Yarın uzun bir yol

-
Aa
+
a
a
a

Hüsnükabul programı sunucusu Waseem Ahmad Siddiqui, kendi göç hikayesinin başlangıcındaki duygularını ve düşüncelerini anlatıyor.

""
Hüsnükabul: Göç, Hüzün, Sınırlar, Evsahipliği, Misafirlik
 

Hüsnükabul: Göç, Hüzün, Sınırlar, Evsahipliği, Misafirlik

podcast servisi: iTunes / RSS

Haziran, 2005. Yer: İran-Maku.

Düşünelim ki, kalkış saati geldi: Yani bıraktıklarımızı tutunmaya çalıştıklarımızdan ayırmamız gerekiyor. İlk olarak, çok fazla bagaj alıyoruz; ağır ve hantal, yürümeyi engelliyor. Ve sonra burada yararlı olan şeyler hızla işe yaramaz hale gelir çünkü onların da bir yeri ve yaşam alanı vardır, dolayısıyla onlar da uyum sağlayamazlar. Böylece zaman geçtikçe daha az eşya alıyoruz. Zamanı geldiğinde ve geleceğinde, bugün değilse, yarın sabah, ayakkabılarınız dahil sahip olduğunuz her şeyi ateşe vermek daha iyidir. Sadece en hafifini al, her zaman en ağırını bırak. Gitmek ölmekse, o gazap günü geldiğinde yanımıza ne alacağız

İşte o zaman gerçek, derin, kelimenin tam anlamıyla soru şudur: yüklerle ilgili, ağırlıkla ilgili; Çok kullanışlı ve yanınızda taşıyabileceğiniz kadar hafif bir şeyi nerede bulabilirsiniz?İşte yine yanıttaki ilke: Çıplak bedenden başka bir şey almayın. Bu nedenle, yalnızca bedenini, kendi gücünü, esnekliğini, yeteneklerini, uyarlanabilir uyanışını, dilini, kültürünü, bilimini elinde tutar: bunların hiçbiri tartılmaz veya görülmez; en hafifiyle, yani elinden gelenle ya da bildiğinle git; bu nedenle, bırakmayı öğrenmek yeterlidir. Tek gerçek zenginlik öğrenmede, insanı bırakan eğitim ve öğretimde bulunur; Bilakis ayrılık insanı öğrenmeye zorlar. Ve öğrenmek her zaman gitmektir.

Ama, gitmek hem giden için hem de gittiğini gören için yok olmak demektir. Toprağın işgali kadar eskidir; yerleşik insanlarla göçebeler arasındaki acımasız ayrım; çiftçilik ve otlatma arasındaki fark. İnsanın kendisine aşılandığı ülkede yaşamanın doğal bir hakkı olduğu düşünülüyordu. Bu hiç durmadı: Ayakların altındaki toprak, baldırların ortasında güçlü bir köklenmeyle yükselir ve insanı gezgin olduğu boşluğa doğru hareket ettirir. Eğer yer sürekli hareket ediyor ve değişiyorsa, deniz tutması gibi sıla hasreti de acı vermeye başlar. Şüphesiz ben, dünyanın engebeli koşullarında gölgesi hatırlanmayacak kadar yıpranmış tüm gezginler gibi sadece bir hiçim.Bugün 08 Kasım 2023, yarın 09 Kasım 2023 olacak.

Zaman geçiyor. Ve bu zamana tutmak neredeyse imkânsız. Öyle, değil mi? Ama insan yaşamının anlamı neredeyse bu geçen zamanda veya geçmekte olduğu zamanda aynı kalıyor. -Tabii, bunu söylerken yanılmış olabilirim- Zaman her zamanki elimizde değil ve çok hızlı geçiyor. Bazen yalnızlıkta boğuluyoruz, bazen yalnız kalmak istiyoruz. Ancak yaşananlara karşı da sessiz kalmak istemiyoruz. Sanırım bu ileri-geri hareket, zamana karşı, hep kalacak ve biz bunu omuzlarımızda taşıyıp hayatta kalmaya devam edeceğiz.

Bu bir yük!

Tekrar, tekrar, tekrar eden bir yük!

Bu yükü azaltmak için lütfen birbirimizi daha iyi bakalım, daha çok dinleyelim, daha çok konuşalım, daha çok sevelim. Evet, sevgi! hepimizi birlikte daha çok evde hissettirecek!

Ben! bir yerlerde doldurulması gereken bir çeşit boşluk olduğunu hissederek büyüdüm.

Korku meselesinin kendisi burada düzenleyici bir ilke olarak duruyor; hem işgal edilen kişiyi akış yerine oyalamaya, sorgulamaya, titretmeye yöneltiyor hem de bu tür bir titremenin bir oyun, hikayeler aracılığıyla oynanan bir oyun olabileceğinin kabulü olarak; hikayelerin anlatılma, yeniden anlatılma, yeniden keşfedilme yolları; hikayelerin direnme yolları. Ama aynı zamanda: İşgal altındaki gönüllülerle ilişki kuranları işgalcinin işini yapmaya, seçmeye veya sessizlik ekmeye teşebbüs etmeye zorlayan örgütleyici prensip olarak korkunun kendisi. Her zaman bu simetrileri izliyorum ama sıklıkla –– ya da her zaman, şimdi –– en yüklü ve ağırlıklı kalplerle bekliyorum.

Yarın doğacak ışık.. parlak ışık.. belki umutla dolu…

NEFES AL
üzüntümüzü onurlandırabiliriz
NEFES VER
onun tarafından tüketilmeden.
NEFES AL
Acıyı tanıdık.
NEFES VER
Hala buradayız.