Bir film olsa…

-
Aa
+
a
a
a

Caz ve yedinci sanatın derin ve güzel bir ilişkisi vardır. Bu hafta ufak bir oyun oynadık. Program için seçtiğimiz parçalar birer filmden alınmış olsaydı diye hayal ettik… Müziğin yarattığı çağrışımla, her parça için senaryocuklar düşündük, onlar üzerine konuştuk.

film bandından sol anahtarı

Film müziği olmayan ama olsaydı nasıl bir filme ya da sahneye yakışırdı diye ele aldığımız parçaların ilki 1994’te çıkmış sıkı bir doğaçlama albümün en romantik parçası. Good Morning Heartace, hayatında önemli bir kırılma sonrası her zamanki dünyasından uzaklaşan, yaşama tutunmak için başka şeyler bulan ve bir gün eski halinden farklı biri olarak eski dünyası ile bağlarını tekrar kuran bir film kahramanı düşündürdü bize. Parçayı seslendirenlerden büyük basçı Gary Peacock’un yaşamındaki benzer bir dönemden esinlendik bu senaryoda. 

Iiro Rantala ve Deutsche Kammerphilharmonie Bremen‘den dinleyeceğimiz, akla çetrefilli polisiye filmlerini getiren Hard Score, gerçekten de bir film müziği olması için düzenlenmiş gibi. 1950 veya 60’ların Soğuk Savaş ortamında sıcak iklimli bir yerde geçen, aşk, ihanet, macera ve gerilim dolu hayali casus filmine uygun gördüğümüz parça ise Elia Bastida ve Sott Hamilton’dan Samba em Preludo

2017’de en iyi caz orkestrası albümü dalında Grammy alan Maria Schneider Orkestrası’nın Thompson Fields albümünden bir parça, film portfolyomuzun huzurlu doğa belgeseli kısmında yer aldı. 

Pandemi döneminde evlerinde kaydettikleri nefis düet albümlerinde Dezron Douglas ve Brandee Younger, sevdikleri eski parçaları yorumlamışlar. Herhangi bir metropolde, bir apartman dairesinde kapalı kalan iki yaratıcı ve özgür ruhun uyumu-çelişkisi, sıkılması-coşkusu, şevkati-kavgası gibi duyguları sahne sahne veren bir film hayal ettik bu albümden seçtiğimiz parça için. 

Son olarak da,fantastik bir dünyada şamanik bir ritüel sahnesi kurguladık. Anna Paceo’nun mart ayında çıkacak albümünden seçtiğimiz parça, güçlü kadınların idaresindeki kadim bir kültün gizemli ve etkileyici ritüellerinden bir sahneyi gözümüzün önüne getirdi adeta!

Albüm kapakları

Şarkıcı / YorumcuParça AdıAlbüm AdıSüre
Gary Peacock, Bill Frisell Good Morning Heartache Just So Happens 5:26
Iiro Rantala, Deutsche Kammerphilharmonie Bremen Hard Score Playing Gershwin 6:02
Èlia Bastida, Scott Hamilton Samba em Prelude Èlia Bastida meets Scott Hamilton 6:55
Maria Schneider Walking by FlashLight The Thompson Fields 5:01
Dezron Douglas, Brandee Younger Gospel Trane Force Majeure 5:10
Anne Paceo Piel S.H.A.M.A.N.E.S 3:18