Juan Luis Guerra'dan: "Umarım kahve yağar"

-
Aa
+
a
a
a

Merhaba

Hepinize günaydın,

Kahvelerinizi aldıysanız Sabah Kahvesi başlıyor. Bugün kahve üreticileri için neredeyse bir dua olan "Ojala Que Llueva Cafe" şarkısını Juan Luis Guerra'dan dinleyeceğiz.

Berklee'de beste ve aranjman eğitimi 

Juan Luis Guerra (d. 7 Haziran 1957, Santo Domingo), Dominikli şarkıcı, gitarist, söz yazarı. ABD'de almış olduğu eğitimin ardından ülkesinde çıkardığı ilk albümü Soplando'dan (1984) son albümü La Llave de Mi Corazón'a (2007) kadar 11 albüm çıkardı. Bu albümler onu dünyaca tanınan bir sanatçı hâline getirdi.

Juan Luis Guerra, Santo Domingo'da doğdu ve gençliğini orada geçirdi. Universidad Autonama de Santo Domingo'da bir yıl felsefe ve edebiyat okudu. Daha sonra Conservatario Nacional de Musica'ya geçti ve burada 4 yıl okudu. Santo Domingo'daki yüksek öğreniminden sonra Boston'daki Berklee College of Music'de burslu olarak beste ve aranjman eğitimi gördü.

İlk Grammy ödülü

Amerika'daki eğitim hayatından sonra ülkesine döndü. Burada ilk albümü olan Soplando'yu çıkardı (1984). Bu albümünü 440 grubuyla yaptı. Daha sonra yine 440 grubuyla birlikte Mudanzo y Acerreo adlı 2. albümü çıkardı. Bu albüm Guerra ve 440'ı dünyaya tanıtmasa da kendi ülkelerinde iyice popüler olmalarını sağladı. Juan Luis Guerra ve 440'ın 1988 yılında çıkan Ojala que Llueva café [İnşallah kahve yağar] albümü onları dünya çapında tanınan bir grup hâline getirdi. Ayrıca bu albüm Latin Amerika listelerinde en üst sıralara yerleşti. Juan Luis Guerra ve 440, albümün adını taşıyan şarkıya bir klip çektiler ve ardından turneye çıktılar. Ama o sene Juan Luis Guerra, Maridalia Hernandez'den ve 440 grubundan ayrıldı. 1991 yılında Juan Luis Guerra Bachata Rosa'yı çıkardı. Bu albüm Juan Luis Guerra'nın o zamana kadarki en başarılı albümü oldu ve ilk Grammy'sini bu albümle kazandı.

Juan Luis Guerra Bachata Rosa adlı albümünden sonra Areito (1992) ve Fogaraté albümlerini çıkardı. Bu iki albüm onu ülkesinde tartışmalı bir figür haline getirdi. Juan Luis Guerra hayatında hiç fakirlik çekmemesine rağmen bu iki albümünde ülkesinde kötü şartlar altında yaşayanların durumunu dile getirdi ve bu durumu protesto etti. Fogaraté albümünden 3 yıl sonra Ni es lo Mismo ni es Igual'i (1998) çıkardı. Bu albüm eleştirmenlerden tam not aldı. O kadar ki Juan Luis Guerra bu albümle 3 Grammy birden kazandı. 2004 yılında çıkaracağı Para ti albümüne kadar Guerra en güzel şarkılarını türlerine göre albümlerde topladı ve bunları satışa sundu. 

Kahve yetiştiricilerinin refahı için

2004 yılında çıkardığı Para ti albümünde kilise müziğinin etkisi hissedilecek kadar fazladır. Bu albümden ilk klibi "Las avispas"a çekti. 2007 yılına geldiğimizde Guerra EMI prodüktörlüğünde La Llave de mi Corazon albümünü çıkardı. Bu albüm ona 2007 Latin Grammy'de 5 ödül kazandırdı. Bunların arasında yılın albümü ve yılın şarkısı ödülleri de yer alıyor. 2007 yılı Guerra için ödüller açısından mükemmel sayılabilecek bir yıl oldu. 

Ve Juan Luis Guerra'nın ünlü şarkısı "Ojalá que llueva café" [Umarım kahve yağar]. 1989 tarihli bu şarkı, Cafés Baqué'nin de katıldığı kahve yetiştiricilerinin refahı için dua ediyor.

Umarım tarlaya kahve yağar

Böylece conuco'da çok fazla acı çekmezsin

Böylece Villa Vazquez'de bu şarkıyı duyarlar

Oh, umarım yağmur yağar, umarım yağmur yağar

Ve sevginle saban sürmeye devam et

Oh oh oh oh oh oh

İşte böyle...

Bu sabah kahvemizin ilk yudumunu kahve işçileriyle beraber alıyoruz.

Muhabbetle!