Gündeme dair okuma önerileri: Savaş ve barış

Editörden
-
Aa
+
a
a
a

Savaş ve barış konularında yayımlanan ve programlarımızda yalnızca değinme fırsatı bulabildiğimiz makale ve analizleri takipçilerimizle paylaşmaya devam ediyoruz. 

no war

13 Kasım 2022 tarihinde İstiklal Caddesi’nde meydana gelen, 6 kişiyi öldüren, 81 kişiyi yaralayan bombalı saldırı ülkede ve bölgede yeni bir savaş-çatışma-korku sarmalına yol açtı. Açık Gazete ekibi olarak bu konuyu, arka planı ve ileriye yönelik gelişme potansiyeliyle günbegün izlemeye çalışıyoruz. Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye ve Irak’ın Kuzey bölgelerine hava saldırıları gerçekleştirdi. Yetkililer, kara harekâtının da söz konusu olabileceği yönünde beyanlarda bulundu.

Oya Baydar, gerçekleşen bombalı saldırı üzerine T24’te "Taksim’de patlatılan bomba hedefine ulaşmamalı" başlıklı bir yazı kaleme aldı. 

Chris Hedges, ölümünün 100. yılında Marcel Proust’u anmak üzere Sheerpost’ta “Proust'u Savaşta Okumak” başlıklı bir inceleme kaleme aldı. 

Fehim Taştekin, İstiklal Caddesi’nde gerçekleşen bombalı saldırı üzerine Gazete Duvar’da "İstiklal mühürlenmiştir, Altılı Masa dağıtılmıştır" başlıklı bir yazı kaleme aldı. 

Hasan Cemal, T24’te barış üzerine yazdı: "Bugünler geçer, yarınlara savaş naraları değil, barış türküleri kalır."

Selahattin Demirtaş, ülke gündemine dair Twitter üzerinden paylaşım yaptı: "Bakın bunca haksızlığa ve zulme rağmen biz söylüyoruz; korkmayın, siz de söyleyin: Savaşa Hayır!"

İrfan Aktan, gerçekleşen bombalı saldırı üzerine artıgerçek’te "Barışın adı yok!" başlıklı bir yazı kaleme aldı. 

Levent Köker, artıgerçek’te Türkiye’deki “terör” adı verilen soruna yakından baktığı, "Terör ve şiddete tutsak olmamalıyız!" başlıklı bir yazı kaleme aldı. 

Aydın Selcen, artıgerçek’te yaklaşan seçime dair, "Seçimin Adı: Herkesle Barış, Kürtle Savaş" başlıklı bir yazı kaleme aldı. 

Dağhan Irak, yaklaşan seçimlerin üzerine Diken’de "Hakikatin üzerine asılan bayraklar" başlıklı bir yazı kaleme aldı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suriye ve Irak’a yönelik harekât hakkında yaptığı açıklama BBC Türkiye’nin gündeminde yer aldı