Tekinsiz: 2. Bölüm

Sanat Uzun, İlham Sonsuz
-
Aa
+
a
a
a

Sanat Uzun, İlham Sonsuz'da bu hafta, geçen hafta başladığımız sanatta tekinsizlik konusunu konuşmaya devam ettik.

Tekinsizlik bitmiyor…
 

Tekinsizlik bitmiyor…

podcast servisi: iTunes / RSS

"Tekinsiz" kavramını ele aldığımız ilk bölümü dinlemek için tıklayın.

Geçen hafta," tekinsiz" kavramını ele aldığımız ilk programımızda da olduğu gibi bu bölümün öncesinde de 'geçmişte yaşanan olumsuz olayları hatırlatıp rahatsız edici olabilir’ anlamında ‘trigger warning’ yaptık.

Freud’un 1919 tarihli Tekinsiz (Das Unheimliche) makalesinde ele aldığı ve “bastırılmış olanın geri dönüşü” olarak formüle ettiği tekinsiz kavramını konuşmaya geçen hafta başlamıştık, bu hafta da devam ettik. Bu bölümde plastik sanatlardan, sinemadan ve mimariden tekinsiz motiflere baktık.

Resimde Pere Borrell del Caso, Henri Cadiou, Teun Hocks, Taner Ceylan ve Koreli sanatçı Choi Xooang’ın eserlerinden söz ettik. ‘İnsanlar ve Cinlerin Ustası’ Mehmet Siyah Kalem’in tekinsiz işlerindeki demonların, insan ruhsallığındaki yerlerine bakmaya çalıştık.

Freud’un tekinsizin motifleri olarak tanımladığı kavramları çokça kullanan filmlerden Stanley Kubrick’in The Shining filmine geniş yer ayırdık. Bu filmdeki ikizler, örüntüler, tekrarlar, çiftler, belirsizlikler, aynalar ve labirentlerden konuştuk.

Japon robotbilimci Masahiro Mori’nin ‘tekinsiz vadi’ (uncanny valley) adını verdiği kavramdan bahsettik. 

Mimarideki tekinsiz yapılardan ve Gaudi’nin eserlerinden de söz ettiğimiz programı tekinsiz bir şarkı, Hotel California ile bitirirken, bu şarkının neden tekinsiz olduğuna ve üzerine yüklenen çeşitli anlamlara da uzunca değindik.

Programda değindiğimiz pek çok referansa ait görsel, video ve bağlantıları twitter hesabımız üzerinden anında paylaşıyoruz. Bizi dinlerken twitter üzerinden de takip etmeyi ihmal etmeyin: https://twitter.com/Sanat_Uzun

 

Şarkıcı / YorumcuParça AdıAlbüm AdıSüre
Henry Hall And The Gleneagles Hotel Band Home The Shining soundtrack
The Chordettes Mr. Sandman Mr. Sandman single
Stevie Wonder Superstition
Eagles Hotel California Hotel California