Santana programına devam ediyoruz

-
Aa
+
a
a
a

Gitaresk’te geçen hafta başladığımız Santana programına devam ediyoruz. 1969’da yayınladığı ilk albümüyle rock ile Latin müziğini harmanlayan bu duayen sanatçının, 1980 sonrası çalışmalarına göz atacağız.

""

Meksika kökenli Amerikalı müzik insanı Carlos Santana, ilk dönemi diye adlandırabileceğimiz 1969 - 1973 arasında yayınladığı Santana, Abraxas, Santana (III) ve Caravanserai’da rock müziğin sert tonlarını, Latin müziğin yumuşak ve kıvrak ritimleriyle bir araya getirmiş ve kendi ekolünü yaratmıştı. Sonrasında ise hem özel yaşamında, hem de müziğinde bir dinginlik ve derinlik arayışına girmişti. İşte bu dönemde, John McLaughlin ile Love Devotion Surrender, hayranı olduğu John Coltrane’in eşi Alice Coltrane ile de Illuminations başlıklı daha caz, daha avangart albümlere imza atmıştı.

1980’lerin başında özellikle Zebop albümüyle tekrardan bildiği formüle dönüş yapan Carlos Santana, ritmik, keyifli ve sıcak parçalarla dolu albümler üretmeye başladı. Bir solo albüme de imza atan Santana, aynı zamanda film müzikleri de yaptı. 1999’da yayınladığı Supernatural albümü ile müthiş bir patlama yaşayan sanatçı, - Japonya hariç - tüm ülkelerde zirveye ya da ikinci sıraya yerleşti. Santana, bu albümle birlikte konuk sanatçı formülünü kullanmaya başlarken, bu albümü takip eden Shaman ve All That I Am başlıklı albümlerinde de sıkı bir başarıya imza attı.

Şimdilerde 77 yaşını süren, müzisyenliğinin yanı sıra aktivistliğini de elden bırakmayan bu özel sanatçının bu hafta çalmayı planladığımız parçaları ise şöyle:

Şarkıcı / YorumcuParça AdıAlbüm AdıSüre
Santana Tales of Kilimanjaro Zebop 03:26
Santana American Gypsy Zebop 03:40
Carlos Santana Blues for Salvador Blues for Salvador 05:56
Santana Milagro Milagro 07:34
Santana & Dave Matthews Love of My Life Supernatural 05:47
Santana & Ozomatli One of These Days Shaman 05:52
Santana & Kirk Hammett Trinity All That I Am 03:33
Santana & Ziggy Marley Iron Lion Zion Corazon (Live) 05:40
Santana & Chris Cornell Whole Lotta Love Guitar Heaven 03:51