Açık Gazete

-
Aa
+
a
a
a

Satır aralarında kıtalararası yolculuk, kuşaklar arası sohbet.

 
Hafta içi hergün 08:00-10:00'da. Tekrarı geceyarısından sonra 01:00 - 03:00 arasında.
 
Ömer Madra, Özdeş Özbay, Feryal Kabil
 
55. Yayın Dönemi: 1 Mayıs 2022 - 30 Ekim 2022
Açık radyo
 

Açık Gazete

Açık Gazete bir haber programıdır. Türkiye ve dünya gündemine dair güncel haberleri ele alır, takip eder ve yorumlar.

Günün Sözü arşivine ulaşmak için tıklayın.

Pazartesi

Selim Badur'la Korona Günleri : Selim Badur ile pandemi gündemi. (15 günde 1)

Ekonomi Politik: Ali Bilge ile ülke gündemine dair konuşmalar.

Haftanın Karikatürleri: İzel Rozental Türkiye'den haftanın karikatürlerini yorumluyor.

Salı

Ufuk Turu: Ahmet İnsel'le Türkiye ve dünya gündemine dair değerlendirmeler.

Açık Bilinç: Güven Güzeldere ile bilim ve felsefe sohbetleri.

Çarşamba

Nereye Doğru: Cengiz Aktar'la geleceğe bakışlar.

Perşembe

Avrupa Ne Konuşuyor? : Tuğba Tekerek ile Avrupa gündemi.

Seyfettin Gürsel'le Ekonomik Gidişat (15 günde 1)

Bildiğimiz Ekonominin Sonu: Bengi Akbulut ve Fikret Adaman ile büyümenin ekonomi politiği üzerine konuşmalar.

Standing Rock (Dikilen Kaya): Bikem Ekberzâde ile "petrol, açgözlülük ve lakotaların adalet mücadelesi". (15 günde 1)

Salgınlar Çağı: Pandemide Sağlık: Osman Elbek ve Kayıhan Pala ile Covid-19 pandemisinde halk sağlığı ve virüse karşı geliştirilen teknolojiler. (15 günde 1)

Cuma

Seyyare: Sezin Öney'le Türkiye ve dünya olayları arasında paralellikler, karşılaştırmalar.

Spor: Alp Ulagay'la spor kültürü.

Sahilde ağaca takılmış maske
27 Haziran 2022

Uzmanlarımız Osman Elbek ve Kayıhan Pala, turizm sezonunun açılmasıyla pandemide yaşanmakta olan yaz dalgası ve Türkiye ile dünyadan çocuklara uygulanan aşı politikaları üzerine konuştu.

Coco'nun karikatürü
27 Haziran 2022

Açık Gazete'nin köşelerinden Haftanın Karikatürleri'nde İzel Rozental'in seçtiği ve anlattığı çizimler arasından COCO'nun "Kürtaj" çizimi haftanın karikatürü seçildi.

Petro seçim galibiyeti sırasında
24 Haziran 2022

Ufuk Turu'nda Ahmet İnsel'in gündemini Kolombiya'da solun cumhurbaşkanı adayı Gustavo Petro'nun galibiyeti, Fransa'da Cumhurbaşkanı E. Macron liderliğindeki "Ensemble" ittifakının meclis seçimlerinde çoğunluğu kaybetmesi, İsrail'deki yeni seçim kararı ile Bulgaristan ve Gürcistan'daki son gelişmeler oluşturdu.

Dağa tırmanan iki insandan biri diğerini yukarı doğru çekerek ona yardımcı oluyor (illüstrasyon)
22 Haziran 2022

"Diğerkamlık Ağrısı" tezi nedir? İnsanlarda doğum sancısı diğer hayvanlara göre niçin daha şiddetli? Bunun biyolojik bir faydası olabilir mi? Açık Bilinç'te acı/ağrı serisini özetleyerek ve diğerkamlık davranışıyla ilintilendirerek bitiriyoruz.

Aktivistler LGBTİ+ bayrağını kaldırıyor.
22 Haziran 2022

LGBTİ+ Onur Haftası etkinlikleri otuzuncu yılında yasaklı olarak sürüyor. Açık Dergi ve Açık Gazete'de LGBTİ+ aktivisti Câker'e mikrofon uzatıyoruz.

Kalem tutan ve zincirlerini kıran ellerin olduğu pankartı tutan vatandaş
21 Haziran 2022

Ekonomi Politik'te Ali Bilge ekonomik krize ve önümüzdeki seçimlere yönelik yorumlarda bulundu, HDP ve Kürt kökenli vatandaşların seçimlerdeki kilit rolüne değindi.

