Chris Hedges

-
Aa
+
a
a
a
""
26 Haziran 2024
Julian Assange, 14 yıllık zulmün ardından serbest kalacak. Tüm dünyada bunun gerçekleşmesini sağlayan yüzbinlerce insanı onurlandırmalıyız. 
""
16 Mayıs 2024
Yüz binlerce insan, bir kez daha kaçmak zorunda kalıyor çünkü Gazze'nin nüfusunun yarısından fazlası Rafah sınır kasabasında sığınak arıyor. Bu, İsrail'in sadist oyun kitabının bir parçasıdır.
""
15 Mayıs 2024
Dünyanın en tecrübeli savaş muhabirlerinden Chris Hedges, TRT World'de İsrail'in ahlaki yozlaşması ve şiddetin 'vahşeti' hakkında açıklamalarda bulunuyor.
""
26 Nisan 2024
Ülke genelinde kitlesel tutuklamalar, açığa almalar, tahliyeler ve ihraçlarla karşı karşıya kalan üniversite öğrencileri, Gazze'deki soykırımı durdurmak için son ve en iyi umudumuzdur.
""
24 Mart 2024
Gazze'nin Akdeniz kıyısında inşa edilen ‘geçici iskele’, kıtlığı hafifletmek için değil, Filistinlileri gemilere bindirip, kalıcı sürgüne göndermek için var.
""
23 Şubat 2024
Julian Assange, iade edilmemek için bu hafta İngiliz mahkemelerine son başvurusunu yapacak. Eğer gönderilirse, bu, basının iktidarın açıklamak istemediği işleri araştırmasının sonu anlamına gelecektir.
""
25 Aralık 2023
Chris Hedges ve Mr. Fish, Noel Baba için 2023 Noel listesini oluşturuyor. En büyük dilekleri arasında Gazze'de barış, sosyalist devrim ve hepinizin ScheerPost'a bağışta bulunması yer alıyor.
""
13 Kasım 2023
İsrail'in, 160'ı çocuk olmak üzere her gün yüzlerce Filistinliyi katleden soykırım saldırıları, Gazze'de geri kalan hastaneleri de bombalamaya kadar genişledi.
""
09 Kasım 2023
Seni yüzüstü bıraktık. Taşıdığımız korkunç suçluluk duygusu işte bu. Biz denedik. Ama yeterince çabalamadık. Refah'a gideceğiz. Birçoğumuz. Muhabirler, gazeteciler. Protesto için Gazze sınırının dışında duracağız. Yazacağız ve filme çekeceğiz. Bu, bizim yaptığımız şey. Çok fazla bir şey değil. Ama bu da bir şeydir. Hikâyeni yeni baştan anlatacağız.
""
06 Kasım 2023
Apartheid devleti İsrail'deki Yahudi aşırılık yanlıları, fanatik Siyonistler, dinci bağnazlar, aşırı milliyetçiler ve kripto-faşistler Gazze'yi yeryüzünden silmek istediklerini söylediklerinde onlara inanın.
""
02 Kasım 2023
İsrail de dahil olmak üzere tüm yerleşimci sömürge projeleri, teslim olmayı reddeden yerli nüfusu yok etmek için toptan katliam ve soykırımı benimsedikleri bir noktaya ulaşıyor.
Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Beyt Hanun'da 2014 yazında 50 gün süren savaş sırasında İsrail bombardımanıyla yıkıldığı söylenen bir evin kalıntıları üzerinde bir duvar resmi.
23 Ekim 2023
O kampların içinde neler olup bittiğini bilerek ya da şüphelenerek ya da sezerek nasıl normal bir hayat sürdürebilirdiniz?
20 Ekim 2023
Yaptığı zulümlerden her zaman Filistinlileri sorumlu tutmaya çalışan İsrail, Gazze'deki hastanenin bombalanması konusunda en az güvenilir kaynaktır.
""
16 Ekim 2023
Dünyanın en tecrübeli savaş muhabirlerinden Chris Hedges, 'This Way for the Genocide, Ladies and Gentlemen' adlı makalesinde Gazze'de yaşanan şiddete değiniyor.
12 Ekim 2023
İsrail-Hamas savaşı devam ederken Chris Hedges, "Palestinians Speak the Language of Violence Israel Taught Them" adlı makalesinde gittikçe şiddet olaylarını değerlendiriyor.
31 Mart 2021

Yönetici elitler, giderek hızlanan, hissedilir hale gelen ekolojik çöküşe rağmen bizi ya anlamsız jestlerle ya da inkârcılıkla yatıştırıyorlar.

27 Aralık 2020

Trump gibi bir demagogun yükselişinden ve kâr amaçlı sağlık endüstrimizin baş etmeyi başaramadığı bu pandemiden almamız gereken asıl ders, hem ülke hem de insanlık olarak kontrolü kaybetmekte olduğumuzdur. 

04 Ekim 2020

Direnişin, gerçek direnişin bedeli çok, ama çok ağırdır. Varoluş tehdidiyle karşılaştıklarında muktedirler sözde adaleti dahi ortadan kaldırırlar. 

09 Eylül 2020

Politikanın merkezi dağılıp giderken, halkın öfkeden kudurmuş, kutuplaştırılmış kesimleri hızla birleşip bütünleşiyor.

