“Bu Zamanda Tiyatro”: İstanbul'da Festival Zamanı

Tezahür
-
Aa
+
a
a
a

Leman Yılmaz ile 22 Ekim-20 Kasım tarihleri arasında seyirci ile buluşan 25. İstanbul Tiyatro Festivali’ni konuşuyoruz.

Leman Yılmaz ile 22 Ekim-20 Kasım tarihleri arasında seyirci ile buluşan 25. İstanbul Tiyatro Festivali’ni konuşuyoruz.
Leman Yılmaz ile 25. İstanbul Tiyatro Festivali üzerine söyleşi
 

Leman Yılmaz ile 25. İstanbul Tiyatro Festivali üzerine söyleşi

podcast servisi: iTunes / RSS

25. İstanbul Tiyatro Festivali, 22 Ekim’de başlıyor. “Bu Zamanda Tiyatro” sloganıyla yola çıkan festival, fiziki yapımlardan çevrimiçi gösterimlere, “kulak tiyatrosu” ve çocuk oyunlarına, beyazperde gösteriminden ücretsiz takip edilebilecek panel, söyleşi ve okuma tiyatrolarına uzanan zengin bir programla izleyicilerle buluşuyor.

Festivalin, tiyatroseverler tarafından merakla beklenen iki uluslararası fiziki yapımı Medea ve Neşe

İtalyan yönetmen ve oyuncu Pippo Delbono’nun, sirk estetiği ve büyüsünü harmanlayan gösterisi Neşe, 4 ve 5 Kasım’da saat 20.00’de Zorlu PSM Turkcell Platinum Sahnesi’nde izleyiciyle buluşacak. Dans, müzik ve tiyatronun iç içe geçtiği oyunda Pippo Delbono topluluğunun oyuncuları, duyguların en uç noktalarını; ıstırap, mutluluk, acı, heves ve sonsuz sevinç arayışını sahneye taşıyor. 

Festivalin merakla beklenen bir diğer oyunu Medea’da ise, sahnelediği her oyunu heyecan yaratan yönetmen Simon Stone, antik tragedya yazarı Euripides’in neredeyse tarih boyunca sahnelenen Medea’sını, günümüzün diliyle ve gerçek bir olaydan çıkarak yeniden yazıyor. MÖ 5. yüzyıldan bu yana, tiyatro sahnelerinin belki de en karanlık karakteri Medea, bu defa sıradan bir ailenin içinde karşımıza çıkıyor. 1995’te eşinden boşanan Amerikalı bir doktorun, bu boşanma sonrasında iki çocuğunun da içinde olduğu evini ateşe verdiği gerçek bir hikâyeye selam gönderiyor. Oyunda Medea olarak karşımıza çıkan Marieke Heebink, performansıyla hem eleştirmenlerden büyük övgüler aldı hem de Altın Theo Ödülü gibi prestijli ödüllerin sahibi oldu. Medea, 17 ve 18 Kasım’da saat 20.00’de Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde.

İngiliz yönetmen Robert Icke’nin imzasını taşıyan uluslararası yapım Oedipus ise 6 Kasım’da 14.00 ve 19.15 seanslarında Atlas 1948 Sineması perdesinden yapılacak özel bir gösterimle izleyiciyle buluşacak.
 

Festival, fiziki gösterilerin yanı sıra dokuz çevrimiçi yapımı izleyicilerle buluşturuyor. “Golden Mask İstanbul’da Çevrimiçi” teması kapsamında Ayı, Boris ve Güneşin Çocukları oyunları, ünlü koreograf Crystal Pite’tan Betroffenheit ve Müfettiş, dans severler için, dört farklı koreografın imzasını taşıyan Bugün Yaratmak ve çocuklar için Alice izleyiciyle buluşuyor. Yerli çevrimiçi programda radyo tiyatrosu geleneğinin yeni biçimi olarak iki “kulak tiyatrosu” etkinliği var: Podacto yapımı Açık Aile ve Tiyatro Boyalı Kuş’tan Kendine Ait Bir Oda. (Çevrimiçi programda yer alan gösterimler, festival boyunca tüm Türkiye’den, passostudio.com adresi üzerinden izlenebilecek.)

Açık Dergi'de Tezahür'de yeniden fiziksel etkinliklere dönerken, dijitalden eline eteğini çekmeyen Tiyatro Festivali'nin 25. edisyonunu direktör Leman Yılmaz'la konuştuk. 

Programının tüm ayrıntıları tiyatro.iksv.org/tr/program adresinde.