İki genç direnişçi idam edildi

-
Aa
+
a
a
a

Milat Bülent Kılıç'ın gündeminde, İran'da gerçekleşen ve dördüncü ayına girmek üzere olan direniş hareketi vardı.

Fotoğraf: Reuters
İki genç direnişçi idam edildi
 

İki genç direnişçi idam edildi

podcast servisi: iTunes / RSS

İran’daki ayaklanmalar dördüncü ayına girdi. 23 yaşındaki Mohsen Şekarî, eylemler sırasında Besic adı verilen Rejim güçlerinin yaraladığı ve “yaradana savaş açtığı” iddiasıyla 18 gündür Rejim tarafında alıkonulmuştu. Geçtiğimiz hafta ani bir kararla idam edildi. Bu idam, eylemler kapsamında gözaltına alınan insanlara yönelik gerçekleşen ilki idamdı ve kamuoyunda çok ciddi bir yankı uyandırdı.

Mecid Rıza Rahneverd de idam edilenler arasındaydı. Rejim tarafından kendisine atanan avukatı kabul etmeyen Rahneverd, infaz edildikten ve defnedildikten sonra ailesine haber verildi. Rejim bu idamlarla direnişçilere karşı gösterdikleri tutumun daha kanlı bir hâl alacağına dair sinyaller vermiş oldu.

Rejim kendi içinde bile bölünmüş durumda. Humeyni’nin yeğeninden ve kardeşinden sonra diğer kardeşi de O’nun kararlarını benimsemediğini ve hatta böyle bir kardeşe sahip olmadığını açıkladı.

Geçtiğimiz hafta gündemde olan bir diğer haber de İranlı futbolcu Ali Dayi’nin Rejim tarafından gözaltına alındığı iddiasıydı. Futbolcunun kardeşi bu iddiayı yalanladı ancak Rejim hâlâ futbolcuyu hedef göstermeye ve açık olan işletmelerin mühürlemeye devam ediyor. Rejim’in bu tepkisi Ali Dayi’nin mal varlıklarını satıp ülkeden ayrılmak istediğini ifade etmesi ile başladı.

İran dışındaki ülkelerde Rejim'e karşı ciddi tepkiler içeren eylemler devam ediyor. Rejim geçtiğimiz günlerde bu eylemlere yönelik açıklama yaparak eylemleri düzenleyenleri farklı ülkelerde de özel görevlendirilmiş kişilerce cezalandırabileceklerini beyan etti.

Yakınları öldürülen aileler bir direniş biçimi olarak yeni bir üslup benimsedi. Hiçbir şekilde ağlamıyor aksine sevinç gösterileri düzenliyorlar. Bu acı ve bir o kadar da etkileyici bir tutum.