Şarapnelle yüzleşen bir dünya

Editörden
-
Aa
+
a
a
a

Ellen Cantarow, eski sınıf arkadaşlarına 66. lise buluşmalarında İsrail'in Gazze'deki olası soykırımı hakkında neler söylemeyi planladığını anlatıyor.

""

İsrail'in Gazze'deki savaşı hakkındaki en son televizyon haberlerini izlediğinizde, sanki askeri başka bir ülkeye işgal etmiş gibi hissediyorsunuz.. Bu yüzden, Biden yönetiminin 7 Ekim'den beri İsrail'e gönderdiği 10 binlerce silahı hatırlamak önemlidir; en son, Washington Post'un bildirdiğine göre, "Bin 800'den fazla 900 kilogramlık MK84 bomba ve 230 kilogramlık 500 MK82 bomba" da dahil olmak üzere - ve bu 900 kilogramlıkların "şehir bloklarını düzleme yeteneğine ve 12 metre genişliğinde ve daha büyük çukurlar bırakma yeteneğine" sahip olduğunu unutmamak önemlidir - bu, bazı büyük Amerikan şehirlerinden daha küçük olanbir 40 km uzunluğundaki bir araziyi yok etmek amacıyla kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Nispeten küçük bir alanın her gün, her hafta, her ay bu kadar darbe aldığı bir anı hatırlamak zor.

Ve ayrıca unutmayın ki, pek çok küçük arazi parçası oldukça yoğun nüfusa sahip değil (kilometrekare başına yaklaşık 36 bin kişi) bu yüzden bu Amerikan silahlarından kaynaklanan zararın sonuçları son derece yıkıcı olmuştur. Ayrıca, bir şehir bloğunu yok edebilecek 900 kilogram ağırlığında bir bomba, Hamas üyesi ile çocuklu aileler arasında hiçbir ayrım yapmayacak. Ayrıca, artık çok açık bir şekilde, Benjamin Netanyahu'nun İsrail hükümetinin ve sağ kanat ortaklarının böyle bir ayrım yapma konusunda en ufak bir isteği olmadığı anlaşılmaktadır. Aksi takdirde, Gazze'deki tahmini 10 bin çocuk veya her 100 çocuktan biri ölmüş olmazdı ve birçok durumda, yaşadıkları binaların enkazında gömülü olmazlardı.

Kısacası, şu anki savaşın sadece Gazze'de değil, Gazze'ye karşıinsanlık suçuolduğu konusunda pek az şüphe olabilir (ve tabii ki, Hamas'ın 7 Ekim'deki saldırısı da öyleydi). Bu bilinçle - ve daha da kötüsü, böyle bir kâbusun henüz bir sonunun görünmemesi - TomDispatch'in düzenli yazarlarından Ellen Cantarow'a, uzun zaman önce çeşitli Amerikan yayınları için İsrail hakkında yazan birinin 2024 dünyasındaki cehenneme dair bir bakış sunmasına izin verin.

Varışta Ölü - İsrail'in Ters Tepki Soykırımı - ELLEN CANTAROW'UN YAZISI

Kelimeler İsrail'in Gazze'deki soykırımının dehşetini ifade edemez. Kâbusu gerçekten hissetmek için, bombalar altında orada olmalısınız, güvenli bir yer arayan çaresiz Filistinlilerle birlikte kaçmalısınız ki bu yer mevcut değil; birbirini takip eden yıkılmış binaları görmelisiniz; sadece kısmen ayakta duran az sayıda hastanedekanlarınarasından geçmelisiniz; ve İsrail'in tüm tıbbi malzemeleri engellediği için ameliyatsız olarak ampute edilmiş çocuklarıve diğer hastaları hastane zeminlerinde görmelisiniz.

Yahudi devletinin vahşeti, insanlık suçu geçmişihakkındaki onlarca yıllık sessizliği bozmak için gereklidir. ABD’li askeri tarihçi Robert Pape, Gazze'ye karşı yapılan saldırıyı "tarihteki en yoğun sivil cezalandırma kampanyalarından biri" olarak nitelendirdi. Eski BM İnsan Hakları Yardımcı Genel Sekreteri Andrew Gilmour, "muhtemelen 1994 Ruanda soykırımından bu yana herhangi bir askeri operasyonda görülen en yüksek öldürme oranına" şu anda tanıklık ettiğimizi söyledi.