İrem Eroğlu'nun karikatürü
20 Haziran 2022

Açık Gazete'nin köşelerinden Haftanın Karikatürleri'nde İzel Rozental'in seçtiği ve anlattığı çizimler arasında bu hafta 20 Haziran, Dünya Mülteciler Günü münasebetiyle göçmen – mülteci karikatürleri yer aldı. İrem Eroğlu'nun "Mülteci öğrenci" çizimi haftanın karikatürü seçildi.

savaş karşıtı protestocu tutuklanırken
18 Haziran 2022

Açık Gazete’de Özdeş Özbay ve Ömer Madra, iki Rus savaş karşıtı aktivist Eva Rappoport ve Kate Yasnaya ile bir söyleşi gerçekleştirdi, iki gencin Rusya'dan kaçış hikâyelerini dinledi.

Göç eden insan siluhetleri
18 Haziran 2022

Nereye Doğru’nun bu haftaki bölümünde Cengiz Aktar’ın gündeminde gelecek hafta sonunda yapılacak olan Avrupa Birliği Konseyi toplantısında alınacak karara dair yaşanan gelişmeler ve tüm dünyayı ilgilendiren mülteci sorunu yer aldı.

Bir elinde Rambo şeklinde fotomontajlanmış Trump fotoğrafının olduğu, diğer elinde "Make America Great Again" yazılı bayrak taşıyan ABD'li şahıs
17 Haziran 2022

Ufuk Turu'nda Ahmet İnsel'in gündemini Amerika Kongre binasına yönelik saldırının araştırma komisyonunun ikinci kamuoyuna açık toplantısı, Fransa'daki milletvekili seçimlerinin ilk turu ve Bulgaristan yönetimindeki istifalar oluşturdu.

% işaretinin önünde bir aşı
16 Haziran 2022

Korona Günleri'nde Selim Badur dünya genelinde artan Covid vakalarından bahsetti ve aşılar ile aşı karşıtlığına dair güncel bilgiler paylaştı.

makasla asılı adamın ipini kesen el illüstrasyon
16 Haziran 2022

Ekonomi Politik'te Ali Bilge, Türkiye'nin güncel ekonomik krizini ve iktidarın krizden çıkmak için geliştirdiği mekanizmaları değerlendirdi.

aralarında kırık kalp olan ve sırtları birbirine dönük kadın ve erkek
15 Haziran 2022

"Sosyal acı" nedir, nasıl oluşur ve fiziksel acıyla ilişkisi var mı? Kalp kırıklığına ağrı kesiciler niçin iyi gelsin? Son on yılın beyin görüntüleme çalışmaları ne gösteriyor? Acı/ağrı serisinin son programında konuştuk.

Maske takmış dünya uzatan el ve karşısında fidan uzatan el illüstrasyonu
13 Haziran 2022

Türk Toraks Derneği kongresinde ele alınan Covid-19 ve çevre tartışmaları üzerine derneğin genel başkanı Prof. Dr. Oya İtil ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

sokak gösterisinde Şili bayrağı
12 Haziran 2022

Ufuk Turu'nda Ahmet İnsel'in gündemini Şili'deki anayasa değişikliği önerisi, Kolombiya'daki cumhurbaşkanlığı seçimleri ve Kazakistan'daki kısmi anayasa değişikliği oluşturdu.

Türk bayrağı ve demir yumruk illüstrasyon
11 Haziran 2022

Ekonomi Politik'te Ali Bilge'nin gündeminde Erdoğan'ın Gezicilere ve Gezi isyanına karşı hitabı ve Erdoğan hükümetinin uygulamaları yer aldı.

AB Parlamentosu
10 Haziran 2022

Nereye Doğru’nun bu haftaki bölümünde Cengiz Aktar’ın gündeminde Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye raporu, NATO ve Ukrayna yer aldı.

Ayağı kırılmış köpek
08 Haziran 2022

Hayvanlar acı hisseder mi? Teşhis nasıl konur, tedavisi nasıl yapılır? İnsanlardan farklı yanları neler? Açık Bilinç'te Acı/ağrı serisinin sonuna yaklaşırken veteriner hekim Dr. Pınar Can ile konuştuk.

Latif Demirci'nin karikatürü
06 Haziran 2022

Açık Gazete'nin köşelerinden Haftanın Karikatürleri'nde İzel Rozental'in seçtiği ve anlattığı çizimler arasından merhum Latif Demirci'nin "Eşitlik-Özgürlük-Adalet" çizimi haftanın karikatürü seçildi.

Petro
06 Haziran 2022

Ahmet İnsel, Ufuk Turu’nda Kolombiya’daki seçimler, Danimarka’daki referandum ve Türkiye-Yunanistan ilişkileri üzerine konuştu.