Salgınlar Çağı: Pandemide Sağlık

-
Aa
+
a
a
a

Salgınlar Çağı: Pandemide Sağlık Programda dünyayı etkileyen COVID-19 dışı salgınlar da dahil olmak üzere salgınların genel olarak dinamiği, nedenleri, dünya genelinde yayılımı ve sona erme biçimlerini, COVID-19 pandemisinin Türkiye’deki ve dünyadaki son durumunu, pandemi zemininde gelişen ikincil sağlık sorunlarını, sağlık çalışanlarının sorunlarını, pandeminin yol açtığı ya da pandemi gerekçe gösterilerek uygulanan programların yarattığı toplumsal sorunların ekonomik, demokratik ve ekolojik perspektiften yorumu, sağlık ve hastalık kavramlarının zaman içerisinde değişen anlamı ele alınıyor.

 
Her perşembe Açık Gazete'nin içinde 08.30'da
 
Osman Elbek, Kayıhan Pala
 
56. Yayın Dönemi: 31 Ekim 2022 - 30 Nisan 2023

Şu ana kadar yer aldıkları bütün yayın dönemleri;

 
55. Yayın Dönemi: 1 Mayıs 2022 - 30 Ekim 2022
 
54. Yayın Dönemi: 1 Kasım 2021 - 1 Mayıs 2022
 
53. Yayın Dönemi: 3 Mayıs 2021 - 31 Ekim 2021
Fotoğraf: cottonbro studio
02 Ocak 2023

Ömer Madra: Merhaba Osman Bey, Kayıhan Bey.

30 Kasım 2022

Salgınlar Çağı'nda Osman Elbek ve Cavit Işık Yavuz, Covid-19'un güncelliğini Çin’deki sert kapanma önlemlerini ve Türkiye’de gevşeyen pandemi uygulamalarını odağa alarak konuşuyor.

Fotograf: AA
10 Kasım 2022

Salgınlar Çağı’nın gündeminde bu hafta Sağlık Bakanlığı’nın 2023 yılı için sunduğu bütçe teklifi, dünyada ve Türkiye’de salgın hastalıkların güncel durumu ve gelecek ayların sağlık gündemine dair öngörüler vardı.

31 Ekim 2022

Salgınlar Çağı'nda Osman Elbek ve Kayıhan Pala Covid-19'un yeni varyantlarını ve Polio hastalığını konuşuyor.

16 Ekim 2022

Osman Elbek ve Kayıhan Pala’nın gündeminde pandemi, salgın ve sağlık hizmetleri çerçevesinde Türkiye’deki göçmenlerin durumuna dair araştırmalar vardı.

Fotoğraf: Anna Shvets
30 Eylül 2022

COVID-19 salgını bağlamında Türkiye ve dünyadaki son durumu değerlendiren Osman Elbek ve Kayıhan Pala, 2022 yılının son çeyreğinde ve gelecek yılın ilk çeyreğinde yeni bir COVID-19 dalgasının karşımıza çıkabileceğine dikkat çekiyor.

Fotoğraf: Anna Shvets
20 Eylül 2022

Osman Elbek ve Kayıhan Pala’nın gündeminde sağlık çalışanlarına yönelik önlenemeyen şiddet, BioNTech Pfizer tarafından üretilen yeni aşı, korku yaratan BA.2.75 varyantı ve muhtemel grip salgını vardı.

19 Eylül 2022

Salgınlar Çağı’nda Osman Elbek ve Kayıhan Pala ile Covid-19 salgınının güncel durumunu, Moderna’nın mRNA aşısı için açtığı telif davasını, Türkiye’den ve dünyadan salgına dair haberleri konuştuk.

Virüs illüstrasyonu
06 Ağustos 2022

Avusturalya'da Covid-19'un yanı sıra influenza salgını beklenenden iki ay önce, nisanda başladı. Uzmanlarımız, Avusturalya'nın yaşadığı bu durumu Kuzey yarımkürenin eylülden itibaren, sonbaharda yaşayabileceği riskine karşı uyarıyor.