Gönderilmemiş Bir Mektup

Filistin artık uluslararası bir mesele haline geldi. Öfke, küresel gösteriler aracılığıyla yükseliyor. İsrail, küresel Güney'de bir pariah haline geldi. Amerika Birleşik Devletleri'nde, A Jewish Voice for Peace, Code Pink ve U.S. Campaign for Palestinian Rights gibi örgütler, şu anda devam eden dehşetler karşısında yürüyüş yapıyorlar.

Bu yüklü atmosferde, 1958'de mezun olduğum Philadelphia Kızlar Lisesi'nin 66. mezuniyet buluşması Haziran 2024'te gerçekleşecek. Girls’ High, Noam Chomsky'nin de katıldığı kardeş okulu Central High ile birlikte, zamanımın şehrin önde gelen akademik devlet lisesiydi. Sadece akademik üstünlüğü için değil, aynı zamanda derin ayrımcılık döneminde Siyah ve Beyaz öğrencilerin entegrasyonu için olağanüstüydü. Annem, 1924'te Girls’ High'den mezun olduğu için beni oraya gönderdi; çünkü okulun ırksal kapsayıcılık politikası vardı.

Son zamanlarda, Gazze'deki soykırım ve Batı Şeria'daki devam eden yerleşimci pogromlarını (evlerin yakılması, zeytin ağaçlarının kökünden sökülmesi, Filistinlilerin kaçmaya zorlanması) içeren eski sınıf arkadaşlarıma açık bir mektup hazırlamaya başladım. Bizim nesil, prototipik Siyonist nesildir ve özellikle İsrail'e olan bağlılığını hala inatla sürdüren eski sınıf arkadaşlarıma hitap etmek istedim. Ancak, toplam sadece birkaç saat süren mezuniyet buluşmamızda mektubu okumaya zaman olmayacağı söylendi. Dolayısıyla, aşağıda, zaman olsaydı okumak için hazırladığım mektuba dayanılarak hazırlanan bir yazı bulunmaktadır.

Siyonizm ve Altı Gün Savaşı


1950'lerin başında en iyi çocukluk arkadaşım İsrail'de ağaç dikmek için para topluyordu. Bir noktada, bu projeye sponsor olan sinagogun "düz iğnelere" ihtiyacı vardı. Her nasılsa, bunun yerine hayal gücümün uydurduğu ve arkadaşlarının gerçekten komik bulacağı gizemli İbranice bir kelime olan "shraypins" kelimesini duydum. Başka bir deyişle Siyonizm bana tamamen yabancıydı.

Bu heyecanı ilk kez İsrail'in 1967Altı Gün Savaşı'ndaki zaferinden hemen sonra hissettiğimi hatırlıyorum. Daha sonra yüksek lisans kampüsümdeki Vietnam Savaşı karşıtı harekete aktif olarak dahil oldum ve o yıl Paris'e yaptığım bir gezide kendimi Amerikalı olarak tanımlamak istemedim. Oldukça iyi Fransızca konuşuyordum ve hafif aksanımdan Amerikalı olduğumu anlayamadığı için biri bana nereli olduğumu sordu. Utanmayacağım bir uyruk ararken, "İsrailli" olduğumu ağzımdan kaçırdım.

Oh, senin halkın!” diye haykırdı. “Böyle küçük bir halk, ama ne kadar cesur bir halk!” İlk kez, Yahudi olmaktan derin bir gurur duydum, benim gözümde bir gettoda korkaklık yapan türden değil, güçlü, zafer kazanmış bir Yahudi olarak, güçlü bir orduya sahip bir Yahudi olarak. Kısa bir süre sonra, eşim bana İsrail'in tarihini anlattı - 1948'de 750 bin Filistinli Arap'ın sınır dışı edilmesi ve 1967 savaşından sonra yasa dışı olarak işgal ettiği toprakları sömürmesi. Bundan kısa bir süre sonra, Noam Chomsky'nin İsrail yerleşimci sömürgeciliği hakkındaki ilk kitabı, Ortadoğu'da Barış'ı okudum ve bir daha arkama bakmadım.

1970'lerde Yerleşimci Şiddeti

Kocam Louis Kampf, M.I.T.'nin beşeri bilimler bölümünde öğretmenlik yapıyordu. Chomsky bir meslektaştı ve iyi bir arkadaş oldu. 1979'da ilk kez İsrail'e gitmem ve işgal altındaki Batı Şeria'yı ziyaret etmem onun etkisi altındaydı. İsrailli kadınlar hakkında yazma görevim vardı - o zamanlar Cambridge'deki The Real Paper'da feminist köşe yazarıydım - ve ayrıca New York'taki The Village Voice and Liberation Magazine için yazılar yazmayı kabul ettim. Yahudi yerleşimci hareketinin atası olan İnançlılar Bloğu Gush Emunimhakkında Voice için yazdım. Liberation için iki gencinin yakındaki Kiryat Arba'daki İsrailli yerleşimciler tarafından öldürüldüğü Halhul adlı bir Filistin köyü hakkındayazdım.

