Sahnede Yeniden Buluşuyoruz

Tezahür
-
Aa
+
a
a
a

Emre Feza Soysal'la Dayanışmanın 100ü şiir projesini ve Uniq Açıkhava Oyunları'nı konuştuk.

Sahneden Yeninde Buluşuyoruz
Tezahür: 9 Eylül 2020
 

Tezahür: 9 Eylül 2020

podcast servisi: iTunes / RSS

Covid-19 salgınıyla birlikte Türkiye Tiyatrosu’nu ayakta tutan bağımsız tiyatrolar büyük bir dehlizin içine düşerek Mart başında kapılarını kapatmak zorunda kaldı. Bu süreçte hem kendi içlerinde dayanışma kampanyaları düzenleyerek hem de resmi kurumlarla iletişime geçerek kendileri için çıkış yolu aramaya çalıştılar. Tiyatroların normal süreçte perdelerini kapattığı ve yeni oyun hazırlıklarına yoğunlaştığı bir dönemde, 1 Temmuz’da ise sahnelerin açılabileceği haberi geldi. Bu haberle birlikte, bütüne bir miktar da olsa katkı sağlayabilmek umuduyla açık hava etkinliklerinin adını duymaya başladık. 


Nilüfer Belediyesi Tiyatrosu’nun kurucularından Emre Feza Soysal da tüm bu süreçte her koldan dayanışmaya destek olmaya çalışan isimlerdendi. Kendisi ile yaratıcılarından olduğu ‘Dayanışmanın 100’ü Şiir’ destek kampanyasının üç ayın sonundaki durumunu ve An Yapım olarak Uniq İstanbul’da gerçekleştirdikleri ‘Sahnede Yeniden Buluşuyoruz’ açık hava oyunlarını konuştuk. 


Mayıs ayının sonunda hayata geçirilen ‘Dayanışmanın 100’ü Şiir’ kampanyası ile ilgili Feza Soysal, kampanyanın sosyal medya üzerinde çok büyük destek gördüğünü ancak para toplama aşamasında sıkıntı yaşadıklarını iletiyor. Kampanyada yola çıkarken, maddi sıkıntıda olan tiyatro emekçilerine bir yıl boyunca düzenli olarak yardım edebilmek amaçlanırken, gelinen aşamada toplanan paralarla, ancak 400 kişiye tek seferlik destek olunabilecek durumdalar. Kampanya hala bağışçılara ve destekçilere açık.


‘Sahnede Yeniden Buluşuyoruz’ etkinlikleri ise Uniq İstanbul’un mekân sponsorluğunda gerçekleşiyor. Ancak sahne kurulumları ve teknik vb kalemlerde gereken maliyet için sponsor bulmakta zorlandıkları için bu etkinliklerde de tiyatro emekçilerine istedikleri desteğin tamamını sağlayamadıklarını belirtiyor Soysal. 7-30 Eylül tarihleri arasında Uniq İstanbul’un açık hava sahnesinde gerçekleşecek gösterimlere bilet alarak bu dayanışmanın bir parçası olabilirsiniz. 

 

uniq açıkhava ayrıntılı program