"Savaşı durduracak tek güç ABD"

Ufuk Turu
-
Aa
+
a
a
a

Ufuk Turu'nda Ahmet İnsel, İsrail - Filistin savaşında yaşanan gelişmelere, Venezuela'daki Esequiba krizine, Hindistan'daki eyalet seçimlerine ve Paris şehrinde büyük tartışmalara yol açan cinayete değiniyor.

""

Ufuk Turu'nda bu hafta Ahmet İnsel, İsrail - Filistin savaşı üzerine yaşanan gelişmelere ve dünyadaki yankılarına değinerek söze başladı; ''Çoklu kriz, çoklu savaşlar içindeyiz ve inisiyatif alması gerekenlerin de adım atmadığını görmekteyiz. İsrail'in kuzeyden başlattığı savaş şimdi de Gazze'ye güneyden başladı ve kuzeyden kaçanların da artık gidecek bir yeri yok. Buna rağmen Biden ve ABD'nin ateşkes istemediğini de görüyoruz. ABD, İsrail'e yalnızca daha az sivil öldürmesi yönünde tavsiye veriyor."

Amerika'da birçok yerde onlarca sendikanın İsrail'de hemen ve süresiz ateşkes çağrısında bulunduğuna dikkat çeken Ahmet İnsel, bu sendikalar içinde Amerikan Oto Sanayi Emekçileri Uluslararası Seksiyonu Başkanı, apartheid'da, Vietnam'da ve II. Dünya Savaşı'nda aldıkları tutumu hatırlatarak, İsrail savaşında ateşkes istediklerini vurguladı. İnsel de 'savaşı durduracak tek gücün ABD'' olduğunun altını çizdi.

Uluslararası ceza mahkemesinin yeni savcısının Filistin hakkındaki mağduriyetler üzerine soruşturma başlattığını belirten Ahmet İnsel, bu soruşturmada İsrail ordusunun ve Filistin ordularının savaş suçları inceleneceğini ve ancak Gazze ve Batı Şeria sınırlarına girmesi gereken heyete, İsrail ordusunun izin vermediğini belirtti.

İsrail ve Filistin karma medyası +972 kanalının araştırmasına dikkat çeken Ahmet İnsel, "İsrail ordusu açıklamaları ile de vurguladı. Bu savaşta da yapay zeka kullanıyorlar,'' dedi. "İsrail ordusu yetkilileri de yaptıkları her şeyin planlı ve bilinçli olduğunu söyledi. İsrail'in 'Sivil bir kız çocuğunu bir evde vurmak istiyorsak planlarımız dahilinde ise vururuz' sözlerini hatırlatan İnsel, 2017'de de kullanılan bu yapay zekanın bu sefer daha çok hedef gösterdiğini vurguladı ve "Savaştaki bilançoların ortalamasına baktığımızda ölümleri bir Hamaslı iki sivil Filistinli şeklinde oranlayabiliriz," dedi.

Başladığı günden beri 63 ölü,11 yaralı, üç kayıp ve 19 tutuklu gazeteci olduğunu belirten Ahmet İnsel, "Wall Street Journal'ın haberine göre ise ABD, İsrail'e 15 bin bomba verdi ve dokuz tonluk dünyanın en büyük bombaları da bunların içinde yer alıyordu," dedi. 

Sonrasında Ahmet İnsel, Venezuela'da yapılan referandum ile konuştu. "Guyana ülkesinin Esequiba bölgesinde 2015 itibariyle keşfedilen petrol ve maden zenginlikleri, ekonomik zorluklar içindeki Venezuela'nın dikkatini çekmeye başladı. Ülkenin iktidarı da muhalefeti de futbol ve bu bölgenin ilhakı konularında her daim beraberler. Eski bir İngiliz sömürgesi olan bölgenin geçtiğimiz günlerde yüksek bir oran ile ilhakına referandum ile onay verildi,'' diyen İnsel, "Referandumun ise ilhak edilen halka değil, ilhak etmeyi arzulayan halka sorulması gözlerden kaçmayan bir durum," açıklamasını yaptı.

Hindistan'daki eyalet seçimlerine de değinen Ahmet İnsel, "Dinci ve milliyetçi parti başkanı Narendra Modi'nin dört eyaletin üçünü aldı. Seçilmiş ve güçlenerek gelen bu diktatörün en büyük düşmanı, Hristiyan ve Müslüman vatandaşlardır,'' değerlendirmesinde bulundu.

Son olarak da Fransa'nın Paris şehrinde yaşanan ve büyük tartışmalara yol açan cinayete değinen Ahmet İnsel, "Psikolojik rahatsızlığı bulunan, tedavisi hala süren ve İslamcı Cihatist çetelerle de temasını sürdüren birinin, bir kişiyi öldürdü ve maktulün iki arkadaşını da bıçakladı. Fransız sağı tarafından bu tarz kimselerin cezalarını çektikten sonra ne yapacakları, ne yapmaları gerektiği üzerinden sağcı propaganda sürüyor," dedi.