"ABD'nin savaşa devam etme kararı ve Birleşik Krallık'ın çekimser oyu, bize suç ortaklarını gösteriyor"

Ufuk Turu
-
Aa
+
a
a
a

Ufuk Turu'nda Ahmet İnsel, İsrail'in Gazze'deki şiddetine, Polonya'daki seçimlere, Arjantin'in yeni Cumhurbaşkanı Javier Milei'ye değiniyor.

""

Ufuk Turu'na bu hafta Ahmet İnsel, Polonya'da gerçekleşen seçim sonuçları değerlendirmesi ile başladı. İnsel, "Sonuçlara ve gerekli hükümlerin işleyişine göre yeni hükümeti kurma görevi ortak muhalefetin adayı olan Donald Tusk'a verildi. 460 üyeli parlamentonun 248 vekili yeni hükümet lideri Tusk yanlısı," dedi. Polonya'daki yeni hükümetin, yolsuzluklara dair araştırma komisyonları kuracağına da değinen İnsel, "Komisyon başlıklarını Polonya vizesi yolsuzluğu ve muhalefetin, yargıçların bir İsrail yapımı olan Pegasus sistemi ile dinlenmesi oluşturuyordu," dedi. İnsel’e göre Polonya'daki yeni hükümetin en büyük sorunu, geçmiş hükümet eliyle bağımsızlığı ilga edilmiş Anayasa Mahkemesi olarak gözüküyor. İnsel, "Tıpkı Türkiye'nin bağlı bulunduğu ama uygulamadığı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ve Avrupa Konseyi kararları gibi Polonya Anayasa Mahkemesi de Avrupa Birliği (AB) kararlarına uymuyor," diye belirtti.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vučić

Sırbistan'da şiddetin ve güpegündüz insanların Belgrad'da sokak ortasında öldürülme vakalarının artması sebebiyle mevcut hükümetin, Cumhurbaşkanı Aleksandar Vučić'in erken seçim ilan etmek zorunda kaldığını anlatan Ahmet İnsel, Sırbistan'ın genel durumunu "Vučić ve partisinin de aynı Polonya, Türkiye örneklerinde olduğu gibi basında, mahkemelerde, kısaca devlete dair bütün konularda kontrolü elinde tutuyor,'' şeklinde özetledi. Ukrayna - Rusya savaşında Rusya yanlısı olan Vucic'in aynı zamanda Sırbistan'ın AB üyesi olmasını isteyen bir lider olduğunu belirten İnsel, kamuoyu yoklamalarında partinin hala lider olduğunu belirtti. Bu olumsuzluklar karşısında önemli bir gelişmenin olduğunu vurgulayan İnsel, Sırp aydınların yazdığı bir 'bildiri' etrafında kısa sürede birleşen emekçilerin, hukuk devleti yanlısı kimselerin savaş ve şiddet karşıtı bir eylem birlikteliği halinde olduklarını belirtti.

Arjantin Cumhurbaşkanı Javier Milei

Ufuk Turu, dümeni Latin Amerika'ya kırdığında da Arjantin'in yeni başkanı Javier Milei üzerine Ahmet İnsel görüşlerini sundu. Kendisine Anarko-kapitalist diyen Milei, muhalefet tarafından bulunan ve daha sonra kendi taraftarlarınca da kabul edilecek olan 'deli' lakabı ile de anılıyor. İnsel, Milei üzerine, "Seçim kampanyası boyunca söylediklerinin, vaatlerinin çok uzağında bir göreve başlama konuşması yaptı. 'Peso kalkacak dolar gelecek' dememiş gibi enkaz bir ekonomi aldığını ve kemer sıkma politikalarına başlanacağını söyledi. İklim krizi solcuların hezeyanıdır gibi cümleleri o kurmamış gibi COP28'e en önemli diplomatlarından birini yolladı. Kasanın bomboş olduğundan ve tasarrufları önce kamu kaynaklarından kısacağını belirtince de kendi neo-liberal kitlesi salonda oldukça mutlu oldu," dedi. Milei'nin bu ilk konuşmasına beklenen sağcı despot liderlerden Viktor Orban, İspanya'daki aşırı sağcı Vox partisinin lideri Santiago Abascal ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskyy de geldi. Zelensky ile meslektaş olan Milei, ne Rusya ne de Çin ile ekonomik ilişki kuracağını belirtmişti.Savaş suçlusu İsrail'in Gazze'deki zulmüne de değinen Ahmet İnsel, "Gazze'nin güneyinde de 'temizlik' operasyonu yapan Netenyahu'ya ülkesinden homurdanmalar devam ediyor. İsrail halkı Netenyahu'nun Hamas'ı yok etmek için Filistin'in elindeki esirlerden umudunu kestiğini düşünüyor," dedi. Gazze'deki insanlık dramına çözüm bulmak için beşinci defa toplanan BM Güvenlik Konseyi'nde ABD'nin savaşa devam etme kararı ve Birleşik Krallık'ın çekimser oyu da suç ortaklarını bize gösteriyor tespiti ile bu haftalık program son buldu.