Eşimin uzak kuzeninin beni gizlice oraya götürmesi sayesinde Kiryat Arba'da kaldım. Görüştüğüm kişilerden biri bana, Yahudilerin en üstte, diğer tüm insanların aşağıda, Arapların en altta, hayvanlardan, sebzelerden ve minerallerden hemen önce geldiği "büyük bir varlık zincirine" inandığını söyledi. Kocası, Talmud'un "önce kalk ve öldür" emrine atıfta bulundu. Başka bir yerleşimci bana, Arapların ancak "başlarını eğerlerse" Batı Şeria'da kalabileceklerini söyledi.

Halhul Belediye Başkanı Muhammad Milhem beni köyünün en yüksek tepesine götürdü ve Kiryat Arba'yı işaret ederek, "Bu bizim içimizdeki bir kanser" dedi. Acaba sözlerinin ne kadar trajik bir şekilde kehanet niteliğinde olduğunu fark edip etmediğini merak ediyorum.2020'lerde soykırım

8 Ekim'den bu yana, onlarca yıldır Filistinlileri insanlıktan çıkararak geriye dönük olarak rahatsız edici bir şekilde buna hazırlanan İsrail ordusunun Gazze'de gerçekleştirdiği soykırımı görünce perçinlendim. Hamas 7 Ekim'de açıkça savaş suçları işledi, ancak savaş hâlâ uluslararası kurallar tarafından yönetiliyor. Bir ulusun kendi halkına karşı yapılan eylemlere karşı misilleme yapması yine deasıl suçla orantılıolmalıdır; İsrail'in Gazze'ye karşı savaşı öyle değil - hiç de hafif değil! Bunun yerine, açıkça soykırımniteliğindeydi. 28 Mart'ta Reuters, Gazze sağlık bakanlığına göre, İsrail'in 7 Ekim sonrası Gazze Şeridi'ne düzenlediği askeri saldırıda en az 32 bin 552 Filistinlinin öldürüldüğünü ve 74 bin 980 Filistinlinin yaralandığını, 7 binden fazla Gazzelinin ise kayıp olduğunu ve bunların çoğunun muhtemelen toprak altında olduğunu bildirdi.

İsrail bölgedeki yiyecek ve suyun çoğunu kesti. 18 Mart'ta Oxfam'dan yapılan bir basın açıklamasındaGazze'deki açlık rakamlarının "kayıtlardaki en kötü" olduğu duyuruldu. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), nadir görülen ve yıkıcı bir durum olan kıtlığın kapıda olduğunu bildiriyor. Genellikle aşırı doğa olaylarından kaynaklanan kıtlık Gazze'de tamamen insan kaynaklıdır. Kıtlık, vücudu her türlü korkunç hastalığa yatkın hale getirir. DSÖ'ye göre, “hastalık sonuçta İsrail'in saldırısından daha fazla insanı öldürebilir. Bulaşıcı hastalıklar, özellikle çocuklar arasında 100 bin ishal vakasının rapor edilmesiyle 'yükseliyor'; bu, İsrail'in saldırıları öncesine göre 25 kat daha fazla."

Sınıf arkadaşlarıma şu anda Gazze Şeridi olan cehennemden sahneler gösterebilseydim, nereden başlardım? İsrail saldırısında yüzü kısmen parçalanan bebekolabilir mi? Vücudunun %70'inden fazlası yanan 12 yaşındaki çocuk mu olurdu? Öldürme niyetiyle başından ve vücudunun üst kısmından vurulan aralarında çocukların da bulunduğu sayısızsilahsız sivilmi? İki bacağı da kesilmiş, yürümeyi hiçbir zaman öğrenemeyecek bir bebekmi olur?

