"Sıcak sade/siyah kahve"

Sabah Kahvesi
-
Aa
+
a
a
a

Didem Gençtürk tarafından hazırlanıp sunulan Sabah Kahvesi'nin 01.11.2022 tarihli bölümünde hikâyesine kulak verdiğimiz şarkı: “Caffé nero bollente"

Fiorella Mannoia

Merhaba,

Hepinize günaydın...

Kahvelerinizi aldıysanız Sabah Kahvesi başlıyor.

Bu sabah İtalya'dayız. İtalya, kahve ile özdeşleşen ülkeler arasında. Gün içerisinde farklı saatlerde farklı kahveleri tüketmeye büyük önem gösteren İtalyalılar, kahve konusunda oldukça hassas davranır. Eh konu kahve olunca İtalya'ya uğramamak olmazdı. Bu programı hazırlamamda yardımcı olan Itabella programının yapımcısı sevgili arkadaşım Cansın Sağesen'e bir "günaydın" demek isterim. Bu sabah kahvemiz Fiorella Mannoia'dan "Sıcak sade/siyah kahve" - "Caffé nero bollente" dinleyeceğiz.

Dublörlük deneyimi

Önce kısaca Fiorella Mannoia'dan bahsetmek isterim. 1954 Roma doğumlu. 1968'den beri kariyeri sürüyor. Yani 14 yaşından beri şarkı söylüyor. Genelde coverlarıyla tanınan bir şarkıcı. İki kez jüri özel ödülü aldığı beş San Remo Müzik Festivali deneyimi var. Ivano Fossati ve Fabrizio De André gibi altı Tenco Targhe ile Tenco Club'dan en çok ödül alan üçüncü sanatçı. Bu Fiorella Mannoia'yı bu başarıya nail olan yani en fazla ödül alan kadın şarkıcı yapıyor.

Sicilyalı bir dublör olan Luigi Mannoia ve Umbrialı bir annenin kızı olarak dünyaya geliyor. Babası gibi kendisi ve kardeşleri de pek çok filmde dublörlük yapıyor. Loretta Goggi'nin at binme sahnelerinde dublörlüğünü yaptığı ilk filmi La Freccia Nera [Siyah Ok], 1968 yapımı bir Anton Guilio Majano filmi.

90'lar verimli yıllar

Müzik dünyasındaki ilk çıkışını ise yine aynı yıl 1968'de Castrocaro Festivali'nde Gino Santercole'un daha önce Adriano Celentano tarafından kaydedilen "Un bimbo sul leone" şarkısını söyleyerek yapıyor. Kazanmasa da bu deneyim Carish ile bir kayıt sözleşmesi yapmasına vesile oluyor. 70'lerde farklı plak şirketleriyle kayıtlar yapmış. RCA etiketiyle kaydettiği 1974'teki 45'liği "NinnaNanna/Rosa" sansüre uğruyor. 1981 yılında ilk defa San Remo Müzik Festivaline katılıyor. Sonraki yıllarda neredeyse her sene katılmış ve her seferinde büyük övgüye mahzar olup çok oy toplamış. Bu dönem Ivano Fossati ile işler yapmaya da başlamış. Ortak çalışmalarının en iyi örneklerin 1992 yılında çıkardığı I Trani a Vapore albümünde yer bulmuş. 90'lı yıllar Fiorella Mannoia için epey verimli yıllar. 1994 yılında yayınladığı Gente Commune albümünde bir Tom Waits şarkısı cover'lamış. Albümün kapanış parçası "I don't wanna grow up"ın İtalyancası "Non voglio crescere piu" şeklinde Enrico Ruggeri tarafından çevrilmiş.

Sözünü esirgemeyen bir şarkıcı

2000'li yıllarda da boş durmamış Fiorella Mannoia. Hatta bir turnesinden kayıtların yer aldığı In Tour albümünü bu yıllarda çıkarmış. Bu albümle de Platin Plak kazanmış. Bir Paole Conte şarkısı olaran "Come mi vuoi" ve Fabrizio De Andre şarkısı "Il pescatore"yi de bu yıllarda yayınlamış. Günümüze kadar albümler çıkarmaya ve konserler vermeye devam etmiş. Sözünü esirgemeyen politik bir şarkıcı. Sıcak sade/siyah kahve - "Caffé nero bollente" şarkısında; artık kendisini sevmeyen bir erkeğe bağlı bir kadını anlatıyor. Hapishane gibi bir evde, öfkeli ve acı içinde olsa da kimseye ihtiyacı olmadığını haykırıyor. "Caffè nero bollente" şarkısı, Fiorella Mannoia'nın San Remo Festivali'nde kendini tanıttığı ilk şarkı. Mimmo Cavallo ve Rosario De Cola tarafından yazılan şarkı, 2005 yılında Gennaro Cosmo Parlato tarafından da cover'lanmış. Biz tabii bu sabah Fiorella Mannoia tarafından 1981 yılında kaydedilen orjinalini dinleyeceğiz.

İşte bu kahve şarkısını hikâyesi de böyle.

Şimdi Fiorella Mannoia'dan "Caffè nero bollente" ile Sabah Kahvesi'nin ilk yudumunu alıyoruz.

Muhabbetle...