Sabah Kahvesi’nin ilk yudumu

-
Aa
+
a
a
a

Didem Gençtürk tarafından hazırlanıp sunulan Sabah Kahvesi'nin 31.10.2022 tarihli ilk bölümünde hikâyesine kulak verdiğimiz şarkı: “One More Cup Of Coffee”

Merhaba,

Hepinize günaydın…

Kahvelerinizi aldıysanız ilk Sabah Kahvesi başlıyor.

Bu programda hafta içi her sabah içinde “kahve” geçen ve/veya kahveye dair 1 şarkıya yer veriyoruz. Cazdan klasik müziğe, tangodan rock müziğe farklı tür, dönem ve coğrafyalardan kahveli şarkılar programda kendine yer buluyor.

İlk şarkımız haliyle “kahve” denince ilk akıllara gelen şarkılardan biri, bir Bob Dylan klasiği “One More Cup Of Coffee.”

Şarkının hikâyesine başlamadan çok kısaca Bob Dylan’dan bahsetmek isterim:

Robert Allen Zimmerman veya sahne adıyla Bob Dylan. 24 Mayıs 1941’de Minnesota’da doğdu. Amerikalı müzisyen ve yazar. 13 Ekim 2016'da Nobel Vakfı tarafından 2016 Nobel Edebiyat Ödülüne layık görüldü. Hem Oscar'ı hem de Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanmış olan iki yazardan biridir (diğeri George Bernard Shaw). Dylan; Nobel, Pulitzer, Oscar ve Grammy ödüllerinin hepsine sahip olan ilk kişidir.

Şarkı, 1975 yazında Greenwich Village'daki Other End gece kulübünde bir köşe masada yazılmış. Dylan’ın o dönemde ayrılmakta olduğu eşi Sara’ya yazıldığı söylenir. Şarkının ana teması ayrılık. Ayrılan bir çiftin hüzününü, sevgisini, hayranlığını ve öfkesini barındırıyor. Şarkı sözlerinde mücevher gibi parlak gözlü, güzel serseri bir kadının ve onu terk edip "aşağıdaki vadiye" gitmek zorunda kalan adamın hikayesini anlatıyor. Adam ve kadının dünyaları oldukça farklıdır. Kız aslında kaba saba bir ailedendir, adamın incelikli dünyasını, derinliğini anlayabilecek duyarlılıktan yoksundur. Adam artık kalkıp gitmesi gerektiğini anlamıştır; artık bütün istediği yola çıkmadan önce son bir kahve daha içebilmektir. Dylan, diskografisinde oldukça farklı yeri olan 1976 tarihli Desire albümünde yer alıyor “One More Cup Of Coffee.”

Kayıt süreciyle ilgili biraz bilgi vermek isterim. Albümün tamamı “hücum kayıt” yani tek tek enstrümanların ayrı ayrı kaydedilmesiyle değil, bir odada bütün enstrümanların ve vokalin aynı anda icrasıyla kaydedilmiş. Belki de bu yüzden bu kadar doğal olduğunu söyleyebilirim. Şarkının kadın vokaliyle Bob Dylan kayıt öncesinde hiç tanışmamış. Bir vokal arayısına girdiklerinde tesadüfler sonucu kadını bir yerlerden bulup kayda getirmişler. El sıkışıp şarkıyı kaydetmeye başlamışlar. kadının adı: Emmylou Harris. Evet, bir çok Grammy ödülü sahibi Amerikalı folk şarkıcısı Emmylou Harris. O yıllarda kariyerinin çok başında bir şarkıcıyken tesadüfler sonucu bu kült şarkının vokalinde yer almış. Emmylou Harris şarkıyı bilmiyormuş, önüne sözleri koyup çalmaya başlamışlar. Bir gözle sözleri takip ederken diğeriyle Bob Dylan'a bakıyormuş. Dylan şarkıya girmesini istediğinde Emmylou Harris’e dokunuyormuş. İkisinin vokalindeki tatlı uyumsuzluk ve doğallığın sırrı biraz da bundan olsa gerek. Desire albümünün geri kalanında da bu taktiği uygulamışlar.  Şarkının başındaki, yine karakteristik bas solosu oraya rastgele gelmiş, aslında keman planlamışlar. kayda girdikleri anda keman hazırlıksız yakalanmış. “Gitarın tıngırdadığını duydum, keman hazır değildi, birinin bir şey yapması gerekiyordu, ben de ufak bir solo attım” diyor bas gitarist Rob Stoner bu solo için. 

İşte bu kahve şarkısının hikâyesi böyle.

Şimdi Bob Dylan’ın Desire albümünden “One More Cup of Coffee” ile Sabah Kahvesi’nin ilk yudumunu alıyoruz.

Muhabbetle…

Bu program Kurukahveci Mehmet Efendi sponsorluğunda gerçekleşmektedir.