Göz kapağı ve yüz plastik ve rekonstrüktif cerrahisi konusunda uzman bir oftalmolog olan Dr. Yasser Khan, 10 gün boyunca Gazze'de kaldı ve Intercept'ten bir muhabirle yaptığı röportajda, şu anda neredeyse işlevsiz olan Avrupa Gazze Hastanesi'nde 35 bin kişinin barındığı yerde gördüklerini anlattı. Sterilize edilecek hiçbir şey olmadığı için steril bir ortamın mümkün olmadığı bir binanın koridorlarında insanlar yemek pişiriyorlardı. Sağlık çalışanları hâlâ günde 14 veya 15 çocuk amputasyonu gerçekleştiriyordu. Khan, hastaları, enkaz altından bacağı kırılarak kurtarılan, tüm ailesi (annesi, babası, teyzeleri, amcaları) yok olmuş sekiz yaşındaki bir kız çocuğu gibi görüyordu. Ve onun gibi gelecek nesillere miras kalacak travmalardan mustarip olan binlerce kişi daha var. Yeni bir kısaltmanın ortaya çıkmasına neden oldular: WCNSF(Wounded Child No Surviving Family) yani Ailesi Hayatta Kalmayan Yaralı Çocuk. Khan, şarapnel nedeniyle yüzleri hasar gören hastaların gözlerini çıkararak, geriye "şarapnel yüzü" adını verdiği bir görünüm bıraktı.

Yardım Çalışanları Hedef Alındı

Sınıf arkadaşlarıma İsrail'in sık sık yardım çalışanlarını hedef aldığını ve Nisan ayı başında yedi Dünya Merkezi Mutfak(WCK) çalışanını öldürdüğünühatırlatmak isterdim. İsrailliler bunun bir kaza olduğunu iddia etti ve sorumlu tuttuğu memurlarıişten çıkardı. Ancak (Dünya Merkezi Mutfak) WCK'nin kurucusu şef Jose Andres, saldırının kasıtlı olduğu ve İsrail'in yardım konvoyunu "araba araba" hedef aldığı konusunda ısrar etti.

Andres, "Bu sadece 'yanlış yere bomba düştü' durumu değildi. “ dedi. “Bu 1,5 ila 1,8 kilometreden fazlaydı, üstte, çatıda işaretler olan, açıkça gurur duyduğumuz çok renkli bir logo olan çok belirgin bir insani yardım konvoyu vardı. Kim olduğumuz ve ne yaptığımız çok açık."

The Nation dergisinde Jack Mirkinson, "WCK herhangi bir yardım kuruluşu değil" diye yazdı. “Andrés uluslararası siyaset kurumuyla bağları olan küresel bir ünlü. WCK, hem Gazze'de hem de İsrail'de İsrail hükümetiyle yakın işbirliği içinde çalışıyordu. Daha ana akım, iyi bağlantılara sahip bir grup düşünmek zor olurdu.” Mirkinson, İsrail'in sanki gösteriş yapıyormuş gibi olduğunu, "uluslararası insancıl hukukun bilinen tüm çizgilerini aşıp bundan paçayı sıyırabilme becerisini sergilediğini" ekledi.

Uluslararası Adalet Divanı Kararı

Kasım 7'de başlayan İsrail'in Gazze'deki katliamının, Uluslararası Adalet Divanı (ICJ) tarafından 26 Ocak'ta yapılan bir kararla, soykırım olarak kabul edilebilecek bir durum olduğu belirlendi.  Birleşmiş Milletler'in Filistin Özel Raportörü Francesca Albanese'in "Bir Soykırımın Anatomisi" adlı ek tanıklığı, Gazze'nin büyük bir kısmında sadece enkazın kaldığını göz önüne serdi. Evlerinin çoğu artık yok, okulları, üniversiteleri, kütüphaneleri veya müzik konservatuvarları da yok.

İsrail, 49. Cenevre Sözleşmesi'ni ihlal ederek ambulanslara ateş açtı ve 685'ten fazla sağlık çalışanını öldürürkenyaklaşık 900'ünü yaraladı. Gazze'nin eski parlak hastanelerinden sadece birkaçı hariç hepsini yıktı ve Hamas savaşçılarının binaların altındaki tünellerde saklandığını iddia etti.  İsrail sivil halka karşı beyaz fosforgibi iliklerine kadar yanan ve kolay söndürülemeyen silahlar kullandı. Geçmişte İsrail ordusunun Gazze'yi silah deneyleriiçin laboratuvar olarak kullandığı biliniyordu ve aynı durum mevcut çatışmalariçin de geçerli.

