Geçmiş ile gelecek arasında: Açık Radyo 17. İstanbul Bienali'nde!

Açık Radyo'dan
-
Aa
+
a
a
a

İstanbul merkezli bağımsız radyo kanalı Açık Radyo, 17. İstanbul Bienali’ne katılıyor!

Yerleştirmeden bir görüntü: "önce radyo vardı"
Fotoğraf: Açık Radyo

İstanbul merkezli bağımsız radyo kanalı Açık Radyo, 17. İstanbul Bienali’ne katılıyor!

Yaklaşık 28 yıldır yayın hayatını sürdüren ve bugüne dek sayısız ödüle layık görülen Açık Radyo’nun, tarihî Çemberlitaş semtinde bulunan Barın Han’da kurduğu açık stüdyo alanında canlı yayınlar, radyo performansları ve paneller gerçekleştiriliyor.

Açık Radyo, 17. İstanbul Bienali’ne, 2021 yılının Mayıs ve Ekim ayları arasında her hafta Pazartesi günleri yayınlanan, ardından 2022’de İngilizce kayıtları da internete konan 26 haftalık Radyo Bienal programıyla katkıda bulunmaya başladı. Açık Radyo’nun bienal katılımcıları ve dinleyicilerle diyalogu Barın Han’da açık bir stüdyoda devam edecek. Burada hem canlı yayınlara, radyo performanslarına ve tartışmalara yer verilecek hem de radyonun yaklaşık 27 yıllık zengin işitsel ve görsel arşivinden derlenerek hazırlanmış bir yerleştirme çalışması gerçekleştirilecek. Bu kapsamda, ünlü uluslararası sanatçı ve akademisyen Antoni Muntadas’ın Açık Radyo hakkında 2010 yılında çektiği belgeselin de özel gösterimi var.

“Açık Radyo - Şimdi ve Burada” başlığını taşıyan bu multi-medya yerleştirmeyle istasyonumuz kendisini, geçmiş ile –şimdiden gelmiş görünen– gelecek arasındaki uzun ince yolun tam ortasında bir yere “konuşlandırma”yı hedefledi. Kuruluşundan bu yana, kültür, sanat ve edebiyatın toplumların hayatında en büyük dönüştürücü etken olduğunu müzik, sanat, felsefe, tarih, edebiyat, şiir, tiyatro, sinema, mimari, tasarım üzerine gerçekleştirdiği derinlikli programlarıyla her fırsatta dile getiren Açık Radyo aynı zamanda insanların ve tüm canlılarıyla doğa’nın temel hak ve özgürlükleri perspektifinden kapsamlı yayınlarını da vargücüyle sürdürüyor... Bienal’deki yerleştirmemiz, işte bu “konum”un yalın bir ifadesi.

19 Eylül – 13 Kasım tarihleri arasında dinleyicilerin ve programcıların katılımıyla yapılacak paneller, podcast dinlemeleri, film gösterimi, dans gösterileri ve daha pek çok etkinlikle herkesin katılımına açık olacak.

Şimdi ve burada! 

bienal konsept metni(17. İstanbul Bienali konsept metni)