Dijital tiyatro gösterileri - II

Tezahür
-
Aa
+
a
a
a

Türkiye'de ve dünyada gösteri sanatları dijitale taşınalı bir aydan fazla oldu. 

Yeşim Özsoy imzalı, 2004 yapımı ‘Aksak İstanbul Hikayeleri’

Açık Dergi'de iki haftada bir yayınlanan tiyatro kuşağımız Tezahür'de bu yeni gündemin nabzını tutmaya devam ediyoruz. 

Mart sonu yayınladığımız ilk derlemenin ardından sizlerle ikinci bir liste paylaşıyoruz. 

Yerli Oyunlar

Daha önce ‘80’lerde Lubunya Olmak’ oyununu paylaşıma açan Mekan Artı, ‘ÜçKişi’ ve ‘Şiddet Üçlemesi 2-Şeker’ oyunlarını da evindeki seyirciye açtı.

2017 yılında sahnede izleme şansı bulduğumuz ve oldukça keyifli bir iş olan Barış Yücedağ’ın yazıp yönettiği ‘Aynı Şeylerin OyunuKabile Sahne tarafından erişime açıldı. 

2011’de Kadıköy’de perde açan Akla Kara Tiyatrosu da her güne bir oyun mottosuyla eski oyunlarını yayınlamaya başladı.

Oyun Atölyesi’nin 2009 yılında sahnelenen ve en ses getiren oyunlarından ‘7 (Şekspir Müzikali)’ de online izlenebilecek işlerden biri. 

Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu'nun ilk defa 18. İKSV Tiyatro Festivali kapsamında seyirci ile buluşan ve 2012-2015 yılları arasında sahnelenen 'Karşılaşmalar' adlı oyunun video kaydı erişime açıldı.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), yapımcılığını İstanbul Tiyatro Festivali’nin üstlendiği 2015 tarihli Haldun Taner belgeseli “Ve Perde!”yi dijital platformlar üzerinden ücretsiz olarak erişime açtı. Belgesel, Haldun Taner’i tanımak, Türkiye tiyatrosuna damgasını vurmuş bu bilim insanını anlamak için önemli bir fırsat sunuyor. 

Yenilikçi tiyatro ekiplerimizden Galata Perform’un en kıymetli işlerinden, Yeşim Özsoy imzalı, 2004 yapımı ‘Aksak İstanbul Hikayeleri’ kaçırmış olan tiyatro severler için bir armağan.

New York’ta yaşayan yönetmenlerimizden Semih Fırıncıoğlu yakın zamanda Türkiye’de ürettiği iki işi olan ‘İki’ ve ‘Uçuruma Doğru Lezzet Lokantası’nı paylaşıma açtı. Fırıncıoğlu’nun aynı zamanda https://performansfikri.com/ sitesinden yazılarını da takip edebilirsiniz. 

Mahir Günşıray tarafında 1996’da kurulan eski tiyatro ekiplerinden Tiyatro Oyunevi, 2012 yılında 18. İstanbul Tiyatro Festivali’nde sahneledikleri Beliz Güçbilmez ve Şamil Yılmaz imzalı ‘Tiyatro Öldü’yü izleyiciye açtı.  

Tiyatrolokomotif’in yaklaşık 9 sene önce Samuel Beckett’in 'Quad' ve 'Not I' adlı oyunlarından esinlendiği performansı 'Kare' de online izlenebilecek oyunlardan biri.

Özelikle son bir yıldır tiyatro seyircinin sıkı takipçisi olduğu tiyatrolar.com.tr yeni oluşumu TiyatrolarTv’nin müjdesini ‘Gösterimdeyken kaçırdığın, şehrine gelmediği için ulaşamadığın ve tekrar tekrar izlemek istediğin oyunlar artık ekranında’ cümleleriyle verdi. 15 Nisan itibariyle izlenebilecek olan ve şu ana kadar açıklanan oyunları https://twitter.com/TiyatrolarTV adresinden takip edebilirsiniz. 

Çocuk Oyunları

Türkiye’deki en kıymetli festivallerden biri olan Atta Festival’in 2018 yapımı ‘Tavşan Aranıyor’ da çocuklar için mutlaka izlenmesi gereken oyunlardan biri.

Bugüne kadar Türkiye’nin 81 ilini birçok kez dolaşarak çocuklara ücretsiz tiyatro izleme deneyimi yaşatan ETİ Çocuk Tiyatrosu da 4 oyununu çocuklar için paylaşıma açtı.

Yabancı Oyunlar

Bertold Brecht’in kurucusu olduğu özellikle Brecht’in yazdığı ve uyarladığı oyunları sahnelemeyi ilke edinen Berliner Ensemble her cuma akşamı bir oyununu bir hafta boyunca izlenmek üzere online olarak yayınlayacak.

Shakespeare'in oyuncular topluluğu tarafından kurulan ve Shakespeare oyunlarını sahneleyen Globe Theatre, Hamlet, Romeo ve Juliet, Bir Yaz Gecesi Rüyası  gibi oyunlarını iki hafta yayında kalacak şekilde online olarak yayınlayacak.  

Berlin’in en önemli tiyatro topluluklarından Maxim Gorki Theater 1 Nisan itibariyle her çarşamba akşamı bir oyun kaydını paylaşacağını açıkladı.

İngiltere'nin önde gelen tiyatrolarından National Theatre bir hafta boyunca izlenmek üzere, her Perşembe yeni bir oyun kaydını erişime açıyor.

 

**

Tezahür programının kayıt arşivine ise bu linkten ulaşabilirsiniz.  8 Nisan tarihli son bölümde Altıdan Sonra Tiyatro ve Kumbaracı 50'nin kurucularından Yiğit Sertdemir ile COVID--19 salgınının tiyatro sahnesine etkisini konuştuk

 

 

Şarkıcı / YorumcuParça AdıAlbüm AdıSüre