Füsun Sarp Nebil ile Kişisel Verilerin Güvenliği üzerine

Vakayiname
-
Aa
+
a
a
a

Kişisel verilerin güvenliği niçin önemli? Boğaziçi Üniversitesi'nde neler oluyor? Bu konu halen mecliste tartışılan 'sosyal medya yasası'na nasıl bağlanıyor? Bilişim teknolojileri uzmanı ve yazar Füsun Sarp Nebil ile konuştuk.

Sanal bir ortamda kafalarında kilit olan insan başı illüstrasyonu
Füsun Sarp Nebil ile kişisel verilerin güvenliği üzerine
 

Füsun Sarp Nebil ile kişisel verilerin güvenliği üzerine

podcast servisi: iTunes / RSS

Geçen hafta Boğaziçi Üniversitesi'nde, bilgisayar sistemi üzerinden kişisel bilgilerin güvenliğinin ihlal edildiğini ortaya çıkartan 4 öğretim üyesi, okul yönetimi tarafından cezalandırıldı ve bazı medya kurumlarınca hedef gösterildi.

Peki olan biten neydi?

Konuğumuz Füsun Sarp Nebil, konuyu köşesine

Boğaziçili hocaları durduramayan AKP, mail ve bilgilerinde açık mı arıyor?

sorusuyla taşıdı.

— / —

Boğaziçi Üniversitesi'nde yaşanan ve öğretim üyelerinin ortaya çıkarttığı bu hukuksuzluğu, aynı üniversiteden Prof. Lale Akarun

Hırsızın niyeti aileden biri olarak eve yerleşmek.

diye yorumlamış.

— / —

Peki bu skandal Boğaziçi Üniversitesi ile mi sınırlı?

Başka üniversitelerde, hatta kişisel verilerin güvenliği konusunda ülke çapında durum nedir?

Bu konu bir başka yönden, halen mecliste tartışılmakta olan "sosyal medya yasası" ile sınırlandırılmak istenen kamusal bilgiye erişim ve alanı giderek kısıtlanan "bağımsız medya" konusuyla da bağlantılı.

"Bağımsız medya" konusunu önümüzdeki haftalar boyunca yeni çıkartılmaya çalışılan 'sosyal medya yasası'na da bağlanacak şekilde, önce gazeteci Kemal Can ve Cansu Çamlıbel, ardından da akademisyen ve iletişim uzmanı Can Ertuna ve Ceren Sözeri ile konuşuyor olacağız.