Kısmet bugüneymiş!

-
Aa
+
a
a
a

Sosyal Müzik'te Joe Lovano, Charles Mingus, Dave Holland, John Scofield gibi büyük cazcıları Phil Collins ile yan yana getirmek bugüne kısmetmiş! Bu akşam uzun ve güzel parçalarını dinlemek, küçük hikayelerini duymak, üzerlerinde sohbet etmek çok keyifli olacak. 

the phil collins big band

Parçalardan ilki, 1974 tarihli Charles Mingus albümü Changes One’dan. Bu nefis ve uzun parçalardan oluşan albümden Devil’s Blues’u dinleyeceğiz. 50’lerde bazı blues müzisyenleri, caz ile de yakın ilişkideydi. Clarence "Gatemouth" Brown da bunlardan biri. Modern blues’un yaratıcılarından biri diyebiliriz. Devil’s Blues aslında Brown’ın bir parçası, fakat dinleyeceğimiz parçada yalnızca sözleri kullanılmış, besteyi grubun trompetçisi George Adams baştan yazmış. Müthiş vokal de Adams’ın.
Ardından Venezuela doğumlu piyanist Benito Gonzalez’in geçen yıl St.Petersburg merkezli plak şirketi Rainy Day Records’tan çıkardığı albümünden bir parça var. Gonzales’i en çok etkileyen müzisyen McCoy Tyner; Post-bob Amerikan cazına afro-latin öğeler katılmış nefis bir müziği var.
2003’te Oh! adı ile çıkan ama hayranlarının ScoLoHoFo diye söz ettiği bu meşhur “süper-grup” albümünden bir Dave Holland parçası ile devam edeceğiz. Kariyerlerinin zirve platosundaki (bizce hala oradalar!) dört müzisyenin rahatlığını ve uyumunu duyacağımız parça, The Winding Way
Gençliğimizin idol rock müzisyenlerinden Phil Collins’in, 1968’de Buddy Rich big band’i dinledikten sonra hayalinde hep bir big band kurmak varmış. 1990’ların sonunda hayalini gerçekleştirip çıktığı turnede kaydedilen bir parça ile programı kapatacağız. Sürpriz müzisyenlerin sahneye çıktığı konseri izleyenler gerçekten de çok şanslıymış!

Albüm kapakları

Şarkıcı / YorumcuParça AdıAlbüm AdıSüre
Charles Mingus Devil Blues Changes One 9:22
Benito Gonzalez Offering Sing to the World 9:19
John Scofield, Al Foster, Dave Holland, Joe Lovano The Winding Way Oh! 10:38
The Phil Collins Big Band Pick Up The Pieces A Hot Night In Paris 12:41