'Sportswashing' imaj düzeltiyor mu?

-
Aa
+
a
a
a

Burcu Biçer'le Spor Gündemi'nde Burcu Biçer, Mustafa Taha ile 'sportswashing' konusunu farklı örneklerle detaylı olarak irdeliyor.

""
Sportswashing: İmaj düzeltiyor mu? (Konuk: Mustafa Taha)
 

Sportswashing: İmaj düzeltiyor mu? (Konuk: Mustafa Taha)

podcast servisi: iTunes / RSS

Sportswashing, sporla imaj düzeltme, başka yerlerdeki kötü uygulamalardan uzaklaşmak amacıyla bir spor takımına veya etkinliğine sponsor olma eylemidir. Bu taktik, genellikle çevre ve insan hakları konusunda zayıf sicile sahip şirketler ve hükümetler tarafından insanların spor sevgisinden yararlanarak imajlarını 'yıkamak' için kullanılıyor. Sportswashing, yeni bir şey mi ya da Suudi Arabistan’ın yatırımlarıyla mı başladı? - Hayır. İtibar ya da imaj düzeltmek için sporu kullanma uygulaması yeni değil.

Tarihten birkaç örnek:

1936 Berlin Olimpiyatı

1936 Berlin Olimpiyatı: Almanya'nın Berlin kentinde düzenlenen 11. Olimpiyat Oyunları, tüm dünyaya sporun siyasallaştırılmasının tehlikesi konusuyla gündemdeydi. Nazi Partisi ve Almanya'nın diktatörü Adolf Hitler için siyasi bir araç haline geldi.

1978 Arjantin Dünya Kupası

1978 Arjantin Dünya Kupası: 1978'de FIFA Dünya Kupası’na Arjantin'deki askeri cunta ev sahipliği yaptı. Bu etkinlikler arasında bağlamsal ve ideolojik pek çok farklılık olsa da, olay örgüsü üzerinden incelendiğinde ortak yönleri olduğunu görebiliriz.

Günümüzde neler oluyor?

Cristiano Ronaldo, Suudi Kuruluş Günü anısına geleneksel kıyafetlerini giydi

Suudi Arabistan'ın son dönem yıldız transferle repütasyon artırma çabası da bana göre kısmen bu kapsama giriyor; Cristiano Ronaldo, Aleksandar Mitrovic, Neymar, Sadio Mane, Fabinho ve Karim Benzema transferleri.

Eski Liverpool oyuncusu Steven Gerrard’a Al Ettifaq'ı yönetmek için sezon başına 10 milyon dolar ödeneceğini duyurdu. Karim Benzema ve N'Golo Kante ile takım kuracağını açıkladı. Liverpool'un LGBT+ taraftar grubunun tepkisi ise şöyle oldu, “Kadınların ve LGBT+ bireylerin baskı altına alındığı ve dünyada idam cezası sıralamasında düzenli olarak üst sıralarda yer alan bir rejimin sporla imaj düzeltme operasyonunda herhangi birinin çalışmayı düşünmesinden dehşete düşüyoruz ve endişe duyuyoruz.”

Adam Yates, BAE Takımı Emirates adına, Simon Yates ise Suudi Arabistan takımı Jayco AlUla adına yarışıyor. Adam Yates, bu sene Fransa Bisiklet Turu’nda ilk etabı kazanmıştı.Cidde, Formula 1 takvimine ne zaman girdi. Açılış ve kapanış yarışlarının Arap ülkelerinde olması Bahreyn’de başladı ve geçen sene bir füze olayı yaşanmıştı.

Bazı Newcastle taraftarları, kulübün Suudi Arabistan tarafından devralınmasının ardından Pazar günü sahte başlıklar taktı

Suudi yatırım fonunun Newcastle United’ı alması: Premier Lig yönetimi, önem verdiği bütün değerleri çöpe atmakla ve ekonomik getirinin her şeyden önemli olduğunu gösteren iki yüzlü bir tavır sergilemekle suçlandı. Ülke tarihinde kömür madenciliğiyle öne çıkmış, İngiltere'nin kuzeydoğusundaki 270 bin nüfuslu şehrin takımı Newcastle United, bir anda dünya basınının gündemine oturdu. Mustafa Taha'nın konuyla ilgili ‘Yeni Aktör’ adlı yazısını buradan okuyabilirsiniz. Daha önce ise Manchester City ve Paris Saint-Germain, Arap sermayeleri tarafından satın alınan kulüpler arasındaydı.

Niye yapıyorlar?: Suudi Arabistan hükümeti, bir devlet tasarruf hesabı olan Public Investment Fund (PIF) [Kamu yatırım fonu] ile ülke ekonomisini petrol ve gaz gelirleri üzerine kurulmuş bir yapıdan kurtarmaya çalışıyor. Disney, Uber, Facebook ve Starbucks'a hissedar olunarak Suudi Arabistan'ın petrole daha az bağımlı bir nakit akışı sağlaması amaçlanıyor.