Tekinsiz: 1. Bölüm

Sanat Uzun, İlham Sonsuz
-
Aa
+
a
a
a
Tekinsiz!
 

Tekinsiz!

podcast servisi: iTunes / RSS

Programın bu bölümünde konumuz "tekinsizlik" kavramıydı.

Tekinsiz kavramını Alman filozof Schelling 1835’te yazdığı Mitolojinin Felsefesi eserinde kullanmış. Ama ‘tekinsiz’ kavramı psikolojiye ilk kez Tekinsizin Psikolojisi  (Zur Psychologie des Unheimlichen, 1906) makalesiyle Ernest Jentsch tarafından getirilmiş.

Freud da 1919 tarihli Tekinsiz (Das Unheimliche) makalesinde bu kavramı ele almış. Bunu korkunun kaynağı olarak göstermiş ve “bastırılmış olanın geri dönüşü” olarak formüle etmiş. Tekinsiz (the uncanny, das Unheimliche), tanıdık olmayan, tekin olmayan, uğursuz demek. Ve Freud’a göre aslında sır olarak ya da örtülü kalması gerektiği halde açığa çıkmış her şey anlamına geliyor.

Biz de programda ölüm, bebek, kukla, ikizler, yinelemeler, dönme-vertigo, perili ev gibi tekinsizin motiflerinden bahsettik.  

Bu motiflere örnek olarak Catherine Ertman’ın fotoğraf serisi Ölümle Yüzleşme  - Morgdan Foto Anlatım’dan, Bunuel ve Dali’nin birlikte yaptıkları Bir Endülüs Köpeği (Un Chien Andalou) filminden, Hoffmann’ın Der Sandmann öyküsünden, Escher’in resimlerinden ve Alfred Hitchcock’un Vertigo filminden konuştuk.

Programın 2. bölümüne de buradan ulaşabilirsiniz.

Programda değindiğimiz pek çok referansa ait görsel, video ve bağlantıları twitter hesabımız üzerinden anında paylaşıyoruz. Bizi dinlerken twitter üzerinden de takip etmeyi ihmal etmeyin: https://twitter.com/Sanat_Uzun

 

Şarkıcı / YorumcuParça AdıAlbüm AdıSüre
Gogol Bordello Start Wearing Purple Gypsy Punks Underdog World Strike
Zehra Bilir Tiridine Bandım
Kirsty McGee Sandman Kansas Sessions
Oueen 39 A Night at the Opera