Makale - Yorum - Analiz

-
Aa
+
a
a
a
30 Mayıs 2023
Canan Özbey Gül tarafından 26.05.2023 tarihinde kaleme alınan, seçimin birinci turu öncesi ve sonrasında ikinci turu için yürütülen kampanya sürecini merkeze alan yazıyı sizlerle paylaşıyoruz.
17 Mayıs 2021

İsrail’in yılmaz ve ebedî destekçisi ABD’nin yeni yönetimi dünya üzerinde demokrasi ve insan hakları savunuculuğu temelli bir yeni doktrin oluşturmaya çalışırken Netanyahu İsrailinin tuzağına düşüverdi.

27 Nisan 2021

İklim İçin programının 27 Nisan 2021 tarihli nüshasının konuğu olan Zeynep Şen, Dünya Günü iklim zirvesine katılıp izlenimlerini Açık Radyo için kaleme aldı. 

22 Nisan 2021

1970 yılından bu yana kutlanan 22 Nisan Dünya Günü, yeryüzünün güzelliğini vurgulayarak iklim değişikliğini ve çevre kirliliğini kamuoyunda daha görünür hale getirmeyi amaçlıyor ve dünyanın dört bir yanında yürütülen faaliyetler ve kampanyalarla küresel bir seferberlik yaratıyor. 

12 Nisan 2021

Bu yazı da olsa olsa, kaset kültürü içerisinde büyümüş, müzikle haşır neşir olmuş, müziği tanımış ve sevmiş bir kuşağın fanisinin kasete atfettiği bir güzellemedir.

02 Ocak 2020

Tasarımı İtalya’da yapılan ‘yerli’ ve ‘milli’ arabanın gündeme getirilmesinin bir nedeni daha var: Bununla sanki AKP ve onun lideri bir “sanayi devrimi" başlatıyor izlenimi yaratılmak isteniyor…

02 Ocak 2020

Militarizmin şu andaki “Mehdi hazırlığı” nedir? Paralel Ordu kurmak. Resmi orduyu dinci paralı askerlerle doldurmak… En son Kürt direnişçisini, en son sosyalist devrimciyi, en son laik demokratı, en son demokrat liberali, en son özgürlükçü Müslümanı yok etmek.

31 Aralık 2019

Murat Sevinç, Diken'deki yazısında Kanal İstanbul'a itiraz etmek için saatlerce kuyrukta bekleyen vatandaşlara 'selam çaktı.'

30 Aralık 2019

Beka tehdidi artık yalama oldu ve Libya’da “terörist Kürt”ler de yok tepelenecek. Ülkemizin bölünme tehdidiyle, saldırılarla karşı karşıya olduğu propagandası Libya müdahalesinde işe yaramaz.

18 Aralık 2019

Oya Baydar, T24'te yayımlanan yazısında Libya'ya asker gönderme düşüncesi ve Kanal İstanbul hakkında yorumlarda bulundu.

15 Kasım 2019

Yakalama kararının verildiği gün CNN Türk’te bir tartışma programı seyrediyordum. Programdaki altı kişiden en az üçü canhıraş biçimde Altan’ın yeniden hapse girmesini savunuyordu. Dağılım anlamlıydı: Emekli bir askerî hâkim, AKP’ye hayli yakın bir siyasetbilimci ve MHP’ye yakın bir gazeteci.

 

01 Temmuz 2019

Muktedirin yaşadığı şeddeli yenilginin yarattığı şokun çökkünlüğü bir önceki ile kıyaslanamaz büyüklükteydi...

 

13 Mayıs 2019

Çorlu'daki tren kazasında oğlu Oğuz Arda Sel'i kaybeden Mısra Sel, tüm dünyasını kurduğu oğlunun kaybına nasıl dayandığını ve verdiği hukuk mücadelesini anlattı.

13 Mayıs 2019

Biri elini cebimize attığında, cüzdanı çektiğini biliyor ama bileğinden yakalamaya korkuyorsak bildiğimiz tüm değerleri sorgulama vaktidir.

13 Mayıs 2019

Gün oğulları ölüme yatmış annelerin sesi olma günü anne...

25 Kasım 2018

Açık Radyo Genel Yayın Yönetmeni Ömer Madra, Bianet'in 52 hafta boyunca medya, edebiyat, akademi, spor, sinema, müzik, hak mücadelesi gibi alanlardan erkeklerin erkeklik halleri, tanıklıkları ve kişisel deneyimleri üzerinden erkek şiddetini tartıştığı '52 Erkek 52 Hafta' projesi için yazdı.  

09 Kasım 2018

Dünya Tabipler Birliği, kanun hükmünde kararnameyle ihraç edilen ya da hakkında 'güvenlik soruşturması' açılan doktorların çalışma alanlarını kısıtlayan kanun teklifinin kabulü "Utanç verici" dedi ve hükümeti geri adım atmaya çağırdı. 

 

09 Kasım 2018

Kanun hükmünde kararnameyle ihraç edilen ya da hakkında 'güvenlik soruşturması' açılan doktorların çalışma alanlarını kısıtlayan kanun teklifi Meclis komisyonunda kabul edildi.

 

08 Ekim 2018

Gazeteci ve yazar Şahin Alpay'ın eşi Fatma Alpay'ı kaybettik. Kendisini, geçtiğimiz Mart ayında, Şahin Alpay'ın 20 aylık tutukluluktan sonra ev hapsi kararıyla tahliye edildiği güne ait bir fotoğraftan yola çıkarak Karin Karakaşlı'nın yazdığı bir yazıyla anmak istedik.

02 Ekim 2018

Ortalıkta daha çok bisiklet olabilir ama aynı zamanda daha çok uçak da olacak. Gezegene yönelik tehdidin ölçeği hakkında hâlâ inkârcılık yapmaktayız.