Yüzyılın en iyi şarkı sözü yazarlarından: Caetano Veloso

-
Aa
+
a
a
a
Caetano Veloso

Merhaba,

Hepinize günaydın...

Kahvelerinizi aldıysanız Sabah Kahvesi başlıyor. Bu sabah kahvelerimizi Brezilya'da yudumluyoruz. Brezilya tabii kahve yetiştirilen ve bolca tüketilen coğrafyalardan. Brezilya kahve; yöresel kahveler arasında rahatlıkla ilk beşte sayılabilecek, en çok bilinen ve tüketilen kahvelerden biri. Diğer çekirdeklerden ayrılan kendine has kokusu, aroması ve kıvamıyla bazı kahve severlerin vazgeçilmezi olacak nitelikteki Brezilya kahve, her çekirdek gibi diğerlerinden rahatlıkla ayrılabilecek özelliklere sahip.

Yedi eyalete yayılmış 14 büyük kahve üretim bölgesine sahip olan Brezilya, geleneksel ve deneysel kahve yetiştiriciliğinin merkezidir. 10 hektardan 2000 hektara kadar ulaşan irili ufaklı geniş arazilerde yetiştirilen kahve çekirdekleri, dolayısıyla her yörenin coğrafi özelliklerini taşıyarak farklı lezzetlere kapı açar. Brezilya kahvesinin detaylarına başka bir programda mutlaka gireriz. Belli ki bu programda Brezilya'ya sık sık uğrayacağız. Bu sabah kulak vereceğimiz Brezilyalı müzisyen Caetano Veloso.

Caetano Emanuel Viana Teles Veloso ya da bilindik ismiyle Caetano Veloso besteci, şarkıcı, gitarist, yazar ve siyasal aktivist. Yüzyılın en iyi şarkı sözü yazarlarından birisi olarak tanınmış ve Brezilya'nın Bob Dylan'ı olarak da anılıyor. 80 yaşında hâlâ üretmeye, sahne almaya devam ediyor. Veloso en çok, Brezilya askeri diktatörlüğünün başlangıç yıllarında tiyatro, şiir ve 1960'ların müziğini kuşatan Brezilya müzik hareketi "Tropicalismo" akımına katkılarıyla tanınmıştır.

Veloso, Brezilya'nın kuzeydoğu bölgesinde bulunan Bahia eyaletinde dünyaya geldi. Fakat daha sonra 1960 yılı ortalarında üniversite eğitimi aldığı Rio de Janeiro eyaletine taşındı. Rio de Janeiro'ya taşındıktan sonra bir müzik yarışmasını kazandı ve ilk plak anlaşmasını imzaladı. Bu süreç içerisinde kız kardeşi Maria Bethania'nın da bulunduğu bir grup müzisyenle birlikte Tropicalismo akımının kurucularından birisi oldu. Ancak Brezilya hükümeti Veloso'nun müziğini ve siyasal üslubunu sakıncalı buldu ve bir diğer müzisyen Gilberto Gil'le beraber 1969 yılında tutuklandılar. İki müzisyen daha sonra Brezilya'yı terk edip Londra'ya yerleşseler de 1972 yılında geri döndüler. Veloso, vatanına geri döndükten sonra kayıt ve konserlerine başladı ve 1980'li, 1990'lı yıllarda Brezilya dışındaki ülkelerde de popüler olmaya başladı. Yıllar önce bir dinleyici destek özel yayınında sevgili programcımız Uğur Yücel, kapsamlı bir Caetano Veloso programı yapmıştı. Sanırım benim de kadrajıma dahil olması da bu şekilde gerçekteşti. Tesadüfler eseri hayran olduğu Caetano Veloso'nun evinde kaldığını anlatmıştı sevgili Uğur Yücel.

Şarkımıza geçecek olursak "Nú com a minha música" yani müziğimle çıplak adını taşıyor. Şarkıda Brezilya'ya dair umudundan -ki son seçimlerde bir umut yeşerdi gibi duruyor- bahsediyor. "Acıya rağmen Brezilya'ma giden açık bir yol görüyorum" diyerek bu umudunun altını çizmiş usta ozan. Kahve nasıl bu şarkıda kendisine yer buldu derseniz, kaba bir çeviriyle sözleri aktarmak isterim:

Bazen yaşamak yalnızlıktır

Sorunsuz akmasına izin verdim hayatın

Sonu olmayan her şeyde

Her şeyin benimle var olduğunu, sadece bana bağlı olduğunu

İnek, manacá, bulut, nostalji

Baston, kahve, çimen

En büyük cesaret evet diyebilmektir.

İşte bu kahve şarkısı da böyle.

Şimdi Caetano Veloso'dan Nú com a minha música ile Sabah Kahvesi'nin ilk yudumunu alıyoruz.

Muhabbetle...