Cereyan çarpması!

-
Aa
+
a
a
a

Bu hafta elektrikli enstrümanların peşine takıldık. Haliyle kendimizi fusion, blues, rock dinlerken bulduk. Belki bu programla rock severlerin de caza ilgi göstermelerini sağlayabiliriz... 

rock orkestrası

Pierrejean Gaucher ilk kez çalacağımız bir gitarist. Hepimizin aşina olduğu Gymnopédie ve Gnossienne’lerin ötesinde yaratıcı bir müziği olduğunu düşündüğü Eric Satie ve ilk göz ağrısı Frank Zappa’dan esinlenerek, hatta esinlenmekten de öte, bu iki müzisyenin bir nevî füzyonunu yaparak 2021’de bir albüm çıkardı. Hepsi de oldukça velveleli, volümlü, elektrikli, bol enstrumanlı bu parçalardan birini dinleyeceğiz açılışta.

Kentucky kırsalında kaydettikleri 2017 tarihli albümleri History of the Future ile dinleyeceğimiz Watter, rock ve biraz da country havası taşıyan progresif bir müzik yapıyor. Onları da ilk kez çalacağız. Ardından Matt Ridley’nin 2021’deki harika albümü The Antidote’a sokamadığı, ama gün yüzü görmemesine de kıyamadığı bir parçası var. Antidote Reloaded adlı EP ile yayınladığı parça, tahminimizce Manson çetesi aleyhine tanıklık ettiği için şiddete uğrayan ve ölen Ronnie Howard için, adı Blues for Ronnie. Neden bu tahminde bulunduğumuzu merak eden olursa, parçanın girişinde Helter Skelter’dan bir sample olduğunu söyleyelim, gerisi arama motorlarında!... Biz de programı kaydettikten sonra farkettik bu bağlantıyı.

İki Led Zeppelin cover’ı çalacağız bu gece, Kashmir ve The Crunge. Bu kadar büyük hayran kitlesi olan bir grubun parçalarını yeniden, hem de caz olarak yorumlamak büyük cesaret doğrusu. Cesaretlerinden dolayı takdir ettiğimiz müzisyenler ise Vincent Peirani, Emile Parisien ve Joshua Redman Elastic Band (basta sürpriz konuk ise Flea).

Büyük mucit-müzisyen Les Paul olmasaydı müzik dinlemek bu kadar keyifli olur muydu, şüpheli. Les Paul’ün 90 yaşında cayır cayır efektlerle çaldığı caz klasiği Caravan 2005’te Grammy almış Les Paul & Friends adlı albümden. Kendisine rock müzisyeni süsü vermiş cazcı Alex Skolnick ise hard-core bir blues parçasıyla programda olacak. Bu teklinin gelecek güzel bir blues albümünün habercisi olduğunu ümit ediyoruz.

Norveçli müthiş gitarist Hedvig Mollestad ile tanıştığımız o güzel günü unutamıyoruz! Mollestad’ın Ekhidna albümünden insanı cereyan çarpmışa döndüren bir parça ile programı bitireceğiz.

İyi dinlemeler!

Albüm kapakları

Şarkıcı / YorumcuParça AdıAlbüm AdıSüre
Pierrejean Gaucher La Croisiere Ça Use - Le Depart Zappe Satie 3:29
Watter Telos History of the Future 4:18
Matt Ridley Blues for Ronnie The Antidote Reloaded 4:04
Vincent Peirani Kashmir Living Being II (Night Walker) 5:41
Les Paul Caravan Les Paul & Friends 2:08
Alex Skolnick Trio Florida Man Blues single 6:18
Joshua Redman Elastic Band The Crunge Momentum 2:37
Hedvig Mollestad A Stone’s Throw Ekhidna 7:08