İsrail'in Gazze'ye karşı “savaşı” elbette 7 Ekim'de başlamadı. 2006'da Gazzeliler Hamas'ı kendilerini yönetmesi için seçtikten sonra İsrail, Şeridi kuşatma altına aldı. O dönemde başbakanın yardımcısı olan avukat Dov Weisglass, Gazze'lileri yalnızca açlık sınırının hemen altında tutmak istediğini söyledi - onları öldürecek kadar değil, ama onları da doyurmayacak kadar. Şu anki kuşatma, Gazze'yi dünyanın en büyük açık hava hapishanesi olarak adlandırılan, neredeyse bir toplama kampına dönüştürdü. Bir BM yorumcusu, bunu "modern zamanlarda uygulanan muhtemelen en katı uluslararası yaptırımların biçimi" olarak tanımladı. Bu koşullar Ekim saldırısını tetikledi.

1967'den beri Batı Şeria'yı işgal eden İsrail, açıkça uluslararası hukuku ihlal etti. Dördüncü Cenevre Sözleşmesi'nin 49. maddesi, "İşgalci Güç'ün, işgal ettiği topraklara kendi sivil nüfusunun bir kısmını göç ettirmemesi veya transfer etmemesi gerektiğini" belirtmektedir. Ayrıca, "işgal altındaki bölgeden korunan kişilerin zorla bireysel veya toplu transferlerini, deportasyonlarını yasaklar." Ancak İsrail, yaklaşık 700,000 İsrailli Yahudi'yi Batı Şeria'ya yerleştirdi. Bir zamanlar ayrı bir Filistin devleti için gerçekten yer vardı. Artık yok.

Araplar Gaz Odalarına

1980'lerde Batı Şeria'nın El Halil şehrini ziyaret ettiğimde duvarlarda "ARAPLAR GAZ ODALARINA" yazan grafitiler gördüm. O zamanlar ünlü İsrailli entelektüel Yeshayahu Leibowitz, İsrail'in askerlerini Judeonazilere dönüştürdüğü konusunda uyardı. Kurbanlarıyla alay eden askerlerin yer aldığı son YouTube videoları onun kehanetini doğruluyor. Faşizm artık İsrail'de yaygın. Haaretz gazetesi ve Barış İçin Savaşçılar grubu için yazan gazeteciler Amira Hass ve Gideon Levy gibi cesur istisnalar var. Ancak pek çok İsrailli, ülkelerinin Gazze'ye yönelik saldırısını destekledi, hatta daha kötü bir şey istedi. Keşke sınıf arkadaşlarıma İsrail'i önemsiyorlarsa bunu açıkça söylemenin onların sorumluluğu olduğunu söyleyebilseydim.

Gazze'deki soykırım, elbette, İsrail'e 900 kiloluk yıkıcı bombalar da dahil olmak üzere milyarlarca dolar değerinde silah göndermeye devam eden Başkan Biden tarafından kolaylaştırıldı. Bu silahlar olmasaydı Başbakan Binyamin Netanyahu'nun hükümeti bu şekilde hareket edemezdi. 7 Ekim zulmünün Hamas faillerini arayıp öldürdüğünüiddia etse de aslında Gazze nüfusunun tamamına karşı savaşa girmiştir. İsrailli tarihçi Ilan Pappe bunu "büyük bir öldürme ve nüfusun azalmasına yönelik etnik temizlik operasyonu" olarak görüyor.

Yahudiler Naziler tarafından katledilirken dünya arkasını döndü. Artık dünya İsrail’in suçlarına uyandı. (Jewish Voice For Peace) Barış İçin Yahudi Sesi'ndekiler (gösterilerine katıldığım) gibi pek çok Amerikalı Yahudi gerçekten de açıkça konuşuyor. 

Bu kadar acı çeken bir halkın nasıl bu kadar acıya sebep olabileceği sıklıkla soruluyor. Aslında Holokost'tan sağ kurtulanların neredeyse tamamı öldü. Açıkçası, Gazze'deki soykırımın ve Batı Şeria'daki etnik temizliğin faillerinin hiçbiri Avrupa toplama kamplarında değildi. Ünlü İsrailli muhalif, İbrani Üniversitesi kimya profesörü Israel Shahak, 1979'da yaptığı bir röportajda, Holokost'tan sağ kurtulan hiçbir kişinin İsrail hükümetinin bir üyesi olmadığına dikkat çekti. İsrail, Filistin topraklarındaki eylemlerini meşrulaştırmak için sıklıkla Holokost'u kullanıyor. Tarihin en büyük suçlarından biri işlenirken bu bir saygısızlıktır ve 1958 sınıfının bu üyesi bunu biliyor.

* Ellen Cantarow'un 'Dead on Arrival - Israel’s Blowback Genocide' adlı makalesi Nil Sarrafoğlu tarafından çevrilmiştir.