11 Mart 2020

Siyonistler, saikleri anti-semitizme dayanan Batılı emperyal güçlerin desteği olmaksızın Filistinlileri asla sömürgeleştiremezlerdi. İkinci Dünya Savaşının sonuna kadar 6 milyon Yahudi’nin katledilmesine yol açan azgın bir Avrupalı anti-semitizm olmasaydı Yahudilerin çoğu İsrail’e kaçmazdı.

28 Ağustos 2018

Gezegen bizim şiddetli saldırımız altında Antroposen (İnsan Çağı) adı verilen bir döneme geçiş yapmakta. İnsanların sayısı 7 milyarın üstüne tırmanmış durumda. Karşılıklı bağımlılık ilişkisi içinde olan hava, su, buz ve kayalar değişim geçiriyor. Hararet yükseliyor. Antroposen, büyük olasılıkla insanlar ve diğer türlerin çoğu için yok oluşla ya da kitlesel bir soy tükenişi ile sonuçlanırken, aynı zamanda bilinen yaşam biçimlerinin büyük çoğunluğunu devre dışı bırakacak iklim koşulları yaratacak.

01 Mayıs 2018

Yerleşik ya da medeni hayat dediğimiz şey dünya yüzünde 10 bin yıldan az bir süredir var sadece. O çok özel ve olağandışı toplumsal kurgumuz, evren için bir nano saniyeden ibaret. Çok kısa ve ölümcül bir deneyden ibaret birşey de olabilir pekâlâ. Belki de Franz Kafka’nın yazdığı gibidir: “Umut var da; bizim için değil.”

18 Aralık 2017

Muktedir erkeklere yöneltilen cinsel saldırı suçlamalarının ağızları sulandıran ve müstehcen detaylarını davul zurnayla ilan eden basın, asıl hikâyeyi gözden kaçırıyor: 

27 Kasım 2017

Küresel kapitalizm hastalığı, gezegenimizin her yerinde aynı sonuçları yaratıyor. Demokratik kurumları zayıflatarak veya tamamen ortadan kaldırarak, onları oligarşik güçlere ve büyük şirketlere boyun eğmeye zorluyor. 

20 Kasım 2017

Direniş yalnızca karanlığın güçleri ile çarpışmak demek değildir. Direniş, tam ve bütünleşmiş bir insanoğlu ya da insankızı olmaya ilişkin birşeydir. Direniş, yenilsek bile meydan okumanın insana getirdiği bir iç özgürlük olduğunu, hatta belki de görüp göreceğimiz tek özgürlüğün ve gerçek mutluluğun bu olduğunu kabul eder.

26 Temmuz 2017

“Basit gerçek şu ki, beslenme tarzımız son 50 yıl içinde kökünden değişmiş durumda. Beslenme biçimindeki bu değişimler halk sağlığına sigara içmek kadar büyük bir tehdit oluşturuyor. Fazla yağ, fazla şeker ya da tuz, kalp hastalıklarına, kansere, obeziteye ve diğer öldürücü hastalıklara doğrudan bağlanabilmektedir ve bağlanıyor da. Toplamda, Amerika Birleşik Devletleri’nde başlıca 10 ölüm sebebinden altısının beslenme tarzımızla bağlantılı olduğu saptanmıştır." 

03 Temmuz 2017

İklim değişikliğinin yaratacağı kasvetli geleceği gözüpeklikle kabullenen bir kederi kucaklamalıyız. Her türlü direniş eyleminden –o nafile bir eylem olsa bile –bir zafer çıkartmak zorundayız. Afrikalı-Amerikalılar belki de yalnızca ezilenlere özgü bir kavrayışla anlıyorlar ki, şahsiyetimiz ve haysiyetimiz, bizleri ölümün pençesine hapsetmiş olan habis güçleri adlı adınca adlandırıp, onlara direnebilme yeteneğimizle ölçülecektir. 

08 Mayıs 2017

Dağılıp gitmekte olan medeniyetlerin son günlerinde budalalar dizginleri ele geçirir. Budala generaller ülkeyi batıran kazanılması imkânsız sonsuz savaşlara girişir. Budala iktisatçılar zenginler için vergi indirimleri, yoksullar için sosyal hizmet kesintileri talep ederken ekonomik büyüme masalları anlatır...

18 Şubat 2017

Yalanlar öyle bir atmosfer yaratır ki, bu ortamda herkesin yalan söylediği varsayılır. Hakikat şüpheli ve müphem bir hale bürünür. Anlatılanlara, doğru oldukları için değil, hatta kulağa doğru gibi geldikleri için bile değil, duygusal bakımdan cazip oldukları için inanılmaya başlanır. Sistemli bir şekilde yalan söylenmesinde esas amaç, Arendt’in yazdığı gibi “bizatihî insan doğasının dönüştürülmesi”dir. Yalanlar eninde sonunda, büyülü düşünceye teslim olan ve olup bitene aldırmaktan vazgeçen halkta bir uyurgezerlik halini besleyip büyütecektir. 

18 Şubat 2015
Biz gökten füzeler yağdırıyoruz, evlerinde birbirine sarılıp büzüşerek bekleşen aileleri yakıp kül ediyoruz. Onlar bir kafesin içinde büzüşüp bekleşen pilotu yakıp kül ediyorlar.