Europa Nostra’nın Tehlike Altındaki 7 Kültürel Miras Alanı 2024 yılı kısa listesinde depremde Hatay’dan tahrip olmuş iki kültür varlığı da var

-
Aa
+
a
a
a

Kültürel Miras Ve Koruma: Kim İçin? Ne İçin'de Asu Aksoy ve Burçin Altınsay, 'Tehlike Altındaki 7 Kültürel Miras Alanı' listesine depremde Hatay’da tahrip olmuş iki kültür varlığının dahil edilmesini 6 Şubat depremlerinin yıldönümünde Europa Nostra Türkiye'den Yiğit Ozar, Demir Kapı adaylığı konusunda Tuğçe Tezer, Aziz Georgios Kilisesi adaylığı konusunda kilisenin rahibi Yuvannah Abdullah Papasoğlu ve Sarılar Mahallesi Derneği'nden Yusuf İlyas Yılmazoğlu ile bir araya geliyorlar.

Europa Nostra’nın Tehlike Altındaki 7 Kültürel Miras Alanı 2024 yılı kısa listesinde depremde Hatay’dan tahrip olmuş iki kültür varlığı da var
 

Europa Nostra’nın Tehlike Altındaki 7 Kültürel Miras Alanı 2024 yılı kısa listesinde depremde Hatay’dan tahrip olmuş iki kültür varlığı da var

podcast servisi: iTunes / RSS

Depremin birinci yılında depremde hayatını kaybedenleri anıyor, yakınlarına sabır ve dayanma gücü diliyoruz.

11 ilimizi ve komşumuz Suriye’nin kuzeyini etkileyen Kahramanmaraş merkezli büyük depremin üzerinden 1 yıl geçti, yarın 6 Şubat depremin yıldönümü. 20 Şubat’ta Hatay merkezli yaşanan ikinci deprem ile birlikte kayıplar çok büyük oldu. Hatay ili depremden en fazla etkilenen yer oldu; TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası’nın depremin sekizinci ayında hazırladıkları değerlendirme raporunda depremde yıkılan binaların yüzde 37,5 kadarının Hatay’da yer aldığı yer alıyordu. Bölgedeki tescilli kültür varlıkların neredeyse yarısı depremde hasar aldı veya yıkıldı. Depremin birinci yılı ardından birçok kuruluş anma toplantıları yapıyor ve değerlendirmeler yayınlanıyor. Geçtiğimiz 30 Ocak’ta Europa Nostra’nın 2024 yılı “Tehlike Altındaki 7 Kültürel Miras Alanı” programının 11’lik kısa aday listesine Antakya’da yer alan Demir Kapı ve Altınözü’nde yer alan Aziz Georgios Rum Ortodoks Kilisesi’nin dahil edildiği haberi geldi. Biz de depremin yıldönümü vesilesiyle bu ortamda göreli olarak sevindirici bir gelişme olarak, Europa Nostra’nın bu programına dahil edilmiş olmanın önemini, adaylık sürecinin nasıl geliştiğini, adaylık başvurularını yapan sivil toplum kuruluşları, uzmanlar ve yerel yetkililerle konuşuyoruz.

Hatay’dan kültürel miras alanlarının bu programa aday gösterilmesinde Europa Nostra Türkiye/Bizim Avrupa Derneği önayak oldu. Europa Nostra Türkiye, Hatay’dan iki adayın kısa listeye alınmasına yönelik yaptığı açıklamada, '6 Şubat depremleri ile risk altına giren kültürel mirasın birer temsilcisi olan bu yapıların, Avrupa’nın Tehlike Altındaki 7 Kültürel Miras Alanı'na dahil edilerek, depremin birinci yılında afet bölgesinin sosyal ve kültürel değerlerinin iyileşmesine dair çabalara katkı sağlayacağı' öngörüsü ile bu adaylık sürecine destek olduklarını ifade etti. Antakya Demir Kapı başvuru dosyası İskender Azaroğlu ve Europa Nostra Türkiye üyesi Dr. Öğretim Üyesi Tuğçe Tezer’in katkıları, TMMOB Mimarlar Odası Hatay Şubesi ve Kültürel Mirası Koruma Derneği’nin desteği ile hazırlandı ve Europa Nostra Türkiye ile İskender Azaroğlu tarafından aday gösterildi. Altınözü Aziz Georgios Rum Ortodoks Kilisesi başvuru dosyası Sarılar Mahallesi Derneği ile birlikte Dr. Zehra Güngördü’nün katkıları ve İnsan Hakları Derneği Hatay Şubesi’nin desteği ile hazırlandı ve Sarılar Mahallesi Derneği ve Europa Nostra Türkiye tarafından aday gösterildi.

Konuğumuz, bu sürecin yürütülmesinde en çok emeği olan Europa Nostra Türkiye Yönetim Kurulu Genel Sekreteri Yiğit Ozar. Ayrıca bu program için Demir Kapı adaylığı konusunda Tuğçe Tezer, Aziz Georgios Kilisesi adaylığı için kilisenin rahibi ve aynı zamanda Sarılar Mahallesi Derneği üyesi peder Yuvannah Abdullah Papasoğlu ve dernek başkanı Yusuf İlyas Yılmazoğlu ile görüştük.


Europa Nostra’nın 2024 yılı “Tehlike Altındaki 7 Kültürel Miras Alanı” listesi ile ilgili aşağıdaki linklerden daha fazla bilgi edinilebilir: 

www.7mostendangered.eu   www.europanostra.org