Sosyal Müzik: Fransız Kalamazdık

-
Aa
+
a
a
a

Avrupa cazı için hem tarihi hem de güncel önemi olan bir ülke Fransa. Son yıllarda neler olmuş, ilginç neler var diye baktık ve Fransa'dan caz müzisyenlerine ayırdık bu geceki programı.

Genç Fransız-İsviçreli saksofoncu Léon Phal ile başlıyoruz… Klasik cazla yetişmiş ve o yoldan devam eden genç müzisyenlerden. Roy Hargrove’dan etkilenmiş, 2019'da Nancy Jazz Pulsations ve Jazz à Vienne ödüllerini kazanmış. Bu gece bir parça dinleyeceğimiz Dust to Stars ikinci albümü. Bu albümdeki müziği içerdiği elektronika, enerjik beat’ler ve zaman zaman döngülerle dans edilmeye müsait bir müzik olmuş.

Ardından dinleyeceğimiz Trio Viret’in kurucusu basçı ve besteci Jean-Philippe Viret, 1989’da Stéphane Grappelli’nin grubunda yer almış, Paris yakınlarındaki Montreuil konservatuarında hoca ve ünlü festival Jazz in Marciac’ın eğitim direktörü. Grubun müziği, lirik melodiler ve ritimler ile çağdaş Avrupa cazının iyi örneklerinden. Fakat grup Fransa’nın sınırlarında kalmış. Ödüller almış, film müzikleri yapmış ama Fransa’nın dışına neredeyse hiç çıkmamış. Yine tanımadığımız ama olgun gruplardan biri Trio Viret.

Fransız-İspanyol piyanist Laurent Coulondre, bir çok Fransız müzik ödülü almış, otuzlarının başındaki yaratıcı ve yaşam dolu müzisyenlerden. Müziğinde Afro-Latin ve Brezilya etkileri var. Dinleyeceğimiz albümü 2022’de çıkan Meva Festa. Sıcak, egzotik, yaşam dolu, biraz “yağmur ormanları” bir albüm. Adı Katalanca ve Portekizce karışık, "benim partim" anlamına geliyormuş.

Sonra tematik bir albüme geçiyoruz. Guillaume De Chassy ve Christophe Marguet, ilham kaynakları Marlene Dietrich’e müzikal mektuplar şeklinde bir albüm yapmışlar 2018’de: Letters to Marlene. Alman oyuncu ve şarkıcı Marlene Dietrich, 1930’larda Hollywood filmlerinde boy göstermiş ve II.Dünya Savaşı sırasında Amerika’da iyice ünlenmiş bir yıldız. Nazilerden kaçan Alman ve Fransızlara yaptığı yardımlarla, kadın hakları savunucluğu ile önemli bir aktivist aynı zamanda. Albümün kapağında Marlene Dietrich’in ikinci dünya savaşında Amerikalı pilotlarla çektirdiği bir resim var ama yüzlere photoshop yapılmış ve dinleyeceğimiz üçlünün fotoğrafları ustaca yerleştirilmiş.

Fransız saksofoncu Julien Daian, elektronik, hip hop, pop, hatta disco ve bir miktar da caz içeren CUT-UP albümünü 2021’de çıkarmış. Kendisini oldukça eğlenceli bulduk ve çalma listesine dahil ettik. Daian’ın ardından bir caz-funk albümü var: Prodüktör LeMatoux’nun bir araya getirdiği grubun adı Fusion Affair. 70’lerin müziğini hatırlatan Herbie Hancock fusion’ının tembel hali diyebileceğimiz bir müzik...

Programın sonunda yine fusion var: Fransız caz-progresif rock grubu One Shot. Grup 1998’de klavyeci Emmanual Borghi ve gitarist James MacGaw tarafından kurulmuş. Yer yer Mahavishnu Orchestra’nın ilk zamanlarını hatırlatıyor müzikleri. 2006’da çıkan albümleri Ewaz Vader, genel olarak caz, progresif rock ve heavy metalin iyi bir birleşimi diyebiliriz.

Şarkıcı / YorumcuParça AdıAlbüm AdıSüre
Leon Phal, Zacharia Ksyk, Gauthier Toux Last Call Dust To Stars, 2021 3:16
Trio Viret Saint Awawa Ivresse, 2019 6:04
Laurent Coulondre, Jeremy Bruyere, Adriano Dos Santos Tenorio Agua Bon Meva Festa, 2022 4:31
Guillaume De Chassy, Andy Sheppard, Christophe Marguet Les Ardennes Letters To Marlene, 2018 2:34
Julien Daian Quintet End Working CUT-UP, 2021 4:28
Fusion Affair Venom Venom, 2022 4:47
One Shot Ewaz Vader Ewaz Vader, 2006 10:32