Doğaya zarar veren insan faaliyetlerinin olduğu bir illüstrasyon
22 Temmuz 2022

Covid-19 pandemisi enfekte bir hayvan yoluyla mı başladı yoksa bir laboratuvar hatasından mı kaynaklandı? Veya virüs biyolojik bir terör için mi üretildi? Uzmanlarımız yeni yayınlanan bilimsel bir makaleden aktarıyor.

Virüsleri tutan güneş ışınları illüstrasyonu
13 Temmuz 2022

Halk sağlığı önlemlerinin dünyada turizm gerekçesiyle hızla kaldırılmasıyla “yaz dalgası” patladı. DSÖ'nün açıklamalarına göre Doğu Akdeniz'de artış oranı %29'lara kadar ulaştı. Vaka sıralamasında ilk üç ülke artık Avrupa’dan: Fransa, Almanya ve İtalya.

Sahilde ağaca takılmış maske
27 Haziran 2022

Uzmanlarımız Osman Elbek ve Kayıhan Pala, turizm sezonunun açılmasıyla pandemide yaşanmakta olan yaz dalgası ve Türkiye ile dünyadan çocuklara uygulanan aşı politikaları üzerine konuştu.

Maske takmış dünya uzatan el ve karşısında fidan uzatan el illüstrasyonu
13 Haziran 2022

Türk Toraks Derneği kongresinde ele alınan Covid-19 ve çevre tartışmaları üzerine derneğin genel başkanı Prof. Dr. Oya İtil ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

birbirine ağlarla bağlı insanlar - illüstrasyon
23 Mayıs 2022

DSÖ'nün yeni epidemiyolojik modellemesiyle, dünya çapında ölümlerde gerçek rakamların, 5.4 milyon olan resmi ölüm rakamlarının üç katı olduğu saptandı.

kürsüde konuşan politikacının üstüne düşen virüs gölgesi illüstrasyonu
09 Mayıs 2022

Uzmanlarımız "pandemi bitti" söylemini, son yapılan Bilim Kurulu toplantısıyla kurulun feshedilmesini, TTB ve CHP'nin son pandemi değerlendirme raporlarını yorumladılar. 

Maskeli üç kişi illüstrasyon
04 Nisan 2022

Salgınlar Çağı'nda uzmanlarımızın gündeminde Covid-19'un Ukrayna'da savaş koşullarındaki seyri, önlemlerin kaldırılmasıyla vakaların tekrar artışa geçmesi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı'nın Covid-19'a ilişkin hak ihlalleri raporu vardı. 

ayağa prangalanmış virüs - sokak sanatı
21 Mart 2022

Birçok ülkenin resmi açıklamaları bir yana pandemi gerçekten sona erdi mi? Son açıklanan rakamlar ve araştırmalar neleri gösteriyor? Uzmanlarımız yorumladı. 

çöpe atılan maske
04 Mart 2022

Uzmanlarımız Bilim Kurulunun son açıklamasındaki maske takma, HES kodu zorunluluklarının kaldırılması üzerine yorumlarda bulunuyor.

virüsü yumruklayan aşı illüstrasyonu
22 Şubat 2022

Türkiye'nin güncel Covid-19 karnesini değerlendirdiğimiz bu programda CHP'nin Covid-19 raporu, aşılar hakkında yapılan yeni araştırmalar ve tedavi yöntemleri üzerine konuştuk.

ortada virüs ve cam fanuslarda bireyler, modelleme
07 Şubat 2022

Omicron varyantıyla rakamsal olarak ölümler azaldı ve bazı Avrupa ülkeleri önlemleri gevşeteceğini açıkladı. Bu kararın arkasındaki nedenleri ve bu nedenlerin Türkiye'de de bir açılma için geçerli olup olmadığını uzmanlarımız tartışıyor.