Ben Buradan Okuyorum

-
Aa
+
a
a
a
15 Mayıs 2023

Abdullah Ezik, Ömer Alkan ile modern Kore edebiyatı ve Fihrist Kitap üzerine konuştu.

Çalışma: Bansky
15 Mart 2023

"Tasarruftan Fırlatıp Atma Kültürüne" kitabından hareketle Türk romanında tüketim toplumunu konuşuyoruz.

13 Ocak 2023

Esin Hamamcı, Boğaziçi Üniversitesi doktora öğrencisi ve Tübitak bursiyeri Mehmet Şamil Dayanç ile “Osmanlı Kuruluş Anlatıları: Bağlam, Tür ve Türsel Sabitlenmezlik” başlıklı tez çalışması üzerine konuştu.

03 Ocak 2023

Abdullah Ezik, çalışmalarını Fransa'da sürdüren akademisyen ve yazar Özgür Türesay ile Osmanlı'nın Fransızca yayın yapan İstanbul merkezli resmî gazetesi Le Moniteur Ottoman ve gazetenin yayın yönetmeni Alexandre Blacque üzerine konuştu.

09 Kasım 2022

Hüsna Baka’yla Post Öykü dergisi üzerinden yeni muhafazakâr edebiyat alanını konuşuyoruz.

19 Ekim 2022

Esin Hamamcı, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden Doç. Dr. Şermin Kalafat ile “Halit Ziya Uşaklıgil’in Matematik Kitabı Üzerine: ‘Hesap Oyunları’” makalesi hakkında konuşuyor.

Turgut Uyar
11 Ekim 2022

Hasan Turgut, Ben Buradan Okuyorum’un yeni bölümünde Kenan Behzat Sharpe’la Turgut Uyar ve Edip Cansever üzerine konuşuyor.

Refik Halid Karay
07 Ekim 2022

Abdullah Ezik, Hazal Bozyer ile Refik Halid Karay edebiyatının öne çıkan noktaları ve "toplumsal bellek" üzerine konuştu.

Afif Yesari ve Sait Faik Cumhuriyet Meyhanesi'nde. (1945)
13 Eylül 2022

Abdullah Ezik, Ben Buradan Okuyorum’un yeni bölümünde Ercan Çankaya ile “1940 kuşağı öykücülüğünde Beyoğlu temsilleri” üzerine konuşuyor. Ercan Çankaya, “1940 kuşağı”nı merkeze alarak geliştirdiği araştırmasında bir kuşağı oluşturan şartları, ana eğilim ve yaklaşımları değerlendiriyor.

Uğur Küçükkaplan’ın Türk Beşleri: İdeolojiden Tahayyüle Bir Cumhuriyet Ütopyası adlı kitabının kapağından Dilek Erkoç imzalı illüstrasyonlar.
30 Ağustos 2022

Ben Buradan Okuyorum’un yeni bölümünde Esin Hamamcı, müzikolog Uğur Küçükkaplan ile Türk Beşleri; İdeolojiden Tahayyüle Bir Cumhuriyet Ütopyası kitabı üzerine konuştu.

İlhan Berk
23 Ağustos 2022

Ben Buradan Okuyorum’un bu bölümünde Marmara Üniversitesi’nden Mehlika Cingöz Damla ile posthümanizmi ve İlhan Berk şiirinde posthüman izleri konuştuk.

Gaudé
16 Ağustos 2022

Abdullah Ezik, Ben Buradan Okuyorum’un son bölümünde Tara Civelekoğlu ile çağdaş Fransız edebiyatının önemli isimlerinden yazar ve şair Laurent Gaudé, Gaudé'nin eserlerinde trajedi ve “hibrit metin” kavramı üzerine konuştu.

Tanpınar elinde fotoğraf makinesiyle
02 Ağustos 2022

Hasan Turgut, Ben Buradan Okuyorum’un son bölümünde İsa İlkay Karabaşoğlu ile Tanpınar şiirini konuştu.

Suadiye plajı
25 Temmuz 2022

Esin Hamamcı, İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Araştırma Görevlisi İmren Gece Özbey ile Yeni Türk Edebiyatı alanındaki doktora çalışması “Türk Romanında Kamusallık: Algı, Deneyim, Endişe” üzerine konuştu.

Elizabeth Shippen Green'in "Kütüphane" tablosu
19 Temmuz 2022

Abdullah Ezik, İstanbul Üniversitesi, Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünden Selin Gürses Şanbay ile Simone de Beauvoir’ın metinlerine yansıyan otobiyografik öğeler, Jean-Paul Sartre ile kurduğu ilişki/dostluk ve bir Fransız entelektüeli/feministi olarak portresi üzerine konuştu.

Sahafta kitaplar
14 Temmuz 2022

Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Yasemin Koç ile 1950 Kuşağı öykücülüğü üzerine konuştuk.

Bener'in gençlik fotoğrafı, sigara içerken.
28 Haziran 2022

Hasan Turgut, Berkay Uluç’la Vüs’at O. Bener edebiyatı üzerine konuştu.

Ünlü tabloların sergilenen illüstrasyonları
21 Haziran 2022

Esin Hamamcı, Yeditepe Üniversitesi Sanat ve Kültür Yönetimi bölümünde araştırma görevlisi olarak dersler vermekte olan, aynı zamanda sanat danışmanı ve küratör olarak çalışmalarına devam eden Melike Bayık ile Ketebe Yayınları’ndan çıkan Kültür Sanat Yönetimi kitabındaki “Günümüzde Sanat Danışmanlığının Bilinmeyen Yönleri” makalesi üzerine konuştu.

Nietzsche, Musil ve Atay
07 Haziran 2022

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden Zeynep Talay Turner ile Nietzsche, Musil ve Atay’da öznenin çözünümünü konuştuk.

Kitabın kapağı
31 Mayıs 2022

Bilal Acarözmen ile "Âşıkla Maşuk Dürbünü ve Her Milletin Güzeli" odağında Osmanlı Ermeni edebiyatını ve Osmanlı matbuat âlemini konuştuk.