Waseem Ahmad Siddiqui

-
Aa
+
a
a
a
07 Haziran 2024
Hüsnükabul'de Ferda Keskin'le mülteciliğin çeşitli biçimlerini anlamak için neoliberalizmin görünmez şiddetini araçsallaştırarak iklim mülteciliği için tartışma alanı açmaya çalışıyoruz.
31 Mayıs 2024
Hüsnükabul'de; Türkiye'de ve dünyada artan şiddet eylemlerini ve bunların daha geniş neoliberal politikaları gizleme işlevini son haberler üzerinden tartışıyoruz.
""
24 Mayıs 2024
Hüsnükabul'de, “Wake-up Call” [Uyanma Çağrısı] ile başlayarak; hem Doğu Afrika'da devam eden seller ve aşırı yağışların neden olduğu iklimsel mülteci krizini, hem de Akdeniz'de bir göçmen gemisinin batmasının ardından Yunanistan'daki mahkemenin kazanın uluslararası sularda gerçekleşmesi sebep gösterilerek iptal edilmesini konuşuyoruz.
""
17 Mayıs 2024
Hüsnükabul'de odadaki fili, iklim değişikliğini gösterirken iklim krizi gibi sonuçların süregelen eşitsizlikler ve dünyadaki diğer vahşetlerle nasıl ilişkili olduğunu konuşuyoruz.
""
08 Mayıs 2024
Filistinli mimar ve aktivist Sandi Hilal ile "Mülteci Mirası, Misafir Odası ve Kalıcı Geçicilik" çalışmasını temel alarak, mülteci kamplarının siyasi başarısızlıkların bir sonucu olarak nasıl kurulduğunu ve insanların bu kamplarda nasıl yaşadıklarını inceliyoruz.
26 Nisan 2024
Hüsnükabul'de "Bugün komşumuz kim?", "Çağımız için konukseverlik ne anlama geliyor?", "Başkalarını tanımak neden benliğin ötekiliğiyle bu kadar acı verici bir karşılaşmadır?" gibi sorular üzerinden komşuluk, vatandaşlık, mültecilik üzerine düşünüyoruz.
""
17 Nisan 2024
Hüsnükabul'de konuğumuz Didem Danış ile Göç Araştırmaları Derneği çatısı altında gerçekleştirdiği son araştırmayı ve Türkiye'de göçmenleri etkileyen makro ve mikro politikaları konuşuyoruz.
05 Nisan 2024
Hüsnükabul'de, göç ve savaşın karmaşıklığına ve devletlerin bu konulardaki politikalarının insan haklarına etkilerine dikkat çekiyor ve görünmez çizgiler olarak adlandırılan bu olguları, çeşitli ülkelerdeki politikaları, medya manipülasyonu ve toplumsal algıları şekillendirme sürecinde nasıl rol oynadığını tartışıyoruz.
The Exterminating Angel (1962)
29 Mart 2024
Hüsnükabul'de yeryüzünde artan insanlık dışı muameleler üzerinden bir "barbarlaşma" sürecinin izini sürüyor ve Homi K. Bhabha'nın "kabile milliyetçiliği" kavramıyla örtüşerek ele alıyoruz. Bhabha'nın perspektifinden, liderlerin azınlıkları hedef alması ve toplumsal yaşamın dışına itmesi; bu yeni siyasi dilin, toplumda muhalifliği suç sayma eğilimini artırdığına ve genel bir saygısızlık ortamı yarattığına dikkat çekiliyor.
""
27 Mart 2024
Hüsnükabul'de; Hindistan'da BJP iktidarının 2019 yılında açıkladığı Vatandaşlık Yasası'nın anti-müslüman politikalarıyla ivmelenen ve son dönemde Modi'nin Netenyahu ile yakınlığı, Hindistan'ın İsrail'e silah ve para ihracı gibi hamleleriyle zirveye ulaşan toplumsal gerginliği; ülkenin iç ve dış siyaseti üzerindeki etkilerine odaklanarak konuşuyoruz. 
08 Mart 2024
Hüsnükabul'de Waseem Ahmad Siddiqui, Ferhat Kentel ve Ömer Madra, Judith Butler'ın Hannah Arendt okuması üzerinden kötülüğün kapitalizmin mekansal gerçekliğiyle de kesişen sıradanlığını ve günlük hayatın içinde görünmezleşen kötülüğe tanıklığın imkansızlığını ele alıyor.
