Feyruz'dan "Fe Kahwa Al Mafraq"

Sabah Kahvesi
-
Aa
+
a
a
a

Sabah Kahvesi'nin bu bölümünde Lübnanlı şarkıcı Feyruz'dan "Fe Kahwa Al Mafraq" adlı şarkıya kulak veriyoruz.

Merhaba,

Hepinize günaydın...

Kahvelerinizi aldıysanız Sabah Kahvesi başlıyor. Bu sabah kahvemizi Feyruz'la içiyoruz.

Lübnanlı şarkıcı Feyruz, asıl adıyla Nouhad Haddad. Mardinli Wadi Haddad ile Lübnanlı Süryani-Maruni Liza Alboustani'nin ilk kızı olarak 21 Kasım 1935'te Jabal Alarz'da doğdu.


 

Ailesi Süryani Ortodoks Hristiyan olan Feyruz, şarkı yazarı ve kompozitörlerden Mohamed Flayfel'in yardımıyla Lübnan Radyosu Korosu'na seçildi ve radyo yönetmeni Halim Elrumi aracılığıyla Assy Rahbani ve Mansour Rahbani kardeşlerle tanıştı. Şarkı yazarı ve kompozitör olan Rahbani Kardeşler, geleneksel Arap şarkılarını ve bazı Batı müziği eserlerini de yeniden düzenliyorlardı. Fairuz, bu tanışmanın ardından çalışmalarını yorumladı. 

1955'in Temmuz ayında Assy Rahbani ile evlenip kocası ile birlikte Beyrut'un kuzeyindeki Antelias'a taşındı. Fairuz'un Rahbani Kardeşlerle çalışmaları Arap dünyasında büyük bir popülerliğe erişti. Batı'da da önemli yankı uyandırdı. 1971 yılında Batı'da oldukça başarılı geçen bir turneye çıkan Fairuz, New York'ta Carnegie Hall, Londra'da Albert Hall ve Paris'te Olimpia'da konserler verdi. 

Rahbani kardeşlerin yazdığı birçok müzikalde de sahne almış olan Fairuz; Yusuf Şahin'in Bayya' al-Khawatim (Rings' Salesman), Henry Barakat'ın Safar Barlik (The Exile) ve Bint al-Haris (The Daughter of the Watchman) adlı sinema filmlerinde de oynadı.  Lübnan İç Savaş (1975-1990) sırasında Lübnan'ı terk etmeyen ve ülkesinin birliği için mücadele eden Fairuz, müzik çalışmalarına devam ediyor. 

Bu sabahki kahve şarkımızı Rahbani Kardeşler ve Elias Rahbani bestelemiş. Kahve bir dert ortağı, bir aşkın şahidi olarak konumlanmış şarkıda.

Sözleri şöyle:

Mafraq'ta bir kahve, ocak ve ateş.

Ben ve sevgilim kahveye sırlarımızı serpiştiririz

Kafeye geldim. iki genç aşık gördüm

bizim sandalyemize oturmuşlar, anılarımızı çalmışlar...

Ey sararmış rüzgar

Büyüyoruz

Büyüyoruz

Yollar, evler

Büyüyor

Büyüyor

Her şey yokolup gitse de yalnızca sen varsın

Ah vatanım

Hep küçük bir çocuk olarak kalırsın

İşte bu kahve şarkısı da böyle.

Şimdi Feyruz'dan "Fe Kahwa Al Mafraq" dinleyerek Sabah Kahvesi'nin ilk yudumunu alıyoruz.

Muhabbetle...