Editörden

-
Aa
+
a
a
a
05 Ağustos 2022
Gazeteci, köşe yazarı Rebecca Solnit ve yazar, doğa bilimci, aktivist Terry Tempest Williams'ın The Guardian'da yayımlanan yazısını paylaşıyoruz.
NASA'ya göre Mead Gölü'ndeki su seviyeleri, rezervuarın ilk kez doldurulduğu Nisan 1937'den bu yana en düşük seviyede.
05 Ağustos 2022
Akademisyen, yazar Prof. Dr. Aydın Uğur'un vefatının ardından programcımız Mesut Varlık'ın 3 Ağustos 2022 tarihinde K24'te yayımlanan yazısını paylaşıyoruz.
Aydın Uğur, Wilhelm Thöny'nin New York'u resmettiği tablonun önünde.
04 Ağustos 2022
Oya Baydar'ın 4 Ağustos 2022 tarihinde T24'te yayınlanan yazısını paylaşıyoruz.
6'lı masada liderler
26 Temmuz 2022
Oya Baydar'ın 24 Temmuz 2022 tarihinde T24'te yayınlanan yazısını paylaşıyoruz.
Desen: Selçuk Demirel
25 Temmuz 2022
Prof. Baskın Oran, 99. yılında Lozan Antlaşması'nı anlatıyor. Metin Kaan Kurtuluş'un Oran'la, T24 için yaptığı röportajı paylaşıyoruz.
Konferanstaki Türk heyeti, 1923 (İsmet İnönü ön sırada, soldan dördüncü)
19 Temmuz 2022
Küratör ve yazar Fulya Erdemci'nin vefatının ardından Evrim Altuğ'un Gazete Duvar için kaleme aldığı yazıyı paylaşıyoruz.
Fulya Erdemci
14 Temmuz 2022
Küratör ve yazar Fulya Erdemci’yi kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyor, Erdemci’nin ardından Açık Radyo’ya konuk olarak katıldığı programlarımızı sesini duymak adına tekrar paylaşıyoruz.
Fulya Erdemci
17 Haziran 2022
Günümüzün kültürel kodlarını geçmişin alışkanlıkları ve gelenekleriyle anlamak mümkün. "Ahşaptan Betona Mecidiyeden Jetona" programının podcasti geçmiş zamanın kültür ve alışkanlıklarının peşine düşüyor.
Programın podcast görseli
06 Haziran 2022
Gezi davasında hukuksuz biçimde ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkûm edilen Osman Kavala’nın Silivri Cezaevi'nden BirGün Pazar için gönderdiği mektubu yayımlıyoruz.
Kavala'nın mahkemeden bir çizimi
06 Haziran 2022
Emel Armutçu'nun Kısa Dalga web sitesi için Gezi Davası tutuklularının portrelerini çizdiği yedi bölümlük yazı dizisini paylaşıyoruz.
Murat Başol'un gezi davası çizimlerinden
27 Mayıs 2022
Açık Gazete'nin tatil haftasında yayınladığımız, iklim aktivisti yazar Bill McKibben'ın kaleme aldığı, "Yeni ve akıldışı gerçek şu: fosil yakıtları hızla bir kenara bırakmak için gerekli teknolojiye sahibiz" alt başlıklı yazının beşinci ve son bölümü.
kanatları yanarken düşmekte olan kelebek illüstrasyonu
27 Mayıs 2022
27 Mayıs Darbesi'nin üzerinden 62 yıl geçti. 20 yıl boyunca "Hürriyet Bayramı" olarak kutladığımız ve yakın tarihimizdeki askeri darbeler silsilesinin başlangıcı olan 27 Mayıs'la ilgili sorulması gereken pek çok soru olduğunu düşünerek, programcımız Ali Bilge'yle birlikte hazırladığımız özel program dizisini yeniden paylaşıyoruz.
TBMM önünde tank
26 Mayıs 2022
Açık Gazete'nin tatil haftasında yayınladığımız, iklim aktivisti yazar Bill McKibben'ın kaleme aldığı, "Yeni ve akıldışı gerçek şu: fosil yakıtları hızla bir kenara bırakmak için gerekli teknolojiye sahibiz" alt başlıklı yazının dördüncü bölümü.
Elektron pazarı öngörülebilir, bu da tarım arazilerine kurulan güneş panellerinin çiftçiler için oldukça istikrarlı bir gelir sağlayabileceği anlamına geliyor. (Fotoğraf: George Rose / Getty)
26 Mayıs 2022
Cem Madra’nın anısına 29 Mayıs Pazar günü Büyükada San Pasifiko Kilisesi’nde 17.30’da gerçekleşecek konsere tüm dostlarımızı bekliyoruz.
cem madra
25 Mayıs 2022
Açık Gazete'nin tatil haftasında yayınladığımız, iklim aktivisti yazar Bill McKibben'ın kaleme aldığı, "Yeni ve akıldışı gerçek şu: fosil yakıtları hızla bir kenara bırakmak için gerekli teknolojiye sahibiz" alt başlıklı yazının üçüncü bölümü.
2020'de fosil yakıt kirliliği, COVID-19'dan üç kat daha fazla insanı öldürdü. Fotoğraf: Artur Widak / NurPhoto / Getty
25 Mayıs 2022
Açık Gazete'nin tatil haftasında yayınladığımız, iklim aktivisti yazar Bill McKibben'ın kaleme aldığı, "Yeni ve akıldışı gerçek şu: fosil yakıtları hızla bir kenara bırakmak için gerekli teknolojiye sahibiz" alt başlıklı yazının ikinci bölümü.
kanatları yanarken düşmekte olan kelebek illüstrasyonu
23 Mayıs 2022
Açık Gazete'nin tatil haftasında iklim aktivisti yazar Bill McKibben'ın kaleme aldığı, "Yeni ve akıldışı gerçek şu: fosil yakıtları hızla bir kenara bırakmak için gerekli teknolojiye sahibiz" alt başlıklı yazının ilk bölümünü yayınlıyoruz.
kanatları yanarken düşmekte olan kelebek illüstrasyonu
05 Mayıs 2022

Dostumuz Cem Madra'nın anısına, 10 Nisan 2010'da Taraf gazetesinde yayımlanan yazısını paylaşıyoruz.

Cem Madra
22 Nisan 2022

Günümüz demokrasilerinin iklim aciliyetine yanıt verememesinin çözümü tepeden inmeci (eko-otoriter) yaklaşımlar olabilir mi? Covering Climate Now ağı, bu Dünya Günü'nde demokrasi ve iklim krizi konusunu ele almamız için rehberlik ediyor.

Kağıttan eller kağıttan dünya'yı taşıyor
13 Nisan 2022

93 yaşındaki ABD'li düşünür New Statesman’e verdiği röportajda başta iklim felaketi ve nükleer savaş tehdidi olmak üzere önemli uyarılarda bulundu. 

Chomksy