Açık Bülten

-
Aa
+
a
a
a

Ekolojiden siyasete, edebiyattan müziğe Açık Radyo'da haftanın öne çıkan gündemleri mail kutunuzda! Radyo programlarının deşifre ve özetleri, podcast ve dinleme listeleri, radyo arşivinden fotoğraflar ve özel dosyalarla Açık Bülten ücretsiz. Açık Bülten'e buradan kayıt olabilirsiniz.

15 Temmuz 2024

Kritik bir haftayı geride bıraktık. “Direniş adamız” Açık Radyo’nun 30. yılına yaklaşırken, bugün de yanımızda olan siz sevgili dinleyicilerimizin, dostlarımızın, programcılarımızın katlanarak artan desteği bizler için ölçülemez değerde.

""
01 Temmuz 2024

Yangın kayıtlarının tutulmaya başladığı ilk 60 yılda yıllık ortalama bin 400 yangın çıkarken, son 20 yılın ortalaması 2 bin 600’lere ulaştı. Bu artış eğilimine göre, bundan sonra olacak yangınların ‘mega yangınlar’ veya tahripkâr yangınlar olma olasılığı oldukça büyük.

""
17 Haziran 2024

Türkiye’nin de yer aldığı 17. Avrupa Futbol Şampiyonası EURO2024, Almanya'nın ev sahipliğinde 14 Haziran tarihinde başladı. Peki, Avrupa Parlamentosu seçimlerinde ortaya çıkan ‘sağ’ın yükselişinin turnuvaya etkisi ne kadar hissedilecek?

""
10 Haziran 2024

Çevre Haftası boyunca iklim ve ekoloji tartışmalarına ve sivil inisiyatiflerin iklim çöküşüyle mücadelelerine ses olmayı sürdürdük.

03 Haziran 2024

Sokak köpeklerinin ‘hayati tehlike’ oluşturdukları gerekçesiyle ‘uyutulması’nı öngören yasa teklifi için çalışma başlatıldı. Türkiye’de bin 389 belediyede 290 barınak olduğu düşünüldüğünde, böyle bir çözüm olduğu iddiası da pratikte mümkün değil.

""
20 Mayıs 2024

Kolonyal ve kapitalist sistemin topyekûn şiddetiyle yerinden ettiği topluluklar iklim felaketleri, savaşlar ve süreğen eşitsizliklerden etkileniyor, hem de herkesten çok.

""
13 Mayıs 2024

Göçmenlerin mekân(lar)la kurdukları ilişkiyi yeniden tanımlama yollarından biri olarak “kalıcı geçicilik”, geçici olanın yaşamının tanınmasını içeriyor.

""
06 Mayıs 2024

59. yayın dönemi itibarıyla Açık Radyo’da en başından beri bin 416 programcı bin 279 farklı programla kendine yer buldu. Yeni yayın döneminde 219 programcı tarafından hazırlanıp sunulan 145 program var!

""
29 Nisan 2024

Aylardır süren Gazze saldırılarını Batı’nın desteğiyle aralıksız devam ettiren İsrail, insan haklarını savunan herkesi karşısına alırken; ABD’de yaşanan üniversite protestoları karanlıkların içinden umut verici bir ışık oluyor.

22 Nisan 2024

Dünya gençliği sesini bir kez daha yükseltti! İklim aktivisti gençler, #İklimAdaletiŞimdi sloganıyla bir araya gelerek, ‘Biz değilse, kim? Şimdi değilse, ne zaman?’ çağrısında bulundular.

""