Rusya'da atmosfer değişiyor mu?

-
Aa
+
a
a
a

Bu haftanın gündeminde Rusya’nın son durumu, Rusya’dan Almanya’ya uzanan doğalgaz hattındaki hasar ve İsviçre’deki referandum vardı.

İllüstrasyon: Linas Garsys
Rusya'da atmosfer değişiyor mu?
 

Rusya'da atmosfer değişiyor mu?

podcast servisi: iTunes / RSS

Ukrayna’ya karşı yürüttüğü taarruz savaşı, Rusya’nın kendi halkını da vurmaya başladı. Resmî yetkililer Putin’in ilan ettiği seferberlik konusunda pek seçici davranmıyor ve pek çok yerde yaşına, sağlığına ya da askerî deneyimine bakılmaksızın erkekler kitleler halinde askere alınıyor. Gözlemciler, bunun Kremlin’in kendi halkına karşı başlattığı, siyasi ve toplumsal sonuçları öngörülemeyen bir savaş olduğu görüşünde.

Kuzey Akımı'ndaki sızıntılar

Baltık Denizi'nden geçerek Rusya’dan Almanya’ya uzanan Kuzey Akımı 1 ve Kuzey Akımı 2 doğalgaz boru hatlarında çatlaklar oluştu ve hatlar şu an için kullanılamaz hâle geldi. Sebebinin de suyun altında gerçekleşen patlamalar olduğu belirtildi. Bunun bir sabotaj eylemi olduğu şüphesi giderek artıyor. Yorumcular, sorumlularının kim olduğunu ve neyi amaçladığını tartışıyor.

İsviçre: “Kadınlar artık daha uzun süre çalışmak zorunda.”

İsviçre’de yapılan bir referandumda halk, kadınların emeklilik yaşının 64’ten 65’e yükseltilmesine karar verdi. İsviçreliler, yüzde 51’lik kıl payı çoğunlukla emeklilik yaşının erkeklerle eşitlenmesinden yana oy kullandı. Hükümet, bebek patlaması çağında doğanların artık emeklilik yaşına gelmesi ve yaşam beklentisinin artması dolayısıyla kararı destekliyordu. Peki şimdi de ücret ayarlaması gibi cinsiyet eşitliğine yönelik başka temel reformların gelmesi gerekmiyor mu?