler'de 100 bölüm geride kaldı.
""
09 Ocak 2024
Antroposen Sohbetler'de Utku Perktaş, ClientEarth'ün yönetim kurulu üyesi ve hukukçu Gönenç Gürkaynak ile COP28, iklim adaleti ve çevre hukuku üzerine konuşuyor.
""
27 Aralık 2023
Antroposen Sohbetler'de Utku Perktaş, Tuğba Tekerek ile "Taşra Üniversiteleri - AK Parti’nin Arka Kampüsü” adlı kitabı üzerinden akademik arenadaki erozyonu konuşuyor.
""
19 Aralık 2023
Antroposen Sohbetler'de Utku Perktaş, sulak alanların önemine değinirken aynı zamanda yakın zaman önce kaybettiğimiz, ülkemizde doğa korumanın öncülerinden biri olan Tansu Gürpınar'ı da anıyor.
""
12 Aralık 2023
Utku Perktaş Antroposen Sohbetler'de, Bilim Akademisi tarafından yayımlanan "Sahada: Cumhuriyetin Harcında Bilim ve Kadınlar” isimli kitabı, Bilim Akademisi, Sarkaç Sosyal Bilimler editörü Müsemma Sabancıoğlu ve İstanbul Üniversitesi Bilim Tarihi Bölümü öğretim üyesi Gönenç Göçmengil ile konuşuyor.
""
05 Aralık 2023
Sirke sineği, diğer ismiyle meyve sineği, Antroposen dönemi şekillendiren iklim ve biyoçeşitlilik krizlerini anlamak için model organizma olarak kullanılabilir mi? Konuğumuz Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölümünden Dr. Banu Şebnem Önder'le bu soru etrafında sirke sineğini tanıyarak bugüne kadar yapılan çalışmalar üzerinden bir değerlendirme yapıyoruz.
""
05 Aralık 2023
Antroposen Sohbetler'de Utku Perktaş, iklim krizinin etkisiyle 20. yüzyılın başından bu yana Türkiye'deki buzulların erimesi üzerine konuşuyor.
""
29 Kasım 2023
Antroposen Sohbetler'de Utku Perktaş, Focus Vakfı'ndan Muhsin Doğan ile bilimsel yöntem ve bilimin tarihi üzerine konuşuyor.
""
28 Kasım 2023
Antroposen Sohbetler'de Utku Perktaş, sosyolog ve akademisyen Doç. Dr. Ayça Gelgeç Bakacak ile toplumsal cinsiyet eşitliği ile iklim değişimi arasındaki ilişki üzerine konuşuyor.
""
22 Kasım 2023
Utku Perktaş Antroposen Sohbetler'de, iklim krizi ve küresel ısınma terimlerini merkeze koyarak David Wallace-Wells'in "Yaşanmaz Bir Dünya" adlı kitabı üzerine konuşuyor.
""
15 Kasım 2023
Antroposen Sohbetler'de Utku Perktaş, İstanbul Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Çağatay Tarhan ile çevrimini yaptığı Charles Darwin'in "Türlerin Kökeni" adlı kitabı üzerine konuşuyor.
""
07 Kasım 2023
Utku Perktaş, Antroposen Sohbetler'de biyoçeşitliliğin ne olduğunu ve karşı karşıya kaldığı tehditlere değiniyor.
""
30 Ekim 2023
Utku Perktaş, Antroposen Sohbetler'de doğayı koruma çabalarının önemini 'Full Circle' belgeseli örneğini göstererek, belgeselin yapımcılığını üstlenen Anne Via McCollough ile söyleşiyor.
""
24 Ekim 2023
Utku Perktaş, Antroposen Sohbetler'de 'Şehirleşmenin yoğun yaşandığı bu çağda biyoçeşitlilik algımız nasıl şekilleniyor?' sorusuna yanıt aramaya devam ediyor.
""
27 Eylül 2023
Utku Perktaş, Antroposen Sohbetler'de Dr. Peter Capainolo ile New York Amerikan Doğa Tarihi Müzesi'nde doğa tarihi konusunu ele alıyor.
""
12 Eylül 2023
Utku Perktaş, Antroposen Sohbetler'de doğal felaketlerin sıra dışı rolünden bahsederken, 'Volkanik Patlamalar ve Yangınlar Küresel Isınmayı Nasıl Etkiliyor?' sorusuna da cevap vermeye çalışıyor.
05 Eylül 2023
Antroposen, insanlığın doğa ile olan ilişkisinin hızla değiştiği ve gezegenimizin karşı karşıya kaldığı çevresel zorlukların arttığı bir dönemi işaret ediyor. Bu dönemi nasıl deneyimlediğimizi Gündüz Vassaf konuşuyoruz.
Fotoğraf: Min An
29 Ağustos 2023
Kitapları konu ettiğim bu program serinin son bölümünde konuğum gazeteci ve yazar Murat Yetkin oldu. Kendisine “kitaplarla zamanın ötesine mi geçiyoruz?” sorusunu yönelttim.
""
22 Ağustos 2023
Konuklarımız Hacettepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Suavi Aydın, Kadir Has Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Tuğrul Özkaracalar, gazeteci Selin Uğurtaş, TRT emekli prodüktörlerinden Muzaffer Evci ve emekli bankacı ve finans danışmanı Atıl Güngüt ile "Kitapları neden seviyoruz?" başlıklı panelin ikinci bölümünde bir aradayız.
19 Ağustos 2023
Utku Perktaş, “Kitap nedir?” sorusunu ve kitapların geleceğini Can Kozanoğlu’yla konuşuyor.
08 Ağustos 2023
Ağustos ayı boyunca yayınlanacak Antroposen Sohbetler programlarında kitaplardan konuşuyoruz.
Fotoğraf: Medyascope
01 Ağustos 2023
Akbelen Ormanı'nda termik santral için ağaç kesimi devam ediyor.
""
10 Temmuz 2023
Konuğumuz Prof. Dr. Aksu Bora ile Cumhuriyet sonrası kadınları konuşuyoruz.
""
05 Temmuz 2023
Charles Darwin'in 40 yılı aşkın süre yaşamını geçirdiği Down House'u ve Türlerin Kökeni'nin ilk baskısından ilginç bilgileri konuşuyoruz.
""
19 Haziran 2023
Antroposen Sohbetler'de 'İklim değişikliği insanlık tarihini nasıl şekillendirdi?' sorusunu yanıtlamaya çalışıyoruz.
Ernst Walter Mayr
24 Mayıs 2023
Antroposen Sohbetler'de biyoçeşitliliğe ithaf edilmiş 22 Mayıs Dünya Biyoçeşitlilik Günü vesilesiyle evrim teorisinin günümüzdeki biyoçeşitliliği nasıl anlaşılır hale getirdiği konusunda önemli çalışmalar yapan Harvardlı evrimsel biyolog Ernst Walter Mayr'ı konuşuyoruz.
23 Mayıs 2023
Antroposen Sohbetler'in yeni formatının ilk bölümünde konumuz omurgalılarda uçma ve anahtar kelimemiz de “Archeopteryx”.