"Ben Yazar Suat Derviş'im" sergisi açıldı

Açık Dergi
-
Aa
+
a
a
a

Seval Şahin ve Eda Yiğit'le, yaşamı boyunca kaleme aldığı üretimleriyle yazar Suat Derviş'i merkezine alan Sanat Kritik sergisini konuşuyoruz.

Suat Derviş'e mektup yazılan daktilo.
Fotoğraf: Orhan Cem Çetin
"Ben Yazar Suat Derviş’im."
 

"Ben Yazar Suat Derviş’im."

podcast servisi: iTunes / RSS

İthaki Yayınları’nın desteğiyle Sanat Kritik’in ev sahipliğinde gerçekleşen “Ben Yazar Suat Derviş’im” sergisi Eylül boyunca Aynalı Geçit'te yer alacak.

Suat Derviş’in izinde, Serdar Soydan tarafından yıllardır süregiden araştırmalara dayanarak Seval Şahin’in desteğiyle hazırlanan serginin küratörlüğünü Eda Yiğit üstlendi.

2022 yılı Suat Derviş'in ölümünün 50. yıldönümü. Geçtiğimiz Mayıs ayında başlayan bir dizi etkinlikte halihazırda Suat Derviş'in mirası farklı perspektiflerin işin içine katılmasıyla değerlendirilmeye başlanmıştı. 

Sanat Kritik'in etkinlik takvimi.

Açık Dergi'de Suat Derviş anma etkinliklerinin merkezinde yer alan "Ben Yazar Suat Derviş'im" sergisine odaklanıyoruz. Açık Radyo programcısı, akademiysen ve yazar Seval Şahin'le, araştırmacı ve küratör Eda Yiğit konuğumuz oluyor.

Söyleşimize Suat Derviş'in yazar kimliği ve edebiyat tarihindeki yerine ilişkin notlarımızla başlayıp, Aynalı Geçit'in birinci katında yer alan sergi alanının ayrıntılarına bakıyoruz.

Usta yazarın hayat hikâyesinden yola çıkarak yaşamı boyunca kaleme aldığı bütün üretimleri konu alan sergi kapsamında ayrıca sanatçılar tarafından Suat Derviş ekseninde geliştirilen yeni yapıtlar da var. Emin Çelik, Suat Derviş’e özel olarak bu sergi için ürettiği bir enstalasyon çalışmasıyla, Derya Ülker yazarın kitaplarından alıntıları kullanarak gerçekleştirdiği cama yazılama ve çizimleriyle, Zilberman Gallery’nin izniyle Eşref Yıldırım’ın tuval üzerine yağlıboya ve ip kullanarak 2018 yılında ürettiği bir Suat Derviş portresi sergi boyunca ziyaretçilerle buluşuyor. Resmin ve yazının ortak ve temel aracı olduğunu düşünerek kara kalem ve mürekkebi kullanan Figen Aydıntaşbaş ise ürettiği desenler ile sergide yer alıyor. 

Cama uygulanan Suat Derviş çizimi.

Fotoğraf: Nazım Dikbaş

Ben Yazar Suat Derviş’im” başlıklı sergi 30 Eylül’e kadar Pazar günleri hariç, 11.00-19.00 saatleri arasında gezilebilecek. 

Sergi alanından bir görüntü.

Ben Yazar Suat Derviş'im sergisinden bir yerleştirme görüntüsü.

Fotoğraflar: Orhan Cem Çetin