Pandemi sürecinde çıkan kayıtlar

-
Aa
+
a
a
a

Covid-19 nedeniyle neredeyse iki senedir radyo stüdyolarında program yapmadık. Her ne kadar evde teknik sorunlarımızı çözmüş ve neredeyse stüdyo kurmuş olsak da Açık Radyo'yu özledik. Son zamanlarda omikron varyantı o kadar yayıldı ki, delta'yı ortadan kaldırdı. Uzmanlar artık pandeminin bir endemiye dönüşmesini bekliyorlar. Yani kontrol altında tutulabilen bir bulaşıcı hastalık olacak Covid-19. Bu sayede artık hayat biraz daha normalleşecek, radyomuza kavuşabileceğiz diye umuyoruz. Anladığımız kadarıyla bu durum önümüzdeki aylarda gerçekleşecek gibi. Bu düşünceyle biraz neşelendik, keyifli ve değişik müzikler çalmaya karar verdik.

maskeyle trompet çalan bir kadın

Pandeminin ilk yılında, yani 2020’de, müzisyenlerin ev stüdyolarda yalnız yaptıkları solo kayıtlardan ya da bunların birleştirilmesinden oluşan parçalar ve albümler bol bol yayınlanmıştı. İkinci yılda aşının yaygınlaşması, kuralların da daha belirginleşmesi ile müzisyenler tedbirli bir şekilde stüdyolara dönmeye başladı. 

Bu dönemde yapılan kayıtlardan biri Finlandiya’nın önde gelen cazcılarından Timo Lassy’nin We Jazz plak şirketinden çıkardığı Trio adlı albümü. Aynı dönemde Britanya’lı alaylı klavyeci Alfa Mist iki parçadan oluşan bir tekli, Norveçli müthiş gitarist Hedvig Mollestad ise üçüncü albümünü yayınladı. Glasgow’lu caz kollektifi corto.alto ise pandemi boyunca sık sık yeni parçalar yapıp çevrim içi yayınlamıştı. Bu grup ve müzisyenlerden birer parça dinleyeceğiz bu gece.

Pandemi öncesine gidip 2018’de kaydedilmiş iki gitarist albümüden birer parça da aldık bu geceki çalma listemize. İlki, önce sınırlı sayıda plak olarak dağıtıma çıkan, ancak geçen sene herkesin kolayca ulaşabileceği formatlarda yayınlanan ve ağırlıklı olarak caz klasiklerinin son derece özgün yorumlarından oluşan  Lionel Loueke-Eric Harland-Reuben Rogers albümü Close Your Eyes. Portekiz’in en değerli güncel cazcılarından, Hot Clube Lisbon’da yetişmiş André Fernandes’in grubu Centauri ile yaptığı Draco ise 2018’den dinleyeceğimiz ikinci albüm.

Fransız saksofoncu Emile Parisien’in altılısı ile yaptığı ve yarın, yani 28 Ocak’ta yayınlanacak Louise adlı albümünden görücüye çıkan Zawinul bestesi tekli ise bu geceki Sosyal Müzik’in sürprizi! 

programda yer alan albüm kapakları

Şarkıcı / YorumcuParça AdıAlbüm AdıSüre
Timo Lassy Foreign Roots Trio 3:48
Lionel Loueke Footprints Close Your Eyes 6:04
Emile Parisien Madagascar (single edit) Louise 4:41
André Fernandes Finger Draco 5:24
Alfa Mist Bumper Cars Two For Mistake 5:40
Hedvig Mollestad Winds Approaching Tempest Revisited 7:38
corto.alto Not for Now Not for Now 5:24