Açık Gazete

-
Aa
+
a
a
a

Satır aralarında kıtalararası yolculuk, kuşaklar arası sohbet.

 
Hafta içi her gün 08:00-10:00'da. Tekrarı geceyarısından sonra 01:00 - 03:00 arasında.
 
Ömer Madra, Özdeş Özbay
 
58. Yayın Dönemi: 30 Ekim 2023 - 28 Nisan 2024
Açık radyo
 

Açık Gazete

Açık Gazete bir haber programıdır. Türkiye ve dünya gündemine dair güncel haberleri ele alır, takip eder ve yorumlar.

Günün Sözü arşivine ulaşmak için tıklayın.

Pazartesi

Ekonomi Politik: Ali Bilge ile ülke gündemine dair konuşmalar.

Haftanın Karikatürleri: İzel Rozental dünyadan ve Türkiye'den haftanın karikatürlerini yorumluyor.

Salı

Ufuk Turu: Ahmet İnsel'le Türkiye ve dünya gündemine dair değerlendirmeler.

Açık Bilinç: Güven Güzeldere ile bilim ve felsefe sohbetleri.

Çarşamba

Hüsnükabul:  Ferhat Kentel, Taha Elgazi, Waseem Ahmad Siddiqui ile mültecilerden hak temelli sesler.

Nereye Doğru: Cengiz Aktar'la geleceğe bakışlar.

Perşembe

Avrupa Ne Konuşuyor? : Tuğba Tekerek ile Avrupa gündemi.

Seyfettin Gürsel'le Ekonomik Gidişat (15 günde 1)

Standing Rock (Dikilen Kaya): Bikem Ekberzâde ile "petrol, açgözlülük ve lakotaların adalet mücadelesi". (15 günde 1)

Cuma

Spor: Burcu Biçer'le spor kültürü.

23 Şubat 2024

Hüsnükabul'de Göç İdaresi'nin "sınırdışı ve geri gönderme merkezlerindeki insanlık dışı ortamla ilgili haberlerin yanlış ve yanıltıcı olduğu" yönündeki basın duyurusunu ele alıyoruz.

""
23 Şubat 2024

Nereye Doğru’da Cengiz Aktar’ın gündeminde, Gazze ile ilgili Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde devam eden çalışmalar ve Uluslararası Adalet Divanı’nda 52 ülkenin bir araya gelerek yaptığı konuşmalar, Münih Güvenlik Konferansı, Avrupa Birliği içinde her şeyi veto eden Macaristan ile Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki gerginlik yer alıyor.

""
21 Şubat 2024

Ekonomi Politik'te Ali Bilge, İliç'te meydana gelen altın madeni faciasının detaylarına iniyor.

""
19 Şubat 2024

Ufuk Turu'nda Ahmet İnsel, Pakistan'daki seçimlere, Myanmar'daki Federal Birmanya projesine, Senegal'de ertelenen seçimlere ve Donald Trump'ın NATO için sarf ettiği sözlerine değiniyor.

""
19 Şubat 2024

Açık Gazete'nin köşelerinden Haftanın Karikatürleri'nde İzel Rozental'in seçtiği ve anlattığı çizimler arasından Oğuz Demir'in çizimi haftanın karikatürü seçildi.

16 Şubat 2024

Hüsnükabul'de Ferhat Kentel, Taha Elgazi, Ömer Madra ve Waseem Ahmad Siddiqui dünyanın dört yanındaki mültecilerin trajedilerini ve Açık Radyo'nun misafir odası teşbihi üzerine konuşuyor.

""
16 Şubat 2024

Spor Gündemi'nde Burcu Biçer, hafta başında 58.'si gerçekleştirilen Super Bowl'un ne olduğuna, geçmişine ve dünyaya etkilerine değiniyor.

""
15 Şubat 2024

Ekonomi Politik'te Ali Bilge, 6 Şubat depremlerinin yıl dönümünün ardından değerlendirmelerde bulunuyor.

""
15 Şubat 2024

Nereye Doğru’da Cengiz Aktar’ın gündeminde, İliç altın madeni felaketi, Gazze’deki son durum, Macaristan Başbakanı Viktor Orbán’ın Avrupa Birliği’ndeki rolü ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 12 yıl sonra gerçekleştirdiği Mısır gezisi var.

""
15 Şubat 2024

Açık Gazete'de Ömer Madra ve Özdeş Özbay, avukat Ümit Altaş ile bir araya gelerek, İliç'te meydana gelen maden faciasının ana sebepleri hakkında konuşuyorlar.

""
15 Şubat 2024

Ufuk Turu’nda Ahmet İnsel, öncelikle 6 Şubat depremlerine değinirken, Senegal, Azerbaycan ve El Salvador'daki seçimler hakkında da bilgi veriyor.

""
13 Şubat 2024

Açık Bilinç'te Güven Güzeldere, primatlar ve primatların bilimsel çalışması primatolojiyi Aslıhan Niksarlı ile değerlendiriyor.

""
12 Şubat 2024

Açık Gazete'nin köşelerinden Haftanın Karikatürleri'nde İzel Rozental'in seçtiği ve anlattığı çizimler arasından Cemalettin Güzeloğlu'nun çizimi haftanın karikatürü seçildi.

""
09 Şubat 2024

Ömer Madra ve Özdeş Özbay Açık Gazete'de, Gökçer Tahincioğlu ile depremin birinci yılının değerlendirmesini yapıyorlar.

""
09 Şubat 2024

Açık Bilinç'te Güven Güzeldere, evrim kuramı tartışmaları serisinde bilim felsefesinden hesaplama bilimlerine geçiyor.

""
09 Şubat 2024

Türkiye'de 6 Şubat depreminin yaşandığı şehirler aynı zamanda yoğun göç alan bölgelerdi. Başta geçici koruma kapsamındaki Suriyeliler olmak üzere bölgede kayıtlı ya da kayıtsız çok sayıda mülteci yaşıyor. Depremin üzerinden bir yıl geçerken göçmenler toplumun en sessiz kesimi oldu. Bir yıllık süreç, başta Suriyeliler olmak üzere mülteciler açısından nasıl geçti?

""
09 Şubat 2024

Spor Gündemi'nde Burcu Biçer, Messi'nin hafta sonu Hong Kong'daki dostluk maçında sakatlık gerekçesiyle oynamayıp, dün Japonya'daki maçta sahaya çıkmasının yankılarını değerlendiriyor.

""
08 Şubat 2024

Nereye Doğru’da Cengiz Aktar’ın gündeminde, 6 Şubat depremleri, Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı’nın (UNWRA) kuruluş hikâyesi, Almanya’daki STRIKE GERMANY girişimi ve Suudi Arabistan’ın İsrail için yaptığı son açıklama yer alıyor.

""
06 Şubat 2024

Açık Gazete'de Ömer Madra ve Özdeş Özbay, uzun süre deprem bölgesinde gözlemlerde bulunan bağımsız gazeteci Fatma Yörür ile deprem bölgesindeki son durumu konuşuyorlar.

""
05 Şubat 2024

Açık Gazete'nin köşelerinden Haftanın Karikatürleri'nde İzel Rozental'in seçtiği ve anlattığı çizimler arasından Tjeerd Royaards'ın çizimi haftanın karikatürü seçildi.