Bağımsızlar Kayıt Arşivi

-
Aa
+
a
a
a
Programın kayıtlarını buradan dinleyebileceğiniz gibi, podcast kanalına üye olarak farklı podcast uygulamaları aracılığıyla mobil cihazlarınızdan da dinleyebilir, yeni bölümler yayınlandıkça haberdar olabilirsiniz: iTunes / RSS

Podcast kanalları ve üyeliği hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayın.
NewsLab

Bu hafta konuğumuz Dr. Sarphan Uzunoğlu ile Türkiye’de bağımsız medya, bağımsız medyanın var oluş şartları ve bağımsız medya unsurlarının görünürlüklerinden bahsederken, kurucusu olduğu NewsLabTurkey’den ve faaliyetleri üzerine de konuşuyoruz. 

NewsLab
 

NewsLab

24 Mayıs 2024
Nobon

Bu haftaki konuğumuz Nobon Mimarlık’ın kurucusu, İzmir merkezli sanatçı, müzisyen, mimar H. Cenk Dereli. 'İlham Veren İşler' sloganıyla İzmir’de kültür-sanat ekosistemini birleştirici etkinlikler üreten ve parçası olan H. Cenk Dereli ile parçası olduğu ilham veren işler ve bağımsızlığın onun için anlamı üzerine konuşuyoruz. 

Nobon
 

Nobon

17 Mayıs 2024
Artı Alan

Çevrimiçi çalışmalar ve yayınlar aracılığıyla kapsayıcı ve katılımcı bir öğrenme deneyiminin imkanlarını araştıran Artı Alan, geçtiğimiz Nisan ayında duyurusu yapılan çok genç bir oluşum. Bağımsızlıktan, neşeden, dostluktan, çabalarımızı ve yaşayışımızı şekillendiren diğer yönlendirici deneyimlerden konuşuyoruz.

Artı Alan
 

Artı Alan

10 Mayıs 2024
Arşivde Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Dergisi

Bu hafta Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı kurucu üyesi Aslı Davaz ile Arşivde Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Dergisi’ni konuşuyoruz. Geçtiğimiz Mart ayında yayın hayatına başlayan derginin hazırlık süreci ve önümüzdeki zamanlardaki niyetlerinin yanı sıra; feminist pedagoji ve topluluk arşivleri arasındaki ilişkiye, bir yaratıcı eylem olarak arşiv faaliyetlerine, bakım emeğine ve benzeri konulara değiniyoruz.

Arşivde Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Dergisi
 

Arşivde Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Dergisi

03 Mayıs 2024
Kolektif Senkre

Bu hafta Sakarya merkezli ve oldukça genç bir kolektif olan Kolektif Senkre konuğumuz oluyor. Pandemi dönemi yalnızlığı sonrasında, bölgedeki sanatçıları harekete geçirme güdüsüyle ortaya çıkan Kolektif Senkre’den Gökçe Çilekar ve Osman Göbel ile süreçlerini, hedeflerini ve temas etmek istedikleri şeyleri konuşuyoruz. 

Kolektif Senkre
 

Kolektif Senkre

26 Nisan 2024
Ripple Studio

Eskişehir’de bulunan bir dövme ve sanat stüdyosu olan Ripple Studio ile bir araya geliyoruz. Güzel sanatlar, tasarım gibi pek çok farklı alandan kişinin parçası olduğu Ripple’dan Sonat Serin ve Doğan Can Kısacık ile süreçlerini, hedeflerini ve temas etmek istedikleri şeyleri konuşuyoruz. 

Ripple Studio
 

Ripple Studio

19 Nisan 2024
Bidon Kolektif

Bu hafta Eskişehir’de, genç çizerlerin oluşturduğu bir kolektif olan Bidon Kolektifi konuk ediyoruz. Yeni bir kolektif olarak çalışmalarına yeni başlayan ve bir fanzinle çizim dünyasına ilk adımlarını atan Bidon Kolektif’ten Oğuzhan Acar, Nurefsah Genc, Bera Bektaş süreçlerini, hedeflerini ve temas etmek istediklerini konuştuk. 

Bidon Kolektif
 

Bidon Kolektif

05 Nisan 2024
Tohum Sanat Alanı

Bu hafta Urla ve çevresinde yaşayan, kültür sanatın farklı disiplinlerinden gelen sanatçı, araştırmacı, eğitimci ve küratörün bir araya gelmesiyle büyüyen yeni bir sanat girişimini; Tohum Sanat Alanı’nı konuk ediyoruz. Çağdaş ve katılımcı sanat odaklı proje, üretim, sergi, buluşma, performans, eğitim, atölye ve yerel işbirlikleri ile yeni ifade biçimlerine olanak tanımayı amaçlayan ve Ocak 2024’te Urla’da açılan Tohum’dan Sezgi Abalı ve Selin Atik’le süreçlerini, hedeflerini ve temas etmek istediklerini konuşuyoruz. 

Tohum Sanat Alanı
 

Tohum Sanat Alanı

29 Mart 2024
Bağımsızlık konuşmaları

Asu Aksoy, Ezgi Bakçay ve Ekmel Ertan, Bilgi Üniversitesi sosyal bilimler dergisi Reflektif için bağımsızlarla dört ayrı oturumda yaptıkları konuşmalar üzerine konuşuyorlar. Bu konuşmalar Reflektif dergisinin Ekim 2023’te yayınlanan üçüncü sayısında Asu Aksoy tarafından derlenerek 'Bir İmkan Alanı Olarak Kültür' başlıklı dosyada yayınlanmıştı.

Bağımsızlık konuşmaları
 

Bağımsızlık konuşmaları

14 Mart 2024
Pavyon Sanat

Genç tasarımcıların bir araya gelmesiyle Eskişehir’de oluşan Pavyon Sanat, Nurşen Uyar’ın anlatımıyla bu hafta Açık Radyo’da Bağımsızlar’ın konuğu.

Genç sanatçılar ile genç sanatçılar için çalışmalarına yön veren Pavyon Sanat, genç sanatçıların görünürlüğünü arttırma, hak ihlallerini görünür kılma ve alana veri üretme hedefleriyle kurulan bir alternatif sanat alanı.

Pavyon Sanat
 

Pavyon Sanat

08 Mart 2024