Soma'nın 4. yılı: 301 İşçinin Hayatını Kaybettiği Sahaya Özelleştirme

Ayın 13'ü
-
Aa
+
a
a
a

Türkiye'de özelleştirme dalgası bu kez içine bir de Soma'da 301 işçinin öldüğü,139 milyon ton kömür rezervi barındırdığı iddia edilen sahayı vurdu. Türkiye Kömür İşletmeleri ihaleye çıktı. Maden Mühendisleri Odası'ndan görüşlerine başvurduğumuz Ayhan Yüksel, Soma katliamından tam 4 yıl önce aynı saha için yetkilileri uyardıklarının altını çiziyor. Bu sözler, geçen dört yılın ardından ölümlerden  ders alınmadığını kanıtlıyor.  
 

Soma Nöbeti: Mayıs 2018 - Maden sahaları özelleştiriliyor: Yeni Soma'lar kaçınılmaz
 

Soma Nöbeti: Mayıs 2018 - Maden sahaları özelleştiriliyor: Yeni Soma'lar kaçınılmaz

podcast servisi: iTunes / RSS

Maden Mühendisleri Odası'ndan Ayhan Yüksel şöyle söylüyor; 

"Soma'nın kömürünün çok yanıcı olduğu, üretim hırsına odaklanılmaması gerektiğini raporlaştırmış bu felaketi haber vermiştik. Aynı uyarıyı şimdi de yapıyoruz. Havzanın bütüncül bir değerlendirmeye tabi tutulması gerektiğinin altını çiziyoruz. Şimdiye kadar kömür çıkarılan yerin daha ilerisi ve derini daha da yanıcı olacaktır."  

 

Soma Nöbeti'nde bu ay katliamın 4. yılında davadaki son durumun değerlendirilmesi, olası gelişmeler- bir sonraki duruşma 19 Haziran'da- ve Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce'nin Soma'ya yıldönümünde "Soma için Adalet" mitingine katılmak üzere Soma'ya gitmesi ile yeniden açılan 'Pandora'nın Kutusu' yani eski müşavir Yusuf Yerkel'in tam da seçimden önce gelen özrü, bu özürle oyuncu Barış Atay'ın gözaltına alınmasına kadar giden tweet ve bu tweetw hedef gösteren Ahmet Hakan'ın yazdığı köşeyi de kapsayan garip kokuların yükseldiği sürece değindik. 

Ama  iyi şeyler de olmuyor değil. Soma için henüz 'kariyerinin başında' bankacı emeklisi bir ressamın İzmir'de açtığı sergi değindiklerimizden biri. Sonrası yine kötü; Kolin'in Yırca'dan çok uzak olmayan Kozluören Köyü'nde inşa ettiği termik santraldan 2 bin işçiyi bir gecede işten çıkarması ve özelleştirmeler, Türkiye'nin kömür rezervleri tartışması. 

Peki bu başlıklardan birine detaylarıyla bakmayı denersek, 301 işçinin öldüğü sahadaki 139 milyon ton kömür rezervi için Türkiye Kömür İşletmeleri ihaleye çıktı, özelleştirme kapıda. Bu ne manaya gelir? Maden Mühendisleri Odası Başkanı Ayhan Yüksel ile değerlendirdik. 

Soma'yı da yakından izlemiş ve izlemeye devam eden Yüksel,

"Orada ölümler olmadan 4 yıl önce Soma'nın kömürünün çok yanıcı olduğu, üretim hırsına odaklanılmaması gerektiğini raporlaştırmış bu felaketi haber vermiştik. Aynı uyarıyı şimdi de yapıyoruz. Havzanın bütüncül bir değerlendirmeye tabi tutulması gerektiğinin altını çiziyoruz. Şimdiye kadar kömür çıkarılan yerin daha ilerisi daha da yanıcıdır." 

diyor.