01 Mart 2024
Hüsnükabul'de, dünya genelinde yaşanan mülteci sorunlarına, sınırların ötesindeki insan hakları ihlallerine ve bu bağlamda ortaya çıkan duvar inşaatlarına odaklanıyoruz. Özellikle Mısır'ın Gazze sınırındaki duvar inşaatını ve bu durumun Filistinliler üzerindeki etkilerini ele alıyoruz.
23 Şubat 2024
Hüsnükabul'de Göç İdaresi'nin "sınırdışı ve geri gönderme merkezlerindeki insanlık dışı ortamla ilgili haberlerin yanlış ve yanıltıcı olduğu" yönündeki basın duyurusunu ele alıyoruz.
16 Şubat 2024
Hüsnükabul'de Ferhat Kentel, Taha Elgazi, Ömer Madra ve Waseem Ahmad Siddiqui dünyanın dört yanındaki mültecilerin trajedilerini ve Açık Radyo'nun misafir odası teşbihi üzerine konuşuyor.
""
09 Şubat 2024
Türkiye'de 6 Şubat depreminin yaşandığı şehirler aynı zamanda yoğun göç alan bölgelerdi. Başta geçici koruma kapsamındaki Suriyeliler olmak üzere bölgede kayıtlı ya da kayıtsız çok sayıda mülteci yaşıyor. Depremin üzerinden bir yıl geçerken göçmenler toplumun en sessiz kesimi oldu. Bir yıllık süreç, başta Suriyeliler olmak üzere mülteciler açısından nasıl geçti?
02 Şubat 2024
Hüsnükabul'de Ferhat Kentel, Taha Elgazi ve Waseem Ahmad Siddiqui, 'toplumsal travma' ve buna bağlı olarak 'toplumun duygusu' üzerinden duygu halleri hakkında konuşuyorlar.
26 Ocak 2024
Hüsnükabul'de Sığınmacı Hakları Platformu üyesi ve kadın hakları savunucusu Esma'yla sığınmacı kadın hakları mücadelesini konuşuyoruz.
19 Ocak 2024
Hüsnükabul’de, bir göçmenin yazdığı "Kimse benim adımı bilmiyor" isimli mektubunu seslendiriyoruz ve mültecilerle ilgili haberleri aramızda tartışıyoruz.
12 Ocak 2024
Hüsnükabul'de Ferhat Kentel ve Waseem Ahmad Siddiqui, Hannah Arendt ve Frantz Fanon'un metinleri ve kavramlarıyla şiddeti, tanınmayı ve kimlikleri tartışmaya devam ediyor.
""
08 Ocak 2024
Hüsnükabul’de Hannah Arendt’ten yola çıkarak, devlet ve şiddet bağlamında yalanla gerçek, doğruyla yanlış, suçlu ile suçsuz, iyilik ile kötülük üzerindeki farklı eylem biçimleri tartışıyoruz.
""
25 Aralık 2023
Hüsnükabul programcısı Waseem Ahmad Siddiqui, Dünya Göçmenler Günü nedeniyle mültecilerden gelen mektupları okuyor.
""
15 Aralık 2023
Waseem Ahmad Siddiqui, Taha Elgazi ve Ferhat Kentel Hüsnükabul'de, Özgürlük için Hukukçular Derneği yöneticisi avukat Ahmet Baran Çelik ile mültecilerin hak temelli olarak haklarını nasıl kullanabileceklerini, hukuki bağlamda sembolik veya pratik rolleri nasıl talep edeceklerini tartışıyor.
""
07 Aralık 2023
Waseem Ahmad Siddiqui, Taha Elgazi ve Ferhat Kentel, ‘Zorla kaybetme: Mültecilerin gündelik istisna hali, kaygı ve kırılganlık’ üzerine konuşuyor ve insan(lık) hallerini, insanlıktan çıkma hallerini, duygulu hallerini ve birlikte yaşama ihtimallerini tartışıyorlar.
""
17 Kasım 2023
Waseem Ahmad Siddiqui ve Taha Elgazi, İş Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi 2022 'Göçmen/Mülteci' İş Cinayetleri Raporu’nu 'EN AZ' şerhi ile hatırlatıyor.
""
09 Kasım 2023
Hüsnükabul programı sunucusu Waseem Ahmad Siddiqui, kendi göç hikayesinin başlangıcındaki duygularını ve düşüncelerini anlatıyor.