"Only Her Story" projesi ve kadın kahramanları

Foto Müze
-
Aa
+
a
a
a

Foto Müze'de, Türkiye'de yaşayan kadınların hayat hikayelerine odaklanan, Instagram blogu olarak başlayıp geniş çaplı bir projeye evrilen "Only Her Story" üzerine, fikrin yaratıcılarıyla konuştuk. 

Sayfadan kadın portreleri
"Only Her Story" ve kadın, toplum belleği
 

"Only Her Story" ve kadın, toplum belleği

podcast servisi: iTunes / RSS

Only Her Story projesinin yaratıcıları Duygu Atlas, Derya Atlas ve Mesut Alp bu programda konuklarımız oldu. Instagram hesabı üzerinden başlamış olan “Only Her Story” projesinde birçok kadının hayat hikayesi fotoğraflar eşliğinde yayınlanıyor ve takipçilerle buluşuyor. 

Türkiye’nin her coğrafyasından, her etnisiteden, her katmadan seçilmiş bu kadınların yaşam öykülerini okudukça bu portrelerin sıradan gibi algılanıp kolayca gözden kaçabileceğini fark ediyoruz birden. Ve bu kadınların aslında nasıl birer kahraman olduklarını da...

Projeden bir kadın fotoğrafı   Projede yer alan bir kadın ve çocuklarının fotoğrafı

Öte yandan kâh ilham veren kâh hüzünlendiren bu hikayelerin aslında bize ne kadar tanıdık geldiğini, bizi nasıl ortaklaştırdığını ve birbirimize yaklaştırdığını da anlıyoruz. 

Yakın bir gelecekte kitap formatında karşımıza çıkacak olan bu proje ile ilgili her biri kendi alanında oldukça başarılı işler ortaya koymuş olan konuklarımıza pek çok soru yönettik. Projenin nasıl ortaya çıktığını, yol ve yöntemlerini sorduk. Portrelerin seçilmesi, hikayelerin derlenmesi ve kaleme alırken nelerin göz önünde tutulduğunu konuştuk. 

Ve daha birçok detayı...